Kam poslat žalobu o vrácení peněz

Od: Datum: 10.02.14 11:52 odpovědí: 5 změna: 10.02.14 15:43

Prosím, kam mám poslat žalobu o vrácení půjčených peněz, na příslušný soud dlužníka nebo věřitele? Také prosím info, jak se domoci peněz po promlčecí době (více jak 3 roky mi příbuzná slibuje vrácení částky). Děkuji. Nicol.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.02.14 12:14

Pošlete žalobu na okresní soud příslušný bydlišti dlužníka. Pokud máte nějaký důkaz, že jste v průběhu promlčecí doby dlužníka upomínala o vrácení dluhu, tak můžete podat žalobu. Promlčecí doba má totiž již v názvu skrytou základní podmínku úspěšného promlčení - mlčení věřitele:))

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 10.02.14 12:14
avatar

Dobrý den, asi bych doporučil navštívit advokáta, s ním konzultovat a také ho pověřit sepsáním žaloby - on bude mít i přesné informace. Pokud nemáte žádný písemný doklad, že jste dlužníka v průběhu tří let vyzvala ke splacení, tak je to skutečně promlčené - v tom případě nemusíte za advokátem chodit, protože po promlčení již není co soudit a vymáhat. Případný soud musíte vyhrát, ale dlužník nemusí ani potom dobrovolně zaplatit. Tak se musí vymáhat exekučně - pokud má dlužník nějaký majetek (jinak to také nemá valný význam). Vše Vás bude stát vstupní náklady, které jsou potom opět vráceny (nebo také ne, když není co exekuovat). Ale, od toho pravomocného rozsudku o vyhraném soudu je lhůta pro exekuční vymáhání 10 let. Je tedy naděje, že dlužník zbohatne a exekutor bude mít co zabavovat. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 10.02.14 13:02

Píšete sice o jakésik promlčecí době, ale už nepíšete, zda máte nějaký doklad o půjčce, zda jste schopna půjčení prokázat. Pokud je to promlčené může dlužník vznést námitku u soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.14 13:14

Žalobu můžete podat k okresnímu soudu příslušnému bydlišti dlužníka. Je nutné uhradit soudní poplatek.

Záleží na tom, na základě jakého důkazu chcete žalovat - smlouva o půjčce, uznání dluhu apod. U smlouvy o půjčce je promlčecí doba tříletá, u uznání dluhu desetiletá. Pokud máte smlouvu o půjčce a uplynulo více jak tři roky od dne, kdy měla být půjčka vrácena, je skutečně promlčena (přestože jste dlužníka upomínala). V tomto případě navrhuji zkusit dlužníkovi navrhnout sepsání uznání dluhu s výhodným splátkovým kalendářem. Pokud Vám na to přistoupí a následně nebude spácet, máte možnost úspěšně uplatnit pohledávku u soudu. To, že u soudu uspějete ještě neznamená, že peníze dostanete.

Je třeba zvážit, zda-li v případě exekučního vymáhání bude "kde brát" (tzn. zda-li má dlužník nějaký příjem či majetek). V opačném případě je to risk a může Vás to stát další peníze (soudní poplatek, advokát,...).

Pouhá upomíka dlužníkovi běh promlčecí lhůty nepřerušuje!

Exekuci lze vést klidně až do smrti dlužníka. Pokud je řádně vedena, neplatí pro její délku žádné omezení.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.02.14 15:43
avatar
Já opravim ostatní - vymáhat můžete i po promlčecí době. Tohle by musel dlužník napadnout a pokud tak neučiní, soud se tím zabývat bude. Musíte ale mít nějakou smlouvu o půjčce popr svědky...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.