Pracovní úraz

Od: Datum: 07.02.14 14:25 odpovědí: 9 změna: 08.02.14 16:01

Dobré odpoledne rádcové,obracím se na vás s prosbou. V dubnu loňského roku jsem měl pracovní úraz. Úraz byl normálně prošetřen a zaměstnavatelem uznán jako pracovní. V té době vypadala léčba na dva až tři měsíce.Bohužel se mi sešly všechny možný komplikace,a v současné době mi lékař doporučil zvažovat žádost o invalidní důchod. Pro upřesnění uvádím, že jsem si pořezal zápěstí a šlachy palce a ukázováku dominantní ruky,nyní mám zápěstí i palec takřka bez možnosti pohybu. Moje práce byla manuální,tudíž vykonávat ji nemohu. Když se zaměsnavatel dozvěděl o invalidce,sdělil mi, že znova úraz prošetří a jako pracovní ho neuzná,a nic mi doplácet nebude. Ptám se,jestli má na toto právo,najednou měnit uznání a neuznání úrazu jako pracovního. Děkuji předem za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.02.14 14:42

Tedy v tomhle se nevyznám, ale snad je úraz zapsán jako pracovní u zaměstnavatele i lékaře, ne? Jednou je to tak dáno, tak jaképak změny?

Ohodnoceno: 0x

Od: wamp®
Datum: 07.02.14 14:59

Datum: 07.02.14 15:09

Každopádně se nenechte nijak vykolejit. Pokud byl úraz uznán jako pracovní, souvisí s tím mnoho náhrad, lidově řečeno jde o hodně peněz. Pokud pro vás zaměstnavatel nemá práci a proustí vás, náleží vám 12ti měs odstupné. Pak vám náleží doplatek nemocenské do průměrného výdělku, musí vám propaltit nevyčerpanou dovolenou, dále váš lékař vám pracovní úraz ohodnotí nějakým počtem bodů - 1bod 120kč, dále máte nárok na bolestné, zaplacené zdravotnické poplatky, náklady na léky, náklady na cestovné k lékaři, atd, takže všechna doklady uschovat. Dále náhrada za ztrátu společenského uplatnění. Kromě odstupného hradí pojišťovna zaměstnavatele, nejčastěji kooperativa, řádově jde o stovky tisíc. Poté nárok na rentu do 65 let věku. Nárok na ID máte samozřejmě taky, zažádejte si hned na OSSZ. Zda vám ale náleží výplata ID záleží na odpracované době - více o ID a jeho nároku najdete na stránkách OSSZ.

doplněno 07.02.14 15:13:

Hlavně mu nic nepodepisujte. V případě potíží zajděte na Inspektorát práce a podejte žádost o přošetření, tohle múže pomoci, poněvadž zaměstnavateli hrozí černý puntík, případně pokuta. A když bude nejhůř, tak advokát. Přeji pevné nervy!

doplněno 07.02.14 21:49:

Ivzez: každý zaměstnavatel musí mít uzavřené pojištění zaměstnanců. Je to něco jako povinné pojištění u auta.

Datum: 07.02.14 16:32

Pracovním úrazem je úraz, ke kterému došlo při plnění pracovních povinností, ev. v přímé sopuvislosti s pracovními povinnostmi.

Ne každý úraz, ke kterému dojde na pracovišti, je úrazem pracovním. Uznání úrazu za pracovní je v kompetenci zaměstnavatele.

Pracovním úrazem je i úraz, ke kterému došlo proto, že zaměstnanec porušil předpisy. V tomto případě se však zaměstnavatel může zčásti nebo zcela zprostit odpovědnosti.

------- Má zaměstnavatel uzavřeno povinné úrazové pojištění zaměstnavatelů?

Pracovní úraz už musel zaměstnavatel nahlásit, takže měnit už to podle mne nemůže. Jestli ale nemá uzavřeno povinné pojištění, je možné, že se pokusí najít důvody, které by mu umožnily zprostit se odpovědnosti za Váš pracovní úraz.

Podle mne by bylo dobré tomu předejít: Máte na průběh úrazu nějaké svědky? Sepište podrobně, jak k pracovnímu úrazu došlo a nechte si popis události podepsat svědky.

Datum: 07.02.14 18:14

Ale vždyť je to v papírech, že šlo o pracovní úraz-sám zaměstnavatel to potvrdil, tak k čemu důkazy?

Datum: 07.02.14 18:15

http://www.odbory-online.cz/p…oradna/pravni-poradna-on-line napiš sem též sem měl problém tu mi dobře poradili a v současné době už jen čekám na výplatu od pojištovny

doplněno 08.02.14 17:39:

jen dodám že na radu z odkazu sem si sehnal advokáta a pak se vše najednou otočilo v můj prospěch

též sem byl na inspektorátu práce ale tam mi bylo řečeno že se musim soudit,

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.02.14 14:21

Děkuji všem za reakce, jen ještě doplním,že zaměsnavatel pojištěn je,vše bylo ihned řádně podle zákona sepsáno,prošetřeno a uznáno jako pracovní úraz,až teď ta zvláštní reakce. Budu to řešit přes nějakou specializovanou poradnu(viz odkaz od dabla).

Datum: 08.02.14 15:14

Já myslím, že poradna vám v tom nepomůže, jen se dozvíte, na co máte právo. Mně v tomto pomohl inspektorát práce, vyžádal si od zaměstnavatele veškeré papíry, i tak zaměstnavatel dělal problémy, neposlal vše. Potom už to šlo ráz naráz...žádný zaměstnavatel není rád, když se dostane do hledáčku IP. Ale jak myslíte...

Od: andrea1*
Datum: 08.02.14 16:01

Jak píše velmi podrobně "štíreček". A skutečně zaměstnavatelům vadí, že se toto jako pracovní úraz nahlásilo na inspektorát práce. Ten potom, podle četnosti a vážnosti úrazů, přijde do firmy na kontrolu. A z toho mají obavy Záznam o úraze se už musel nahlásit na všechna povinná místa jako pracovní, tj. na inspektorát práce, zdravotní pojišťovnu, úrazovou pojišťovnu a jeden výtisk jste musel obdržet vy. Záznam je podepsán jak zaměstnavatelem, tak vámi. Kdyby chtěl zaměstnavatel něco v záznamu o úraze měnit, musely by dodatečně vyjít na povrch nové rozhodné údaje, které před tím nebyly známé. Úraz by bylo možné v tomto případě přehodnotit. Tady se potom můžete bránit, v případě, že by jste trval na pracovním praze, soudní cestou. Jde vám o peníze. Zaměstnavatel je ze zákona pojištěn buď u Kooperativy nebo u České pojišťovny, která za něj platí Tady je ještě jedna okolnost, že potom úrazová pojlišťovna dorovnává mzdu až do 65 let věku. Jak je to s pojišťovnami dnes, že se jim nechce platit, víme.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.