Smlouva o smlouve budouci

Od: Datum: 05.02.14 20:21 odpovědí: 5 změna: 06.02.14 08:57

Dobry den,

chtela bych poprosit o radu. Budu se stehovat do podnajmu, s majitelem jsem domluvena, ze byt casem koupim. Chtela bych s nim uzavrit Smlouvu o smlouve budouci. Jak je to vlastne v pripade jeho umrti, bude i nadale smlouva platna, nebo byt prejde do dedickeho rizeni.

Dekuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uio
Datum: 05.02.14 20:23

Zřejmě si pletete smluvu nájemní a podnájemní. Dobře míněná rada - nepodepisujte budoucí smlouvu! Až budete chtít něco koupit, podespiště rovnou kupní smlouvu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.14 22:21
avatar

Smlouva o smlouvě budoucí je většinou jen cár papíru. Pokud není dokonale sepsaná, věcí které jsou tam deklarované se asi nedomůžete. Popište blíže důvod, proč chcete sepisovat takovou smlouvu. Napadá mě snad jedině možnost, že budete platit vyšší nájem nebo na vlastní náklady provádět drahé rekonstrukce a majitel Vám potom za nějakých rozumných podmínek odprodá. Jinak řečeno, vytáhne z Vás všechny peníze a majitelkou bytu nebudete nikdy. Jestli zůstane smlouva v platnosti i po smrti smluvní strany, to záleží na její formulaci.

Pokud chcete nějaký byt koupit, vezměte si třeba hypotéku a kupte si ho. Ze smlouvy o smlouvě budoucí většinou nic není.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 05.02.14 22:27

Neurčitý dotaz, vřele doporučuji si přečíst OZ § 1785 ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jeany81*
Datum: 06.02.14 08:28

Rozepíš to podrobněji , s manželem se budeme rozvádět, byt ve kterém v současném době bydlíme je jeho, nechce jej opustit, tak hledám pro sebe a děti jiný. Bydlíme na malém městě, kde se moc bytů neprodává, před nedávnem se naskytla příležitost koupit byt, který je ale zadlužený. Peníze na něj jsou, jen nechci platit pokutu hypoteční bance za předčasné splacení. Předčasné splacení je možné za dva a půl roku bez pokuty. Manžel se nabídl, že převezme po původním majiteli úvěr, ale banka mu ho odmítla dát. Takže další varianta je ta, že do toho bytu půjdu na dva a půl roku do podnájmu a pak se byt koupí. Proto chci připojit k nájemní smlouvě ještě smlouvu o smlouvě budoucí, ve které budu mít předkupní právo na tento byt a taky mě zajímá jak by to bylo, kdyby majitel zemřel jestli bych nárok na byt neztratila.

Datum: 06.02.14 08:57
avatar

Odpověď na vaši otázku lze najít v usnesení Nejvyššího soudu č. 33 Cdo 1691/2008, který řeší případ obdobný vašemu, a to s tímto závazným stanoviskem:

Práva a povinnosti vyplývající se závazkových právních vztahů zásadně nezanikají smrtí oprávněné či povinné osoby, nýbrž přecházejí na jejich právní nástupce; zanikají pouze ta práva a povinnosti, jež jsou vázány svým trváním na určitou osobu; tato vázanost vyplývá buď z dohody, nebo ze zákona, nebo z vlastní povahy a účelu závazku (§ 579 obč. zák.). Vázanost podle § 50a obč. zák. trvá zásadně i v případě smrti jedné ze stran.

Usnesení se sice odvolává na dnes již neplatný občanský zákoník, nový OZ však tyto záležitosti řeší obdobně. Ještě vás chci upozornit, abyste nezaměňovala pojmy nájem a podnájem. Jestliže budete uzavírat smlouvu s majitelem bytu, nepůjde o podnájem nýbrž o nájem a vy nebudete podnájemník, ale nájemce. Na to si při sepisování smlouvy dejte pozor.

Dále upozorňuji, že smlouva o smlouvě budoucí není cár papíru (jak tvrdí jeden z diskutujících), její plnění lze úspěšně vymáhat u soudu.

Celý text usnesení vám mohu poslat na e-mailovou adresu, pokud mi ji napíšete do vnitřní pošty.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.