Kdy je hrob nebo hrobka nemovitost?

Od: Datum: 04.02.14 21:49 odpovědí: 2 změna: 04.02.14 23:08

Známá si koupila "parcelku" na hřbitově a tvrdí, že je jen její. Znám pouze případy, kdy se platí jakýsi nájem z místa hrobu, ale nevím kdy se stává hrob nebo hrobka "nemovitost" nebo je v osobním vlastnictví a tudíž i dědictvím.

Všimla jsem si, že je spousta inzerátů v kategorii "ostatní nemovitosti" kde jsou v nabídce hroby a hrobky. Jak to tedy je? Zapisují se majitelé a vlastníci i do katastru?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.14 22:21
avatar

Hrobové místo se skutečně pouze pronajímá. Jeho vlastníkem je většinou obec a pozůstalí si je pronajímají zpravidla na 10 let a tato doba se prodlužuje po zaplacení na dalších 10 let. Pozůstalí vlastní pomník, obrubník, svítilny, vázy a jiné náležitosti hrobu. Tyto předměty pak mohou být předmětem dědictví a nájem hrobového místa přechází na dědice. Ten však po uplynutí doby nájmu musí uhradit pronájem na další období.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: ben®
Datum: 04.02.14 23:08
avatar

Dobrý den, hrobka není nemovitost, která by se zapisovala do KN. Předmětem dědictví být může a je třeba znát i její hodnotu (před několika lety jsem potřeboval i znalecký odhad). Jinak to je asi různé - u nás je hrobové místo zakoupeno na dobu, která je omezena dobou existence hřbitova (tedy, do jeho eventuálního zrušení). Onen poplatek na 10 let platíme (dle vyjádření Hřbitovní správy) za "servis", tedy za tu údržbu hřbitova a svoz odpadů. Označovat hrobku za nemovitost je tedy nepřesné a jen zjednodušující. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.