Sociální fobie a neodbytné myšlenky

Od: Datum: 04.02.14 20:35 odpovědí: 12 změna: 04.02.14 23:09

Je mi 17 let a zhruba před 2 měsíci jsem zjistil,že trpím sociální fobií. Jak jsem si přečetl poprvé projevy sociální fobie,tak jsem usoudil,že je to jednoznačně nemoc,kterou trpím. Tento pocit jsem měl tak asi týden. Rozhodl jsem se to okamžitě řešit a zašel jsem k psycholožce,ale bylo to pro mě těžké,ale já jsem si řekl,že prostě musím. Objednal jsem se a všechno proběhlo v pohodě. Tak týden poté co jsem zjistil,že mám SF,tak jsem začal pochybovat o tom jestli mám sociální fobii. Přečetl jsem si velké množství článků o SF a zjistil jsem,že všechny projevy na mě nesedí. Jsem k tomu skeptický doteď. Jde o to,že mi nedělá žádný problém cestovat MHD,jíst,pít na veřejnosti či použít veřejné WC. Ostatní příznaky docela souhlasí s mým chováním. Byl jsem už třikrát u psycholožky a ta zatím neprojevila žádné pochybnosti o tom,že bych sociální fobii neměl. Každý den si přejíždím všechny příznaky sociální fobie a ujišťuji se jestli ji mám či ne. Pořád můj mozek má nutkání o tom přemýšlet ačkoli má vůle o tom přemýšlet nechce. Moje vůle je asi slabá,neboť mě nepřetržitě otravují ty neodbytné myšlenky,neustálé pochybnosti o mé sociální fobii. Nevím jak se jich zbavit. Dokážu se v jednu chvíli přesvědčit,že SF mám,ale tak za 2 hodiny můžu mít úplně jiný názor. Jsem asi magor. Chci se zeptat jestli tyto myšlenky časem odezní anebo bych měl s nima něco dělat. Nechci to říct psycholožce,protože se bojím,že by se na mne dívala jako na blázna a nechci ani změnit psychologa,protože si myslím,že není lepší psycholožka než ta,kterou jsem poznal. Takže vážně nevím co mám dělat s těma myšlenkama. Děkuji moc za názory

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.14 20:43

Zdravím, osobně myslím, že se moc pozoruješ. Sociální fobii mám z 99% též, na veřejné wc jsem si musela zvyknout, na pití před cizími také, v létě nevyjdu ven bez slunečních brýlí a většinou i sluchátek.

To mi ovšem nebrání vykonávat celkem dobře svou práci, ani další přivýdělek, kde vystupuji před lidmi. Jasně, mám trému, jsem stresař, ale prostě se v tom nevrtám a nechávám to, jak to je. Čím víc se v tom budeš vrtat, tím to bude horší, a pokud se jedná o příznaky jakékoli nemoci nebo poruchy, tak ty sedí minimálně na 50% populace.

Takže se přestaň pozorovat, přestaň sledovat projevy či neprojevy a žij!

Ohodnoceno: 1x

Od: cuca®
Datum: 04.02.14 20:46

Jake jsou ty "ostatni priznaky."protoze ty co uvadite tomu moc nenasvedcuji.lide se soc.fobii nekdy ani nevylezou z domu a vy pisete ze nemate s nicim takovym problem?

Ohodnoceno: 0x

Od: nenormalni
Datum: 04.02.14 21:16

Strach z komunikace s lidma,strach telefonovat,psát,telefonovat na veřejnosti,strach,že se ztrapním,znemožním,strach z autorit,strach z večírku,strach říci ne a svůj názor,strach,že se na mě ostatní dívají,strach co si o mě lidi myslí,strach z odmítnutí,kritiky,strach abych nebyl středem pozornosti,strach oslovit dívku,strach požádat někoho o pomoc.

Od: cuca®
Datum: 04.02.14 21:43

Nechci to zlehcovat, ale nejste spis jen nejisty, stydlivy? Ja osobne jsem zcervenala, znejistela uz jen kdyz jsem mela jit do kramu.a vite kdy jsem se toho zbavila? Az kdyz jsem zacala dělat ve výkupu šrotu, kde jsem musela den co den jednat s lidmi a dnes mi to nedela problem, dokazu kdykoliv kohokoliv cizeho pozadat o pomoc, atd.,ale pozor pokud to je podle vas vazne opravdu chodte k psychologovi, neznam vas, tak bych nerada tvrdila, ze ten problem nemate.

Datum: 04.02.14 21:48

Přesně to jsem chtěla také napsat,protože když mě bylo 17,taky jsem byla stydlivá s nízkým sebevědomím,což se za pár let zlomilo v pravý opak :)

Datum: 04.02.14 22:21

Řekněte vše po pravdě vaší psycholožce (jinak se může stát, že se vám stav bude horšit). Od toho dělá svoji práci, aby se jí lidé svěřovali. Rovněž byste mohl navštívit orientačně psychiatra a zkonzultovat s ním váš stav. Doporučuji zjistit přes psychiatra, zda máte v okolí nějaká skupinová terapeutická sezení pro lidi s podobnými problémy (na doporučení psychiatra účast v programu zdarma). Napište dotaz sem, odpovídají odborníci "přes duši" http://www.psychologie.cz/

doplněno 04.02.14 22:24:

pokud máte psychologa doporučeného od lékaře, hradí pojišťovna (žádanka? nevím přesně)

doplněno 05.02.14 09:41:

pročtěte si článek+komentáře ohledně dotazu na sociální fobii. Začněte situaci řešit aktivněji, stav se může časem horšit, abyste se zbytečně netrápil

http://psychologie.cz/pribehy-ctenaru/mam-socialni-fobii/

Datum: 04.02.14 20:55

Sám sobě lékařem, taky dobrý. Psychologa už máte a pokud nebudete mluvit s ním, nemá to žádný smysl. Příště si přečtěte o nějaké jiné nemoci nebo fobii a nezapomeňte se rychle objednat k odborníkovi, já bych doporučila spíš nečíst a nehledat si chorobu. Proč sám sebe přesvědčujete, že SF máte, proč se nepřesvědčíte, že jste zdráv?

Datum: 04.02.14 21:43

A co tedy máte za příznaky? Nějak jsem to nevyčetla...

Od: christoph
Datum: 04.02.14 22:18

V dospívání je tohle pochybování celkem běžné. Všechny příznaky na Tebe sedět nemusí, ale pokud jsi introvert a navíc spíše melancholik, tak je celkem pravděpodobné, že určitou sociální fobii mít můžeš. Dá se s tím samozřejmě bez problému žít. Psycholog je sice vzdělaný člověk, ale neznamená to, že musí mít automaticky pravdu. Mohla by Ti pomoci například daseinsanalytická terapie, ale předpokládám, že chodíš k psycholožce, která má smlouvu s pojišťovnou. Zmíněná terapie se u nás moc často nevyskytuje a když ano, tak se musí většinou platit. Psychologové jsou bohužel celkem drahá záležitost.

Datum: 04.02.14 22:47

Najdi si holku a nějaký koníček, abys neměl čas se pozorovat. Když si přečteš jakýkoliv článek o hrozné nemoci a budeš se v něm nimrat, nepochybně na sobě najdeš spousty příznaků té choroby.

Datum: 04.02.14 22:47

Jak psal někdo předešlý, nechce Váš problém asi nikdo zlehčovat. Víte co je to digitální demence? Až se do dozvíte tak napište zda mám pravdu nebo ne.

doplněno 04.02.14 22:48:

to dozvíte, špatně vidím

Datum: 04.02.14 23:09

Přestaň se zabývat jen sám sebou, zabývej se okolím, nedívej se pořád jen na sebe, dívej se kolem sebe. Buď si jistý, že žádnou sociální fóbii nemáš. Samozřejmě psycholožka bude tvrdit opak, protože potřebuje pacienty, jinak by ji třeba úplně zrušili nebo by z pojišťovny nedokázala vytáhnout dost peněz, resp. by jí nemuseli obnovit smlouvu kdyby nevykazovala činnost. Jsi mladý, snadno ovlivnitelný, možná trochu labilní, takže pro ni ideální materiál.

Problém bude v tom, že jsi asi spíš uzavřený, odtržený od vrstevníků. To se ale nespraví tím, že budeš sedět doma u PC a hledat si nemoci. I kdybys něco měl, musíš se snažit to překonat, nepoddávat se tomu. Nemáš rád kontakt s lidmi? To je způsobené nezkušeností, nevíš, co můžeš čekat a tak se toho bojíš. Proto musíš takový kontakt aktivně vyhledávat. Najdi si třeba brigádu v obchodě nebo prostě někde, kde budeš muset komunikovat. Je to jako když se učíš jezdit na kole, prvně tě to štve, padáš, nejraději by ses na to vykašlal, ale potom se to naučíš a začne tě to bavit.

Vykašli se na psycholožku a začni žít. V opačném případě skončíš jako nesvéprávný uzlíček nervů na práškách. I když třeba nemáš někdy dobrý pocit, není důvod to dávat hned najevo. Ostatní lidi do tebe nevidí, neví, jak ti je, vidí jen to co je na tvém "povrchu". I když by ses třeba nejraději rozbrečel a utekl, nemusíš to udělat, klidně se můžeš jen zasmát a všechno bude v pohodě. Možná by pro tebe bylo ideální i nějaké amatérské divadlo. Nanečisto se naučíš komunikovat, vyzkoušíš si různé role, uvidíš vše i z jiných stran a jinýma očima. Ale základ je: když ti něco nejde, nehledej úlevy ale dělej to s maximálním nasazením a ono to prostě půjde.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.