Podnikající důchodce (pronájem)-sleva na dani

Od: Datum: 04.02.14 17:09 odpovědí: 18 změna: 06.02.14 20:26

Dobrý den,

již před časem jsem se dočetl, že na období 2013-2015 chtějí důchodcům, kteří pobírají starobní důchod a podávají přiznání k dani z příjmu zakázat odečítání slevy na poplatníka ve výši celého ročního odpočtu.

Je tomu skutečně tak? Vztahuje se to i na důchodce, který důchod pobírá, a zároveň má přijmy pouze z pronájmů?

Děkuji za debatu.

DB


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 04.02.14 17:21

Pronájem není jako pronájem. Pokud máte na pronájem ŽO (pronájem se službami) tak opravdu nic odečítat nebudete. Pokud jen pronajímáte třeba garáž a jste na FÚ veden pouze pod RD bez IČA, tak tento pronájem není živností, pouze platíte daň z pronájmu a odečítáte slevu na poplatníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.14 18:39
avatar

Toto opatření platí od 1. ledna 2013 a vztahuje se na všechny důchodce, kteří 1. ledna 2013 a 2014 pobírali starobní důchod. Plánuje se změna od r. 2015, ale není jisté, zda změna opravdu přijde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 04.02.14 20:29

doplňuji ivzez - vztahuje se na všechny důchodce, kteří vlastní ŽO (živnostenský list)

doplněno 05.02.14 20:14:

výše příjmu nepřesáhne zákonem danou částku, nad kterou daníte příjem + důchod
Co to je za částku? Z pronájmu zdaníte každou korunu po odečtu paušálních výdajů nebo skutečných výdajů. Důchod se nedaní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balcikd
Datum: 05.02.14 18:46

Děkuji za reakce.

Takže důchodce, který má příjmy z pronájmu a nemá ŽL, a výše příjmu nepřesáhne zákonem danou částku, nad kterou daníte příjem + důchod, může uplatnit slevu na poplatníka? Jaký to je paragraf?

Od: 3axel
Datum: 06.02.14 10:26

důchod se nedaní - ne

důchod je osvobozen od daně z příjmu do výše 36násobku min.mzdy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 3axel
Datum: 06.02.14 20:26

uska:

tazatel měl zřejmě na mysli tuto "součtovou " částku příjmu a důchodu

takto je to v zákoně o daních z příjmů

§ 4 odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb.

3) Osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí uvedených v odstavci 1 písm. h) se nepoužije v případě, kdy součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a 9 u poplatníka přesáhne ve zdaňovacím období částku 840 000 Kč. Do příjmů podle § 6 se pro účely tohoto ustanovení nezahrnují příjmy od daně osvobozené, ani příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.

ovšem, máme tu výjimku pro roky 2013.2015

Zákonné opatření senátu 344/2013 Sb., čl. II přechodná ustanovení, bod 8.: 8. Pro zdaňovací období let 2013 až 2015 se nepoužije ustanovení § 4 odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb. v účinném znění.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: uinh
Datum: 05.02.14 18:49

Není důležité, co jak podnikáte, na základě čeho, prostě sleva na poplatníka se za r. 2013 uplatnit u důchodce nedá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 05.02.14 20:16

Pronájem v některých případech není PODNIKÁNÍ. Vaše odpověď mate tazatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balcikd
Datum: 05.02.14 20:20

A když se jedná o pronájmy bytů, který stahají do výše 200 000 Kč, nemá byty v obchodním majetku, tak se nejedná o podnikání a slevu můžu uplatnit?

Od: uska®
Datum: 05.02.14 20:28

To nemohu posoudit zda máte mít ŽO a nebo ne, ale odhaduji, že ano. Pokud jdou přes vás nějaké faktury za služby, tak ŽO potřebujete. Z vás potřebné informace lezou postupně jak z chlupaté deky. Popisovala jsem případ pronájmu např. garáže. Tam žádné služby se neposkytují a není třeba ŽO. Nejlépe bude, když se poradíte se svým správcem daní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balcikd
Datum: 06.02.14 08:10

Ano, taky jsem se ptal na FÚ a dostala se mi stejná odpověď. Není mi ale jasné, kde uska brala ty informace, které publikuje. Proto mě zajímá, jestli víte, podle jakého paragrafu, nebo kde v zákoně naleznu pronájmy bez ŽO - paragraf 9 ZoDP, tam jsem nic nenašel. Žádné faktury nevystavuji, veškeré pronájmy jsou na základě smlouvy o pronájmu (převážně se jedná o pronájmy bytů nebo podobných prostor).

Teď to vezmu z druhé stránky - jak by se FÚ zachoval, kdybych odevzdal přznání s odečtem na poplatníka (kdyby na to skutečně nebyl nárok)?

Od: mirka1
Datum: 06.02.14 08:49

Žádný paragraf neznám, jen vím, že zaplatit musíte. Jestli nedáváte potvrzení a nemáte v ruce žádné papíry, že jste obdržel platbu, ani ve smlouvě a ve výpisu z banky o tom není ani zmínka, nechci vám špatně radit, vidím, že se vám nechce platit dan a komu by se chtělo. Tak se na vlastní riziko zařidte jak chcete. Pak ovšem stačí, aby jste narazil na neřáda nájemníka, kterému nevyhovíte, nebo něco vytknete a udání na fin. úřadu můžete čekat. Ptáte se ještě jak by se zachoval FÚ, kdybyste přesto odevzdal přiznání s odečtem, na který nemáte nárok. Těžko říct, ale myslím si, že se právě zaměří na důchodce, kteří tuto slevu vloni měli a letos opět. Někteří koumálkové přerušili kvůli tomu na den důchod, jak říkám jsme v merku a je to jen na vás. Neznalost neomlouvá, určitě vás nezavřou a zaplatíte to i s pokutou. Může se taky stát, že si vašeho přiznání vůbec nevšimnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 06.02.14 11:54

V době kdy vznikla úprava - zánik odpočtu u důchodcu, tak firma xxx udělala dotaz na ministerstvo. Mám kopii odpovědi. Jelikož jsem tuto variantu ještě nepotřebovala, tak jí nemám ověřenou u našeho FÚ. Tolik na vysvětlenou, kde beru zdánlivě chybné informace. Nechce se mi věřit, že by FÚ postupoval v rozporu s ministerstvem, ale vše je v dnešní době možné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirka1
Datum: 06.02.14 14:17

Tak radči kušte :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balcikd
Datum: 06.02.14 14:36

Nebylo by to poprvé, co by finanční úřad udělal (nebo záměrně nezveřejňoval?) úplné informace. To samé se mi stalo, když jsem zjišťoval poměrně podrobné informace k fotovoltaickým elektrárnám - tak jsem si ověřil, že mnoho územních pracovišť nejenže nemělo jednotné názory, ale poměrně značně se lišilo od odpovědí z asociasí pro fotovoltaické elektrárny.

Ale k otázce. Je tento dotaz volně šiřitelný - nebo je možné mě podrobnější informace zaslat na e-mail? V případě kladné informace: Balcik.D@seznam.cz

Děkuji.

Od: 3axel
Datum: 06.02.14 19:18

myslím, že FÚ se budou řídit pokynem vydaným GFŘ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirka1
Datum: 05.02.14 20:49

Je to tak pane jak píšete, musíte zaplatit dan a už si nemůžete odečíst odečitatelnou položku jako důchodce, kterou jste ještě vloni mohl odečíst, nějakých 24800 Kč. Bez ohledu na to, jestli máte ŽL, nebo ne. Také jsem se zde ptala a dostalo se mi špatné odpovědi. Nebyla jsem si jistá, tak jsem zavolala přímo na finanční úřad a tam mi dali odpověd, kterou jsem vám napsala. Jste důchodce máte příjem tak musíte platit dan..Někde radí počkat, že socialisti to chtějí zrušit, ale myslím, že do března to nestihnou, tak tento rok to musíme zaplatit. Uvidíme za rok jak to dopadne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 3axel
Datum: 06.02.14 19:32

cituji zákon, nevidím tam nic o odlišných podmínkách pro důchodce mající příjmy z §9 bez ŽO.

§ 35ba

(1) Poplatníkům uvedeným v § 2 se daň vypočtená podle § 16, případně snížená podle § 35, 35a nebo § 35b za zdaňovací období snižuje o částku

a) 24 840 Kč na poplatníka; daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.