OSVČ povinné - sociální pojištění?

Od: Datum: 03.02.14 22:33 odpovědí: 11 změna: 05.02.14 19:27

Zdravím všechny,mám další otázku. Když je někdo OSVČ,je povinné platit si sociální pojištění? Ted se tu hádám se známou,protože mi tvrdí,že jí nějaká úřednice za přepážkou řekla,že povinné není,že si to platí sobě na důchod (takže známá už si ho pár měsíců neplatí). A to se mi zdá blbost,leda,že by byla změna od nového roku a to pochybuju ...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jm*
Datum: 03.02.14 22:38

Dobrý den, pokud má SVČ jako hlavní činnost tak ano, je to nutné.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.02.14 22:41

Díky moc,já si to myslela,jen jsem se musela přesvědčit,jestli není změna :)

Od: uska®
Datum: 03.02.14 22:40

OSVČ = povinně sociální a zdravotní pojištění, nemocenská je dobrovolná.

Od: cuca®
Datum: 03.02.14 22:41

Pozor! Jako osvc platit zp i sp musi! Pokud teprve zacala podnikat, tak v prvnim roce zaklad, dalsi podle vydelku. Kazdy rok musi delat vyuctovani zaloh na sp a zp,nevim kdy zacala podnikat, ale ta urednice prece nemuze bejt tak bl.a.

Rozdil je pokud jste osoba bez zdanitelných příjmu, tedy nepracujete, nejste vedena na uradu prace... to je povinna platit zdravotni, socialni je dobrovolne.

Takze pokud tu zivnost nema pozastavenou a plati jen zdravotni, tak ji potes pan buh pri vyrizovani s fin.uradem

doplněno 03.02.14 22:51:

Presne tam...pak bych tam poslala tu urednici a pak to okamzite! Resila na financnim urade, ale vazne bez odkladu, at vidi snahu o nápravu, ze se stala chyba, ne ze na to prisli sami, takhle treba budou i chapavejsi , ikdyz, kdyz jde statu o korunky...

doplněno 03.02.14 23:05:

Co urednik to original, zalezi na koho natrefi, jeden ji poradi jak to zmirnit to penale ci tak, druhy ji to osoli.jinak preji ji hodne stesti,

Datum: 03.02.14 22:47

Já to přesně říkala,ta bude pěkně v pr... ! Díky za odpověd´ :)

doplněno 03.02.14 22:56:

Jasně,taky jsem jí říkala,at´hned zítra letí na finančák a nějak to tam domluví a vysvětlí,kde se stala chyba...určitě ji dluh neodpustí,ale třeba to bude mít mírnější následky...ikdyž tomu moc nevěřim...

Od: uska®
Datum: 03.02.14 22:59

Pro pánajána - co budete dělat na finančáku? Dluh vyrovnat na OSSZ. Co má sociální pojištění společné s FÚ?

Datum: 03.02.14 23:04

To je vlastně pravda,že na OSSZ...už jsem z toho lehce zmatená...zítra by to bud mě nebo známé třeba došlo :D

doplněno 03.02.14 23:06:

Když jsem jednou dlužila nedopatřením jedno zdravotní,taky jsem letěla na VZP :))

Datum: 03.02.14 23:10

No uvidíme,jak to s ní dopadne...já před pár lety ukončila podnikání,pak jsem pro jistotu byla oběhnout,jestli je všechno v pořádku,řekli mi že je,tak jsem byla v klidu a za rok mi přišlo zaplatit 5000 zdravotní,že kousek posledního měsíce chyběl a že když jsem se byla ptát,tak to ještě nevěděli..bylo to super :D

doplněno 03.02.14 23:12:

Tohle patřilo ještě pro CUCA...nějak špatně se mi to tu zobrazuje ...

Od: cuca®
Datum: 05.02.14 18:38

Omluva za ten financak, jsem

z nich zblbla, samy dane a tohle mi nedocvaklo, ze jsou taky jiny instituce v podnikani nez oni, myslim ossz a zdravotni pojistovny

Datum: 05.02.14 19:27

To jsme na tom stejně :D

Od: jm*
Datum: 03.02.14 22:45

Pokud ji má pozastavenou tak nic hradit nemusí.Pokud v činnosti tak musí

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.