Životní nouze

Od: Datum: 03.02.14 12:49 odpovědí: 18 změna: 04.02.14 20:50

Dobrý den,je mi 26 let a dostal sem se do velice vážné životní situace již 5 měsíců se léčím na neschopence diagnostikovali mi vyhřezlou ploténku a skříplej nerv v noze a sakrální poruchu kořene páteře a vypada to že půjdu na operaci pač žádne pokusy o lečbu nezabírají a trpím bolestmi. Nemůžu dlouho sedět, chodit tahat nic težkého a ani řídit. Tudíš vůbec nevím co budu dělat :( Žiju z mamkou která je již léta v invalidním důchodu po ochrnutí po klíštové encifalitídě a boreliozé a důchod má 4000kč. Po dokončení S.průmyslové školy obor klempíř (bez maturity) jsem šel pracovat aby jsme utahli živobytí. trápí mě že nevím na co mám nárok a prý po operaci mohu žádat o čast. důchod ale bojim se že soc. systém v tomto státě mě nechá na holičkách :( a aby toho nebylo málo tak živ. situace mě donutila podat na sebe insolvenci která už trvá skoro rok a je před rozhodnutím o úpadku. rád bych vás touto cestou chtěl požádat o radu. Předem všem velice děkuji za odpověd a rady s pozdravem L.Toman


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.02.14 13:33
avatar

Dobrý den. Jenom tak všeobecně. Pokud jste byl, jak píšete před onemocněním zaměstnán, máte neschopenku od ošetřujícího lékaře. Budete-li dlouho nemocen a po operaci a rehabilitaci nebude stav příznivý, též si zažádáte o invalidní důchod. Takže nějaká pomoc od státu tady bude. Pokud budete splňovat dané podmínky, tak budete mít podle zákona na vše nárok. Budete-li na tom špatně, tak samozřejmě jako klempíř pracovat nebudete, ale najdete si nějakou lehčí práci, v kanceláři, ve vrátnici apod. Pokud se mamince zdravotní stav zhoršil, předpokládám, že pobírá ID prvního stupně, tak si může zažádat u svého lékaře o přezkoušení svého zdravotního stavu a mohl by ji vyjít ID druhého stupně. Též si můžete zažádat o dávky ve hmotné nouzi. Doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, okamžitá mimořádná pomoc. Je ale fakt, že budete muset pro to něco udělat, oběhnout pár úřadů, doložit doklady, příjmy, náklady. Základy se dozvíte na portálu MPSV.CZ: Pomoc v hmotné nouzi.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.02.14 13:41
Dobrý den. Maminka by možná měla nárok na příspěvek na péči. Zkuste zažádat na příslušném soc. odboru vašeho města.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladislav*
Datum: 03.02.14 16:11

Děkuji moc za odpovědi, velice si toho vážím zatím sem zaměstnán ale na konci unora mi konci smlouva tak se obavam že mi ji neprodlouží :( Pokud to nejak pujde tak bych si maturitu klidne a moc rad dodelal. Nyni sem bez maturity vydelaval kolem 18- 20 tis čisteho ale to jsem dělal řidiče a pak ve skladu. Nyní se snaží mě rozcvičit a vyhnout se tak operaci což sem rád ale bez toho aniž bych šel na operaci na mě budou hledět jak na zdraveho a to mě znervoznuje. Navíc mám špatného obvodního lékaře který mi před hospitalizaci řekl že má semnou zbytečné papírování a že sem zdravej a mužu chodit do práce a chtěl mi ukončit neschopenku pak sem šel na kontrolu na neuro a tam mi řekli že budu hosp. tak do mě 10 dní rvou 14 prášku denně 3 kapačky a na noc si musim nechat pichat injekce na bolest ktera mi vydrží cca do 5 do rána pak se zase kroutim a pak mi řikaj že se mi lepší že tolik nekulhám ted me přesunou od zítra na rehab. oddělení a tam bude jinej postup léčby (cvičení a elektro) ale prej se mi to pořád bude vracet. Práci sehnat bude problém pač je problém najít praci ikdyž je člověk zdravej Máma byla na nejakem přezkoušení ale má toho samého obvodniho lekaře jako já a ten nic nevyřešil budu to muset řešit vážneji pač nechapu jak může člověk z nadvahou, zač.rakovinou a celkově ve špat. zdrav stavu neco dělat, ale prej může. Navic jsme oba hlašeni trvale na úřadě. No bude to boj a bohužel si moc nedovedu představit že v tomhle stavu budu stíhat školu, práci a rehabilitace kord když mi exekutoři dýchají na paty a čekaj až mi zamitnou insolveci aby mohli napadnout byt ve kterým sme v podnajmu. Pokud mi ji přeci jen schválí tak mi nechaj v tom lepším případě max. 7tis což je tak na nájem. No bude to velice zajímavé

Od: cuca®
Datum: 03.02.14 16:24
avatar

Je mi smutno, kdyz to tak ctu, jak jednoduche je spadnout az na dno.z vydelku kolem 20t. Na soc.dno.no dokud budete mit nemocenskou, budete mit aspon nejake penize a zamestnavatel vas po tu dobu vyhodit nemuze, tudiz aspon to zp budete mit placene.Pokud si obvodni lekar mysli ze jste zdravy, tak ho okamzite vymente.jinak preji hodne stesti.kez by si to uvedomili ti nahoře, do jakeho stavu tuto zemi dotlacili.bohuzel oni tak dolu nedohlednou.dokud holt ma clovek ruce a nohy tak jste vlastne zdravy. A zdrav.post.by nejradeji taky neplatili nic. ale to je na jine debaty.hodne stesti.

doplněno 03.02.14 16:55:

@jancaak samozrejme jsem myslela zajit k jinemu, prokonzultovat co si o mem stavu mysli a pak se prehlasit, jinak by to byl veeeeelky problem, myslim to dobre tak nac ten :(

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.02.14 16:46

@cuca - Ano, lékaře vyměnit může. Je dobré, zjistit si, zda se v okolí vyskytuje "praktik" co přijímá nové pacienty. Jinak by zůstal bez doktora :(

doplněno 03.02.14 16:52:

Neschopenku může prodloužit přímo i odborný lékař, neurolog, ortoped...nemusí být neschopenka jen od praktického lékaře. Zkuste si ji prodloužit u některého z vašich dalších lékařů ze špitálu

doplněno 03.02.14 20:14:

Teď jsem si všimla, že jste uvedl až ve vašem druhém příspěvku zmínku o trvalém hlášení na úřadě. V tom případě píše správně @ivzez, nemáte nárok na příspěvek na bydlení. Z webu úřadu: "U doplatku na bydlení stačí, aby měl žadatel trvalý pobyt v obci, v níž se byt nachází, tuto podmínku však může orgán pomoci v hmotné nouzi v případech hodných zvláštního zřetele prominout" Mohl byste tudíž mít nárok na doplatek na bydlení, a to i přesto, že jste v podnájmu a bez trvalého pobytu v něm. Zkuste se obrátit na ÚP, oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi a tam si nechte posoudit nárok na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.14 20:30
avatar

Pan Ladislav uzavřel pracovní smlouvu na dobu určitou. Ta skončí uplynutím sjednané doby bez ohledu na nemoc. Nejde o žádné "vyhození" (tedy o výpověď).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.14 16:43

Tak si počkejte, jak dopadnete se smlouvou. Když neprodlouží, běžte se určitě na ÚP zapsat do evidence jako nezaměstnaný. S praktickým lékařem vycházejte raději dobře, protože bude vystavovat hodnocení kvůli příspěvku na péči o mamce (nejdřív si musíte podat žádost na ÚP, pak mu přijde automaticky aby zhodnotil stav na základě celé zdrav. dokumetace včetně odborných lékařů. Na zákl. toho pak rozhoduje posudkový lékař.) Papírování je jeho práce, nedohadujte se s ním, nemá to smysl.

Co se týče přezkoumání, máte vždy právo se odvolat. Je tam odvolací lhůta (asi už jste prošvihli).

Pokud by vám schválili ID, můžete k němu pracovat. Existují přece speciální místa pro ID, takže se dá sehnat místo i s důchodem, chráněná místa apod. Zaměstnavatelé mají na zdrav. postižené daňové výhody. Ono se jaksi předpokládá, že pokud člověk nemá plný invalidní důchod,může na podobné chráněné místo nastoupit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 03.02.14 17:22

Ono se jaksi předpokládá, že pokud člověk nemá plný invalidní důchod,může na podobné chráněné místo nastoupit.
Na jakékoliv místo může nastoupit člověk s plným invalidním důchodem.

K dotazu - obyčeně po operaci páteře vám nechají plný invalidní důchod (3. stupeň) na jeden rok, pak sníží na 2. stupeň.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.14 18:21

MŮŽE ale CHCE?

doplněno 04.02.14 08:12:

Na jakékoliv místo může nastoupit člověk s plným invalidním důchodem. To není pravda, dokládá se lékařské potvrzení o schopnosti výkonu práce. ID může nastoupit jen na prac. místo, které nezhoršuje jeho zdravotní potíže a výkon povolání by mu neubližil

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladislav*
Datum: 04.02.14 09:19

A moc děkuji paní/slečně Jance ( Jancaak) za varování a pěkné odpovědi taktéž i ostatním kteří se zůčasnili odpovědí a pomohli mi získat rozhled sem rád že jsou na světě lidé kteří dokáži pomoct

Datum: 03.02.14 20:35
avatar

Podle mne není pravděpodobné, že by zaměstnavatel prodloužil pracovní smlouvu se zaměstnancem, který je již 5 měsíců v pracovní neschopnosti.

Ale třeba jej zaměstnavatel příjemně překvapí.

Každopádně registrace na ÚP bude možná až po skončení nemoci, během níž za Ladislava bude zdravotní pojištění hradit stát. Pan Ladislav bude muset zdravotní pojišťovně doložit pobírání nemocenského.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: salim123
Datum: 03.02.14 17:16

Něco podobného mám za sebou.Po operaci vám nechají rok PID,posléze budete muset hodně bojovat,aby vám nechali ČID.

Každý rok jsem takto žádala-bezvýsledně!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.14 17:35
avatar

Podle zákona o zaměstnanosti nejste v době nemoci uchazečem o zaměstnání, proto Vás ÚP nebude moci po skončení zaměstnání zaevidovat. Zaregistrovat na ÚP se můžete až po skončení nemoci.

Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby bez ohledu na nemoc.

I po skončení zaměstnání však budete mít nárok na nemocenské, jež Vám nadále bude vyplácet OSSZ. Nárok na nemocenské bude do skončení nemoci nebo do konce podpůrčí doby (podle toho, co nastane dříve).

Podpůrčí doba činí max. 380 kalendářních dnů, odečítají se od ní nemoci v předešlých 380 dnech, doba prvních 3 dnů, kdy jste neměl nárok na nic a doba, po niž zaměstnavatel vyplácel náhradu mzdy za nemoc (prvních 21 dnů).

Pokud by nepříznivý zdravotní stav trval dále, ale na ID by to nevypadalo, mohl byste OSSZ požádat o prodloužení podpůrčí doby.

Veškeré podklady pro výplatu nemocenského budete předávat bývalému zaměstnavateli.

--- Za osoby pobírající nemocenské hradí zdravotní pojištění stát, takže Vám na pojištění žádný dluh nevznikne. Jenom budete muset zdravotní pojišťovně do 8 kalendářních dnů od skončení zaměstnání doložit, že pobíráte nemocenské.

------- K hmotné nouzi:

Škoda, že Vy ani maminka nemáte trvalý pobyt v místě, kde žijete, mohli byste požádat o příspěvek na bydlení, který je vázán na trvalý pobyt.

Ale zkuste alespoň příspěvek na péči.

------- K možnostem ID a zaměstnání. Existují sice místa pro zdravotně postižené, ale bohužel jde čím dál tím méně o tzv. chráněná pracovní místa. MPSV už řadu let dává přednost integraci a chráněné dílny postupné zanikají.

Spíše narazíte na egenturní zaměstnávání osob s ID. Agenturám samozřejmě nejde o zajištění vhodné práce postiženým občanům, ale o příspěvek, který na jejich zaměstnávání získávají od státu.

Nejčastěji se setkávám s nabídkou úklidu, což pro zdravotně postižené osoby nepovažuji (kvůli fyzické náročnosti) za vhodné zaměstnání.

------- @ Jancaak:

Važte prosím lépe své odpovědi. Některé Vaše informace nejsou pravdivé a pokud by se jimi tazatel chtěl řídit, spíše by mu uškodily.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladislav*
Datum: 04.02.14 09:17

Hrozně si vážím všech odpovědí a budu bojovat a sám doufám že se operaci vyhnu pač neni bez nasledků.. Pracovat samozřejmně chci pač nechci být zavislý na státu a jsem mladý nato abych šel do důchodu navíc mám slušnou kvalifikaci jako řidič pač sem dělal pro mercedes benz ale řízení mi nedoporučujou a ve skladu taky ne tudiš sem zvedavý co najdu Budu se snažit vyhnout operaci, dneska mě přesouvají z neurologie na rehabilitaci a tam mě zařadí do programu cvičení a jedna sestřička omě bude psát bakalařskou práci snad mi to pomůže a všem moc děkuji za pomoc Je opravdu smutné jak se člověk může dostat na dno tak jednoduše Bacha na záda nepodcenujte je ja to udělal přechazel bolesti kvůli tomu že sem se bál jít marodit kvuli penězům a jak sem dopadl nejvetší nervy mám z te smlouvy která mi končí tento měsíc. nyní mám podporu 12500 resp jen 7 kvuli insolvenci ale jakmile půjdu na pracak tak asi dostanu živ. minimum které nepokryje ani náklady na bydlení a už vůbec ne na léčbu a jídlo :((

 

Datum: 04.02.14 09:35

Děkuji, běžte se prosím zaregistrovat do evidence nezaměstnaných, až jak vám skončí nemocenská! @ivzez správně upřesnila. Je to pro vás nejvýhodnější. Z dotazu mi nebylo jasné ohledně ZP, jestli u vás nevznikl dluh kvůli podnikání (insolvence)...řešila jsem to trochu z jiného úhlu pohledu

doplněno 04.02.14 10:32:

Když shrnu momentálně vaši situaci, tak určitě zkuste podat žádost o příspěvek na péči kvůli mamce. A na nemocenské vydržte co nejdéle. Když budete chtít, pište v budoucnu, co a jak vám dále vyjde/nevyjde.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.02.14 18:09
avatar

Souhlasím s Jancaak: určitě se snažte co nejdéle vydržet na neschopence. Nemocenské je vyšší než podpora a pokud jste v posledním roce nestonal, je před Vámi ještě cca 7 měsíců podpůrčí doby.

Podpůrčí doba na ÚP pro podporu bude dalších 5 měsíců. To je dohromady cca rok, během nějž se Váš zdravotní stav může natolik upravit, že se Vám snáze podaří najít práci.

Držím Vám palce a dejte nám vědět, jak to dopadne.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladislav*
Datum: 04.02.14 19:54

Děkuji určitě budu informovat o průběhu upřímně děkuji ! přeji pevné zdraví

Datum: 04.02.14 20:50

dnes jsem u přátel objevila malý časopis blesk a ještě něco dopsaného. byl tam návod a postup jak a kde získat finance od státu. zkuste se v trafice na to zeptat. jsou ted nové zákony , třeba vám to pomuže. tak at se vám lépe daří...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.