Důchod a péče o osobu blízkou

Od: Datum: 01.02.14 23:30 odpovědí: 10 změna: 06.02.14 21:09

Dobrý den,mohl by mi někdo říct z čeho se vypočítá starobní důchod,když pečuji o osobu blízkou? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.02.14 01:58
avatar

Z výdělků, jichž jste dosáhla před péčí o osobu blízkou. Doba péče bude vyloučenou dobou, takže se příjmy nerozmělní.

doplněno 02.02.14 23:43:

Inzynyrko, děkuju za upřesnění (moc jsem to zjednodušila). Jde o náhradní dobu důchodového pojištění, která funguje podobně jako vyloučená doba. Náhradní doba pojištění se započte do doby trvání pojištění (do "odpracovaných let"), ale nepřihlíží se k ní při stanovení vyměřovacího základu (nerozmělní příjmy).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 12:20
avatar

Není to vyloučená doba, ale náhradní doba pojištění, K péči, aby byla považována za náhradní dobu pojištění, je nutno se na důchodovém oddělení OSSZ přihlásit. Pokud se přihlásíte v průběhu péče, podává se pouze návrh na zahájení řízení. Nejdéle do dvou let po skončení péče je nutné zajít na OSSZ a doložit péči, jinak ta doba propadne jako nepojištěná.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ivulenka*
Datum: 02.02.14 23:36

Já jsem dnes již opatrovnicí svého postiženého syna, který musel bohužel být zbaven svéprávnosti. A od jeho narození se mi automaticky započítává do důchodu péče o něho, nejprve jako mateřská dovolená a pak jako péče o osobu blízkou. A jelikož jsem po škole pracovala pouze 5 let, pak se narodila dcera a pak ihned ten syn, pokud budu o něho pečovat až do doby svého nároku na svůj starobní důchod, tak se nám prý dá průměrný důchod, myslím všem rodičům, kteří dlouhodobě pečujeme o osobu blízkou (své dítko) až do nároku na náš starobní důchod. To by Vám ale měli vše poradit na úřadě, kde jste vedena jako pečovatelka o osobu blízkou. Já oficiálně neberu ani korunu, vše patří synovi: příspěvek na péči i invalidní důchod. A hned po zjištění jeho postižení a že jsem byla vedena jako osoba pečující o osobu blízkou, tak jsem celou dobu vedena na sociální i zdravotní pojištění, na základě rozhodnutí o synově postižení a že potřebuje osobu, která o něho bude pečovat, a pak po zbavení svéprávnosti a mém ustanovení jeho opatrovníkem po jeho dospělosti jsem pojištěna ze zákona jako ten opatrovník.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.14 10:37

Dobrý den,včera jsem byla na OSSZ,protože manželsi žádal o předč.důchod a tak jsem se paní ptala a ona mě říkala,že je to doba vyloučená a že se mě roky,které pečuji o maminku počítají na důchod ale jelikož nepracuji,tak peníze se mi budou vypočítávat z posledních 30 let.Roky mám odpracované,mimo to jsem byla průběžně asi celkem 4r na ŮP .Než jsem se na plný úvazek začala starat o matku,tak jsem 6 let pracovala na živnostenský list.Do důchodu bych už s přidáním měla jít v roce 2017(mám tři děti).Je mi 56let.Vy to asi budete mít jinak,když máte péči tak dlouho.

Také jsem na netu četla,že kdo půjde v r.2017 do důchodu,prý by bylo na zvážení jít na předčasný důchod,když jsem se na OSSZ ptala prý to není výhodné,tak nevím.Zdravím a hodně sil.

Od: ivulenka*
Datum: 04.02.14 13:02

Děkuji, on Váš případ je jiný, ano. A berete na maminku příplatek na bezmocnost, má nárok na ZTP a příspěvek na dopravu, zkoumalo se, zda na tyto dávky má nárok? Hodně sil i Vám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.14 11:43

Já neberu nic,ale maminka dostává 12000 Kč na na bezmocnost.O nic jiného jsem nežádala,protože mamka převážně jen leží a když potřebuje lékaře tak on přijde k nám.Když potřebovala na oční,tak si objednala sanitu.To,ale bylo jen jednou.

Od: ivulenka*
Datum: 05.02.14 14:30

Tak mamka má nárok na příspěvek na mobilitu 400 Kč měsíčně. Taky má nárok na průkaz ZTP/P, ale asi nikam nechodí, tak ten ani nepotřebuje: na něj jde třeba za poloviční cenu plavat, divadlo, vlak, a Vy jako doprovod máte zcela zdarma (pokud by měla ZTP/P: ZTP je průkaz pro ni, a ZTP/P to P za lomítkem znamená, že má průvodce a ten průvodce má vše, kde má ten nemohoucí povoliční cenu, tak ten doprovázející to má zcela zdarma). Ano, ta bezmocnost je dle stupně, ona má ten nejtěžší a na něj je 12 tisíc, to také bere syn. A asi má starobní důchod, tudíž se neřešil invalidní důchod? No, je škoda přijít o těch 400 Kč měsíčně na mobilitu. Žádá se na úřadě, jak jste vyřizovala tu péči o osobu blízkou, a pak mamku předvolají na posudkovou doktorku, stačí, když půjdete jen Vy a ona podepíše. To by vše vyřídila ta její obvodní doktorka: přiložila by nálezy a určitě Vám to dají (tedy mamince), když je péče a je ležící, je škoda o to přijít. A podala bych to zpětně, dovolala bych se, že jste o tom nebyla informována, že je na to pro maminku nárok. Jako syn dostal zpětně invalidní důchod od doby, kdy byl plnoletý, než se vyřídilo zbavení svéprávnosti, protože o ten důchod nemohl žádat sám, tak musel proběhnout opatrovnický soud a než to nabylo právní moci a ustanovili mě opatrovníkem a já pak jeho jménem žádala ten ID na něho, tak uběhlo 14 měsíců a vše nám dali zpětně. Takže bych se šla zeptat na úřad a určitě dostane maminka ten příspěvek na mobilitu od nyní, a možná i zpětně od doby, kdy přiznali péči o osobu blízkou: je škoda o ty peníze přijít, nemůže si vydělávat, když se staráte o maminku a každá korunka se hodí. Držím palečky .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.14 09:40

Já to určitě zkusím,děkuji za radu.Já v tom neumím chodit a když vám to někdo neřekne,tak to nevíte.To víte,že každá korunka je dobrá.Jen co stálo vyléčení dekubit.Vše jsem kupovala,abych to měla doma,obvazy,různé masti,přípravky,to jsou tisíce..Ale po3 letech se to podařilo a mamka nemá ani jednu bolest a že jich měla 5.Kdo to nezažil,tak neví o čem je řeč.Sestřička z charity k nám chodí a tak vždycky něco navrhla já to šla koupit,protože než by některé přípravky revizák schválil,někdy to trvalo i víc jak měsíc.Také všechny pomůcky jsem koupila.Polohovací postel,toal.židli,stolek,zvedák do vany na baterii,ten byl fajn,ale už jsem ho prodala,protože už ani na tom to nešlo.Kdyby jsme měli větší koupelnu tak jo,ale bydlíme v bytovce,tak si to dovedete představitHlavně si přeji,aby jsem byla zdravá,aby vydržely záda.Mamka váží kolem 90kg,tak mám co zvedat.Mějte se krásně.

Datum: 06.02.14 15:55
avatar

Dobrý den, na ty pomůcky máte nárok zcela zdarma.Napíše je ortopéd či neurolog, nově asi rok i obvodní doktor. Ale šetří se všude, píší to neradi a pokud už ano, tak jen to nejobyčejnější.

Chtěli jsme pro babičku toaletní židli.Pan doktor mi napsal po dlouhých domluvách jen tu nejobyčejnější, takovou tvrdou. I tak by stála 1.500 Kč, kdybychom ji platili. Když jsem řekla, že jsem viděla v nabídce zdravotnických potřeb pěknou, polstrovanou, měkkoučkou, hned mi řekl: A jak byste to udržovala, když Vám to posére? Doslova tak, bohužel. Ale aspoň něco, babča má židli vedle postele, přesune se na ni,potřebu hned vyneseme a je po starostech.

Co se týče toho příspěvku na mobilitu: Paní na sociálce mě poučila, že si babičku si musíme všude vozit sami, vše zařídit, nepadá prý v úvahu žádat o sanitku k doktorovi. Máme 400 Kč měsíčně, tak nereptat a vozit. Ano, nekecáme a vozíme. Ale babča sedí na velkém igelitu, aby se nestala nehoda a navíc jsou to nervy. Musíme s ní jezdit s manželem oba, tahat ji z auta, či ji tam zase usazovat. Z parkoviště k ordinaci nedojde, i kdyby to bylo třeba jen 30 m. Ale bylo nám nařízeno: čerpáte 400 Kč na mobilitu - žádná sanitka! Takže na jednu stranu pomoc, na druhou omezení.

Když vidím ty miliardy nesmyslně utopené /dálnice, S karty, tunel Blanka, Opencard a další/, říkám si: co by byly prošustrované 4 stovky proti takovým zbytečným výdajům. Ano, lidi nad hrobem hlídají opravdu pečlivě, ty nahoře klepnout přes prsty nedokáže nikdo. Jaga.

doplněno 06.02.14 15:59:

Když jste si pomůcky pro babičku koupila, můžete si je prodat, to je logické. Já jsem si řekla, že když jsme je dostali zdarma /toaletní židli a sedátko na vanu/, až jednou babička nebude, že to zanesu k obvodní doktorce. Ta ví nejlíp, kdo podobné věci potřebuje a bude to moci předat někomu dál. Když s tím dělají doktoři obštrukce, aby to aspoň posloužilo někomu dalšímu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.14 21:09

Máte pravdu,že se šetří a na nesprávném místě,na hoře je bordel,ale co naděláte.Když byla mamka na tom lepší a ještě měla trochu zájem,tak,aby se podívala domů,kde dřív bydlela( teď tam bydlí dcera s rodinou),tak zeŤák přijel s dodávkou a naložili jsme ji na vozíku do nákladního prostoru já tam s ní a tak jsme jeli sice je to 7km,ale kdyby nás chytli policajti tak nevím.Dneska tady byla sestřička z charity,tak jsem se jí ptala na ten příspěvek na mobilitu a ona mi říkala,že když nikam nejezdí a má ten nejvyšší příspěvek ten IV stupeň tak, že už na nic nemá nárok,tak nevím.Jak říkáte,když dostáváte 400 Kč,tak,že už není nárok na sanitu?To je teda hrozné.Také to nemáte jednoduché.U nás už nehrozí,že někam budeme muset jet.Do úvahy připadá ještě zubař,ale co vím všude je dost schodů,tak by se s ní nemohli tahat jedině kde je výtah a to u nás není.

Já jsem slyšela,že když se dostanou ty pomůcky od zdrav.pojiš.tak se musí vrátit.M.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.