Freelancing a švarcsystém

Od: Datum: 01.02.14 20:10 odpovědí: 5 změna: 02.02.14 21:41

Pracuji jako freelancer-programátor pro jednu americkou firmu, která je al emým jediným zákazníkem, je to jediná firma, které fakturuji. Máme smlouvu o dlouhodobé spolupráci. Honorář mi posílají v dolarech na můj účet v ČR. Myslíte, že jde o švarcsystém a hrozí mi něco? Jim asi ne, když jsou v USA.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pu®
Datum: 01.02.14 22:20

Kdepak. Tzv. schwarzsystém předpokládá, že vás nezaměstnám, ale poskytuji vám veškeré pracovní zázemí. Jinými slovy jsem účetní, každé ráno vstanu, jdu do práce, kde mám dispozici stůl, počítač, tiskárnu, kopírku, podklady, dokumenty, papíry... Vše, co potřebuji. Možná mi je i dlouhodobě "zapůjčeno" firemní auto. Ale na konci měsíce fakturuji jako živnostník. To váš zadavatel v USA nesplňuje... Nehraje roli (u freelancerů), v jaké měně je placeno (resp. hraje, ale z jiného důvodu, a dolarů se to netýká).

doplněno 02.02.14 01:43:

Je to přesně tak, jak doplňuje Cuca *palec* Díky.

Vy fakturujete sám na sebe. Kdyby tohle byl švarcsystém, jak byste potom definoval živnost? *nevi* Vy jste živnostník a děláte pro někoho kšeft. Že je váš jediný odběratel/zadavatel, to nevadí, pořád vám neposkytuje pracovní zázemí, a to je důležité.

doplněno 02.02.14 22:42:

Cuca asi myslel tu účetní.. ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kalion
Datum: 02.02.14 00:01

Tak to jste mě trochu uklidnil, protože jsem někde četl, že za to hrozí pokuta 10 tisíc korun.

Ale nicméně když se podívám na definici švarcsystému na Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0varc_syst%C3%A9m#Definice_.C5.A0varc_syst.C3.A9mu tak v mém případě ty znaky splňuji: mám jediného odběratele, je mezi námi dlouhodobý vztah (dá se říci trvalý vztah), výlučný výkon činnosti pro jednoho odběratele, náplň práce odpovídá předmětu činnosti odběratele (je to softwarová firma), vztah nadřízenosti a podřízenosti (programuji na základě specifikace a dílčích pokynů).

Od: cuca®
Datum: 02.02.14 00:23
avatar

@PU vsm to vysvetlila pěkně polopaticky.kdyz si radne prectete to ve vasem odkazu, tak jste asi prehledl vyznamne spojeni "pod jeho jménem".to znamens ze byste ten software nedelal pro nej, ale kdybyste programoval vy primo pro odberatele vaseho obch.partnera pod jeho jmenem,ta sekretarka je myslim bezva priklad

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kalion
Datum: 02.02.14 21:41

Sekretářku jsem přehlédl, kde se co píše?

Od: kalion
Datum: 02.02.14 21:39

Děkuji, už je mi to jasnější. Pracovní pomůcky jsou samozřejmě moje (PC a software), takže zázemí mi neposkytují.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.