Sociální dávky

Od: Datum: 31.01.14 18:25 odpovědí: 20 změna: 01.02.14 19:54

Dobrý den.

Syn, kterému je 22 let, přestal studovat kvůli zdravotním problémům a nemůže ani pracovat. Nyní bydlí s babičkou, která se o něj stará. Babička pobírá starobní důchod a příspěvek na bydlení. Samozřejmě jim také něco příspíváme, ale chtěla bych se zeptat, zda má ještě nárok na nějaké sociální dávky či příspěvek na bydlení. Trvalé bydliště bude mít teďka u babičky.

Předem děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 31.01.14 18:27

Pokud nemůže studovat ani pracovat, tak jistě má nárok na invalidní důchod.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pavlina101
Datum: 31.01.14 19:02

Děkuji za radu. Snad to nějak vyřešíme.

Datum: 31.01.14 18:34

Syn by si mohl zkusit zažádat o částečný invalidní důchod. Jsou 3 stupně, záleží jestli je dlouhodobě nemocný.

Jakmile bude mít trvalé bydliště u babičky, tak ať si babi s vnukem zajdou na ÚP a poptají se. Posuzuje se příjem osob, které spolu žijí ve společné domácnosti. Na ÚP vypočítají zda by měli nárok na další dávky. Existuje hmotná nouze, která zahrnuje příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení aj. Záleží na výši důchodu babičky, jestli je nízký/vysoký.

doplněno 31.01.14 19:35:

syn by si měl podat žádost na invalidní důchod, záleží na jeho psychiatrovi. Možná by mu uznali invalidní důchod

http://ferovanemocnice.cz/lek…47/invalidni-duchod-2537.html

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavlina101
Datum: 31.01.14 19:02

Bohužel je nemocný psychicky a bere velmi silné utlumující léky, proto nemůže studovat ani pracovat. Trvá to poslední rok. Pravidelně dochází k psychologovi i psychiatrovi. Nevěděli jsme, zda máme jít na ÚP či na sociálku a zda nám tam vůbec někdo poradí. Babička má důchod minimální plus ten příspěvěk na bydlení. Doufám, že nám tam teda poradí, léky jsou celkem drahé, nějaké příspěvky by se určitě jěště hodily. Děkuji moc za pomoc.

Od: pavlina101
Datum: 31.01.14 19:56

Ještě bych měla jeden dotaz. Není mi moc jasná ta ,,potřebná doba pojištění´´. Syn jen studoval, nikde předtím nepracoval. Splňuje i tuhle podmínku?

Datum: 31.01.14 19:32
avatar

Dobrý den Pavlíno. ZDE můžete číst jak se o ID žádá.

doplněno 31.01.14 20:57:

Pavlíno vařím z vody, Sebod, Ivzez, Suzymon, Inženýrka... jistě odpoví, já si myslím, že řádný student pojištěný je a nejspíš bych šla zjistit na úřad kolik je to dní, zjistíte také kolik eventuelně chybí a max. rok můžete doplatit.

doplněno 31.01.14 21:15:

Na ÚP ne, ale žádat OSSZ o informativní osobní list důchodového pojištění, platilo, že jednou ročně toto vystavili každému žadateli, stačilo poslat žádost písemně poštou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavlina101
Datum: 31.01.14 21:05

Zajdeme na ten úřad práce a doufám, že se tam taky najde někdo, kdo nám poradí. Děkuji moc za užitečné rady.

Datum: 31.01.14 21:23

ještě mě napadá, že zřejmě synovi hradíte zdravotní pojištění. Mohl by se zaregistrovat na ÚP jako nezaměstnaný a na nějakou dobu být na nemocenské. Tímpádem by měl hrazené "zdravko" státem a vy byste ušetřili. Mezitím by se vyřizoval ID...myslím, že by to tak šlo...Co na to ostatní rádci?

doplněno 01.02.14 10:04:

a ještě navíc by se mu část doby na ÚP započítala jako "náhradní doba pojištění" k případnému získání ID

Pokud bude mít syn trvalé bydliště u babi, tak bude posuzován ve společné domácnosti s ní. Tudíž by mohl vyjít příspěvek na živobytí. Teoreticky kdyby měl přiznán ID v nižším stupni, tak by mohl pobírat i tento příspěvek. Ať si syn zajde po vyřízení trvalého bydliště zažádat na ÚP o zmíněný příspěvek (vše se propočítá a zjistí zda má nárok). Rovněž doporučuji ať se ihned zaregistruje na ÚP jako nezaměstnaný, zde může být registrován roky dle "trpělivosti" úřednic, dokonce i s ID, a má automaticky placené ZP. (v evidenci na ÚP neplatí). Pokud by ho "vyhodili za nespolupráci" může se registrovat za 6 měsíců znova.

Co se týká drahých doplatků na léky, zkuste zjistit u psychiatra, zda existuje stejný lék s levnějšími doplatky. Stejné léky se prodávají pod různými názvy, od různých firem a doplatky se podstatně liší. Generická substituce (Taková záměna je možná pouze v případě, že alternativní lék je s předepsaným shodný z hlediska jeho účinnosti a bezpečnosti obsahuje stejnou léčivou látku se stejnou cestou podání a stejnou lékovou formou.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.14 00:05
avatar

Příspěvek na bydlení už pobírá babička, na jeden byt/dům jej ÚP dalšímu žadateli nepřizná. Ledaže by babička měla v domě dva zkolaudované byty, v jednom by bydlela sama a druhý by pronajala vnukovi. Nájemní smlouva musí být uzavřena na jméno žadatele.

V úvahu by mohl přicházet příspěvek na živobytí, ale obávám se, že pro jeho přiznání bude syn posuzován společně s Vámi.

Na dálku se nevyjádřím ani k případnému nároku na ID, protože bez dostatku informací neumím situaci posoudit.

Doporučím ale zajít na místně příslušnou OSSZ a tam se poradit, jak dále postupovat. Před OSSZ se syn může zeptat ošetřujícího lékaře (praktického lékaře a psychiatra), jaké šance na přiznání ID by ev. měl (možná, že bude mít nějaké informace i psycholog).

------ K invalidnímu důchodu (obecně):

Pro přiznání ID je potřeba splnit určitou dobu důchodového pojištění, je-li žadateli o ID od 20 do 22let, je potřebná doba 1 rok důchodového pojištění.

Z Vašich informací nelze vyčíst, jestli syn tuto dobu splňuje. Část požadované doby by mohl získat v době evidence na ÚP (z doby, kdy není nárok na podporu se započte jenom část).

Další možností, jak získat potřebnou dobu účasti na pojištění, je přihlásit se k dobrovolnému důchodovému pojištění (1.872 Kč/měsíc).

------- Odkazy:

ID, požadovaná doba pojištění (web ČSSZ)

Dobrovolná účast na důchodovém pojištění (web ČSSZ)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zabu
Datum: 01.02.14 10:18

ivzez: mám poznámku jen k jedinému a to je ta potřebná doba pojištění. Mám postižené dítě. Do jeho 18ti let věku jsme brali přídavky, po jeho dosažení nám je vzali a dostala okamžitě plný inv. důchod. Bez jakékoliv doby pojištění. Nevím, jestli je to stejný případ, jako když člověk onemocní až jako skoro plnoletý, ale v našem případě to nebylo potřeba.
Domnívám se já svou hlavou, bez jakýchkoliv znalostí, jen na základě vlastní zkušenosti, že u inv.důch. ta doba pojištění nebude asi potřeba.
Nebo je zákon opravdu postavený takto na hlavu? Že člověk jako moje dítě, které je postižené odmalička, tu dobu pojištění nepotřebuje, a dospělý ano?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.14 10:25

musí být splněna zákonem daná doba důchodového pojištění, jinak nedostane nic! ( viz odkaz od @ivzez )

Vyskytují se i případy, kdy dotyčný má přiznán ID, ale nepobírá ani korunu, protože nesplnil dobu důchod. pojištění (lze doplatit, počítá se i část doby evidence na ÚP)

doplněno 01.02.14 10:26:

od 20 do 22 let 1 rok, od 22 let do 24 let 2 roky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavlina101
Datum: 01.02.14 13:18

Na úřadu práce byl po škole registrován 10 měsíců a jelikož se na ÚP dostal hned po studiu, nepobíral žádnou podporu. Výjimkou byly 2 měsíce, kdy docházel denně na 4 hodiny v pracovní dny na rekvalifikační kurz. Tento kurz musel však po 2 měsících opustit, jelikož se jeho psychický stav výrazně zhoršil. Nyní se půjde opět přihlásit na ÚP.

Syn již dosáhl 22 let, takže buď doplatíme zbytek měsíců do dvou let nebo nemá nárok ani na částečný invalidní důchod? Jestli to chápu správně.

Datum: 01.02.14 13:26

ano, rozumíte správně. Doba po kterou pobíral během kurzu podporu se počítá jako "náhradní doba pojištění" (tuto dobu bylo důchod. pojištění hrazeno státem) a ještě navíc se počítá i část doby, kdy podporu nepobíral a byl na ÚP. Všechno se dokládá na OSSZ, tam vám přesně řeknou po doložení doby rekvalifikace a doby v evidence na ÚP, kolik mu chybí na důchod. pojištění pro získání ID

doplněno 01.02.14 13:30:

snad máte v pořádku ohlídané zdravotní pojištění (bez dluhu), jinak skáče penále a zdr. pojišťovna na to upozorní až po delší době (1148,- kč/měsíc)...když syn půjde na ÚP, tak musí zajít i na pojišťovnu a ukázat papír, že je veden v evidence ÚP. Zdravko pak hradí stát

doplněno 01.02.14 13:33:

náhradní doba důchod. pojištění u "osob vedených v evidenci úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a v rozsahu nejvýše tří let též po dobu, po kterou jim podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží s tím, že tato doba tří let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku"

doplněno 01.02.14 13:37:

tip: případně, kdyby na tom byl zdravotně hůř, může být v evidenci na ÚP a zároveň mít potvrzení od lékaře, že je nemocný (jakoby nemocenská, akorát nedostane peníze) BUDE mít ale v každém případě hrazené ZP státem

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.14 16:44
avatar

zabu, Váš případ je jiný. Dítě postižené odmalička má nárok na tzv. invalidní důchod z mládí, tam se pojištěná doba nevyžaduje, protože by stejně nemohla být splněna.

Nárok na tzv. "invalidní důchod z mládí" vznikne pouze osobě, která byla uznána invalidní pro invaliditu třetího stupně (dříve plně invalidní), dosáhla aspoň 18 let věku, má trvalý pobyt na území České republiky a nebyla účastna pojištění po potřebnou dobu.

Výše procentní výměry důchodu činí měsíčně 45% výpočtového základu, který se pro tyto účely stanoví z osobního vyměřovacího základu, za který se považuje všeobecný vyměřovací základ za kalendářní rok, který o dva roky předchází roku přiznání důchodu vynásobený přepočítacím koeficientem pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu.

Tento zcela nesrozumitelný odstavec v podstatě znamená, že výše důchodu se v případě ID z mládí odvozuje od průměrné mzdy.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uio
Datum: 01.02.14 00:16

Na vaši otázku zde odpověď nedostanete, neboť nebudete schopna zde sdělit všechny potřebné informace. Jděte na úřad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.14 13:56

možná by se vás mohlo týkat i toto: "Účast na důchodovém pojištění z titulu náhradní doby pojištění se týká: osob, které se soustavně připravují na budoucí povolání studiem na střední nebo vyšší odborné škole (dále jen "střední škola") nebo vysoké škole v České republice, a to po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let v období před r. 2010"

doplněno 01.02.14 14:26:

http://www.cssz.cz/cz/duchodo…i/nahradni-doba-pojisteni.htm

doplněno 01.02.14 15:36:

je doplatek na bydlení a příspěvek na bydlení (každý typ je něco trochu jiného)

Podmínkou nároku pro doplatek na bydlení (typ dávky hmotné nouze) je získání nároku na příspěvek na živobytí. Z čehož vyplývá, že jestli by syn získal příspěvek na živobytí, může si zkusit zažádat dále o doplatek na bydlení.

doplněno 01.02.14 15:40:

http://www.ceskatelevize.cz/c…pevek-ci-doplatek-na-bydleni/

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 01.02.14 14:56
avatar

Pavlíno, promluvte si se synovým praktickým lékařem a zajímejte se hlavně o to, jestli by byla šance na synovo postižení získat aspoň nižší stupeň invalidního důchodu. Pokud by syn žádal o invalidní důchod (ID), je třeba splnit dvě podmínky: 1) pojištěnou dobu a 2) být uznán posudkovým lékařem OSSZ jako invalidní. Co se týká pojištěné doby, přikládám výtah ze zákona č. 155/1995 o důchodovém pojištění, § 40:

Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod činí u pojištěnce ve věku od 20 let do 22 let jeden rok od 22 let do 24 let dva roky, Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod se zjišťuje z období před vznikem invalidity.

Doba studia získaná v období do 31,12,2009 byla důchodově pojištěnou dobou pro všechny a doba studia po 31. 12. 2009 se hodnotí jako doba pojištění pouze pro účely nároku na invalidní důchod, což je pro Vás dobré.

Co se týká uznání posudkářem, je to asi tak, že po podání žádosti o ID na důchodovém oddělení si posudkář vyžádá po ošetřujícím lékaři podklady a velmi záleží na tom, co v těch podkladech bude. Podle nich pak rozhodne.

Přeji Vám hodně štěstí a síly zvládat Vaši těžkou situaci, něčím podobným jsem před rokem prošla.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavlina101
Datum: 01.02.14 19:54

Děkuji moc za rady a pomoc. Moc jsme o tom, jak tuto situaci řešit nevěděli. A na úřadech někdy moc ochotné paní nejsou. Tato diskuze mi moc pomohla v tom, že už vím, kam nejprve zajít a co po nich požadovat. Děkuji moc.

Od: ruze®
Datum: 01.02.14 17:58
avatar

Co se týče příspěvků vám jistě vysvětlí na sociálce a ÚP,ale není to trochu nezodpovědné dát babičce na starost takhle psychicky nemocného vnuka? Jistě je jí přes 60 let a vzhledem k tomu,že jí dávají příspěvek na bydlení,tak asi ten svůj důchod moc velký nemá.,,Něco,, jí přispíváte? Na jídlo a bydlení pro vašeho syna bych to tak viděla na minimálně 4000,- a více.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavlina101
Datum: 01.02.14 19:50

Přispíváme více, ale jelikož chodíme oba do práce a jsme rozvedení, je to problém, aby byl sám doma. Syn je na babičku velmi fixovaný, je momentálně více u ní. Chtěla jsem se právě jen zeptat, zda má ještě nárok na nějaké příspěvky. Nevím, proč toho nevyužít, jestli bude teda vůbec nějaká možnost je využít.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.