Předduchod výpočet

Od: Datum: 31.01.14 16:13 odpovědí: 2 změna: 31.01.14 16:46

Dobrý den .Bude mi v dubnu 59let. Jsem vyučen. Od té doby stále pracuji jako zaměstnanec.Pruměrný výdělek za poslední roky 15000kč hrubého.Uvažuji odejíti dříve do duchodu a to v 60letech. Jaké všechny doklady musím doložit některé jsem taky stratil kde o ně požádat? Kdy začít s vyřizováním dokladu? Jaká je předpokládaná častka duchodu v mém případě? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.14 16:16

zkuste důchodovu nebo věkovou kalkulačku pro výpočet důchodu z mpsv.cz vlevo

http://www.mpsv.cz/cs/2435

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.14 16:46
avatar

Předdůchod je něco jiného než předčasný důchod.

Předdůchod je komerční záležitost. Pokud máte naspořenou potřebnou částku na svém penzijním fondu, můžete ji začít čerpat už 5 let před nárokem na důchod (vlastně si vyplácíte svoje vlastní peníze) a pak teprve požádat o starobní důchod.

Předčasný důchod se vyplácí ze systému sociálního zabezpečení. Můžete o něj požádat až 3 roky před dosažením nároku na řádný starobní důchod. Požádejte si na ČSSZ v Praze o výpis dob pojištění, správně se to jmenuje Informativní osobní list důchodového pojištění. Je to papír, na němž uvidíte svoji pojištěnou dobu (roky a dny, které máte odpracované) a vyměřovací základy (hrubou mzdu) počínaje rokem 1986. Můžete požádat písemně. Žádost nemá žádnou předepsanou formu, můžete to napsat po svém. Musí obsahovat povinné údaje - Vaše jméno, příjmení, rodné číslo, rodné příjmení, místo narození a adresu, na kterou má správa doklad zaslat. Během pár týdnů by Vám měl IOLDP přijít. Prohlédnete si ho, zkontrolujete si data od - do (až to uvidíte, pochopíte, o čem mluvím) a pokud Vám bude nějaká pojištěná doba chybět (doba, kdy jste pracoval, ale v Praze tato doba není zaevidovaná), zajdete si na OSSZ v místě (postaru okrese) Vašeho bydliště. Poradí Vám, co dál. Postupů, jak dohledat dobu pojištění, je mnoho. Nebudu je tady vypisovat, dokud nebude konkrétně potřeba.

Žádost o IOLDP zašlete na adresu Česká správa sociálního zabezpečení, Křížová 25, 225 08 Praha 5 - Smíchov.

doplněno 31.01.14 16:50:

Protože se důchod počítá z celé odpracované doby od ukončení povinné školní docházky a z výdělků od roku 1986, chápete jistě, že jenom jasnovidec by Vám bez znalosti těchto Vašich údajů odpověděl na otázku, kolik by mohl dělat Váš důchod. Z toho se taky odvíjí krácení předčasného starobního důchodu. Když Vám řeknu, že byste měl předčasný důchod asi o 1.800,-- nižší než řádný starobní, bude to naprosto slepá střelba... Jsou prostě otázky, na které se nedá odpovědět.

doplněno 31.01.14 16:53:

Na IOLDP možná bude chybět doba, kdy jste byl na vojně. Potvrzení o této době získáte na Vojenské správě (nebo možná máte ještě vojenskou knížku, to je zcela dostačující doklad). Dobu evidence na Úřadu práce Vám potvrdí příslušný úřad výpisem. Řekněte, že to potřebujete k důchodu. Vytisknou Vám doklad, na němž bude rozdělena doba pobírání podpory a doba bez podpory (každá z těchto dob se posuzuje pro nárok na důchod jinak).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.