Dechová zkouška v restaraci

Od: Datum: 31.01.14 13:17 odpovědí: 23 změna: 28.06.14 14:09

Zdravim, mám následující dotaz. Má příslušník Policie ČR, popřípadě MP (a další dle zákona) právo požadovat dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu od člověka, který je plnoletý? Například v tom případě, kdy sedí člověk v restauraci, přijde několik policistů a začne kontrolovat, zda není podáván alkohol mladistvým a policista by vyzval osobu, které je řekněme 30 let o vykonání dechové zkoušky, s tím že by se tato osoba proti ničemu neprovinil, jen by v klidu seděla a pila?
Jen pro upřesnění, toto se mi nikdy nestalo, jen mě to zajímá, dle jakého právního předpisu má příslušník PČR(MP) právo žádat plnoletou osobu o dechovou zkoušku (například v restauračním zařízení)? Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cobrak*
Datum: 31.01.14 13:39

Dobrý den, ano má. Stejně jako má právo dát mu fouknout v autě, v kině, v divadle, v práci, kdekoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zambezii
Datum: 31.01.14 13:40

V tom případě by mě zajímalo dle jakého zákona mám příslušník PČR, popř. MP na toto nárok? Děkuji

Od: lujs®
Datum: 31.01.14 13:53
avatar

V takovym pripade bych asi odmitl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zambeziii
Datum: 31.01.14 13:55
Ja take a prave me zajima, jakym pravnim predpisem se toto ridi
Datum: 31.01.14 14:06
avatar

Policie vás může prolustrovat třeba občankou. Jste-li dospělý a chováte se jakž takž normálně, pak není důvod u vás zkoumat, zda a kolik jste pil. Jestliže ale v opilosti tropíte výtržnostit, urážíte hosty, demolujete zařízení atd., tak vám samozřejmě fouknout dají, aby měli podklady pro další postup. Ať jde o šetření přestupku, trestného činu apod. a rozhodnutí, zda potřebujete převézt k lékaři nebo přímo na záchytku. Takže, ano, mají právo kontrolovat i dospělého !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.14 15:22
avatar

Policie nikoho prolustrovavat nemuze jen tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 31.01.14 14:10
avatar

Nechapu proc by od plnoleteho meli zadat dechovou zkoušku bez toho, aby nekde delal rozruch.takze kdybych sedela v poklidu v restauraci, nejdriv bych se ho zeptala na duvod.ale rozhodne si myslim, ze v tomto případe by to nechteli..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.14 14:11
avatar

Zákon o PČR

§ 67
Získávání informací v souvislosti s odhalováním a šetřením přestupků
(1) Policie je v souvislosti s odhalováním a šetřením přestupku oprávněna vyžadovat
...
b) provedení orientačního vyšetření při podezření na ovlivnění alkoholem nebo jinou návykovou látkou pomocí dechové zkoušky nebo odběrem slin anebo potu,
c) odborné lékařské vyšetření ke zjištění alkoholu nebo jiné návykové látky včetně odběru krve, moči, slin nebo potu, a to i v případě, že osobu nelze předem pro její zdravotní stav ke strpění příslušných úkonů vyzvat, nebo
d) jiné odborné vyjádření.
...
(3) Úkonům uvedeným v odstavci 1 písm. b) nebo c) je osoba povinna se podrobit, není-li to spojeno s nebezpečím pro její zdraví.

Je zde uvedeno v souvislosti s odhalováním...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.01.14 14:14

Právo mají, vy samozřejmě můžete dechovou zkoušku odmítnout, což někdy nevede k dobrým koncům.

Policista vždy začíná kontrolou občanky, aby si zjistil s kým má tu čest. Nedokážu si představit situaci, kdy by do restaurace přišel policista, zjistil si u stolu sedícího třicetiletého chlapa, který má před sebou pivo, kouká na fotbal a dal mu dýchnout. I nepitomějšímu příslušníkovi z oddělení by muselo být jasné, že dotyčný nadýchá.

Dechová zkouška se provádí, když to má význam a účel.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 31.01.14 14:24
avatar

Už je to skoro odpovězené, ale při problémech s uvedenou osobou můžou požadovat zjištění alkoholu, a podle výsledku rozhodnou o postupu, že pojede na záchytku, nebo na výslech, pokud je to třeba. Pokud se ptáte na situaci, že přijde policie a všem dá dýchnou, tak to určitě nehrozí.

Zkrtka musíte dát příkladovou ituaci.

Obecně lze říci jen, " ano (ne)může dát dýchat"

Přeji klidný víkend

doplněno 31.01.14 14:45:

zabu, je to o slovíčkách, ale on nemůže bezdůvodně!!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 31.01.14 14:36

Proč mě nepřekvapuje, že policajt smí, ze zákona, naprosto beztrestně buzerovat kohokoliv, kdekoliv?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.14 14:50

proč sem stále pleteš své osobní mindráky?! Stále pláčeš a meleš nesmysly, co stejně nikoho nezajímají

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 31.01.14 18:27

Jaký osobní mindrák? Citoval tady kdokoliv snad jediný zákon, který by to reguloval? Ne necitoval. Ani ty. Z toho vyplývá, že pokud takový není, tak mohou cokoliv. Je na mé úvaze něco nelogického. Podle tvé reakce, a ne první, usuzuji, že jsi příslušník PČR. Pletu se? Měl bych víc osobních otázek, proč takové tvé reakce, ale ty už by byly mimo dotaz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 31.01.14 18:28

Pardon, sem patří otazník: . . . nelogického?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.14 20:08

zabu, vadí mi to, že zde stále plácáte nesmysly, pláčete a rada žádná! Chcete abych uvedl zákon?..že by se policie řídila zákonem o policii? Je to o tom nebýt líný a ten zákon si přečíst a víte hned na co mají a nemají ze zákona právo! Na druhou stranu je dobré znát i svá práva. Pokud se vám to nelíbí, máte možnost kontaktovat svého poslance s návrhem změny nebo novely zákona.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 31.01.14 16:05

Ne.není-li důvod, vizte ty zákony o policiích. Zrovna tak mírnix dírnix nemůže ověřovat totožnost osoby.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.01.14 16:16
avatar

Myslím si, že píšete o dvou případech. Pokud sedí u baru mladíci, kteří jsou evidentně nezletilí a popíjejí alkohol, policista na to právo má. Pokud by chtěl kontrolovat klidně sedícího třicetiletého občana, který pije pivo, nebo cokoliv jiného alkoholického, udělat by to nemohl, a také by to neudělal. Mám pocit, že ve Vaší otázce něco neštymuje. Asi to bylo trochu jinak. Přece byste se takto neptal. Ale jestli opilý člověk dělá v restauraci výtržnost, je fuk kolik je mu let. Zavolaný příslušník má právo na tuto kontrolu. Pochybuji totiž o tom, že by policajti specielně a samovolně oblézali restaurace a dávali tam lidem foukat do balónků, pro srandu králikům, protože ani ty balónky nesbírají na ulici, mají je na příděl, jsou myslím i očíslované a musí se přiložit k protokolu.Stojí to peníze a oni musí vykázat proč a kde je použili.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.01.14 17:33

pokud sedí chlap norámlně u piva, můžou mu skontrolovat max. občanku a podívat se, jestli není třeba hledanej. K dechový zkoušce nemají důvod, jestli nevypadá na 15. Pokud vím, každá pozitivní dechová zkouška se musí zaznamenat a uvést důvod.

Do balónků? to se foukalo možná tak za komunistů, teď už jsou k tomu dobrou řádku let elektronický přístroje :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.14 20:14
avatar

No tak jasně, já to napsala po staru. Ale máme na mysli to samé. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 31.01.14 17:41
avatar

Má právo? Ano, má. Ale ten postižený nemusí souhlasit, dýchnout nemusí. Jak to vím? Kolik politiků a VIP způsobilo nehodu s tragickými následky a odmítlo dýchnout? Skoro všichni. A na odběr krve také musí být nějaké povolení, snad soudu. Neodebrali, nedokázali nikomu nic. Smutný příběh! *plac*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.01.14 20:12

Zřejmě nevlastníte žádné řidičské oprávnění, že píšete nesmysly. Nikdo vás nemůže nutit dýchnout ani dát krev ani cokoliv jiného, je to čistě vaše volba. Ani nemusíte být VIP ani politik. Pokud vím, při odmítnutí dýchnout, se bere, že je řidič pod vlivem alkoholu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 01.02.14 02:22
Suzy, Buss a danys: Uvědomujete si, že tazatel se ptal konkrétně? On, a potom já nakonec trochu ostřeji, by jsme se rádi dozvěděli trochu konkrétněji. Vaše odpovědi ve stylu přečti si zákon o policii jsou přesně Z4.
Tazatele ani mě, nezajímá hodnocení naší osoby.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 14:09

Dobrý den, ačkoliv si dodnes veřejnost myslí (a chování Policie a televizní reportáže ji v tom hojně podporují), že, Policie je oprávněna kdykoliv vběhnout do restaurace a nechat tam všechny přítomné (zletilé i nezletilé) provést dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu, nemá Policie ve skutečnost k takovému jednání - až na výjimky - žádné oprávnění. U nezletilých už vůbec ne. Proč? Policie, jako zástupce státu, může činit pouze to, co jí zákon umožňuje, narozdíl od občana, který může činit vše, co zákon nezakazuje. Policie tedy k provedení dechové zkoušky musí mít konkrétní paragraf, jinak ji provést nemůže. Policie však už má tento nezákonný postup tak zažitý, že je dokonce přesvědčena, že své právo, podstrčit komukoliv (zejména nezletilým) trubičku k provedení dechové zkoušky, je naprosto legální postup. Opak je však pravdou. Jádrem všeho je § 16 z.č. 379/2005 Sb.,:

§ 16

Vyšetření přítomnosti alkoholu nebo jiné návykové látky

(1) Osoba, která vykonává činnost, při níž by mohla ohrozit život nebo zdraví svoje nebo dalších osob nebo poškodit majetek, nesmí požívat alkoholické nápoje nebo užívat jiné návykové látky při výkonu této činnosti nebo před jejím vykonáváním.

(2) Orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření zjišťujícímu obsah alkoholu je povinna se podrobit osoba, u níž se lze důvodně domnívat, že vykonává činnosti podle odstavce 1 pod vlivem alkoholu, a dále osoba, u které je důvodné podezření, že přivodila jinému újmu na zdraví v souvislosti s požitím alkoholického nápoje. Spočívá-li orientační vyšetření zjišťující obsah alkoholu v dechové zkoušce provedené analyzátorem alkoholu v dechu, splňujícím podmínky stanovené zvláštním právním předpisem 9a), odborné lékařské vyšetření se neprovede. V případě, že osoba tento způsob orientačního vyšetření odmítne, provede se odborné lékařské vyšetření.

(3) Orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření zjišťujícímu obsah jiné návykové látky než alkoholu je povinna se podrobit osoba, u níž se lze důvodně domnívat, že vykonává činnosti podle odstavce 1 pod vlivem jiné návykové látky, a dále osoba, u které je důvodné podezření, že přivodila jinému újmu na zdraví v souvislosti s užitím jiné návykové látky.

(4) Vyzvat osobu podle odstavců 1 až 3 ke splnění povinnosti podrobit se vyšetření podle odstavce 2 a 3 je oprávněn příslušník Policie České republiky, příslušník Vojenské policie, příslušník Vězeňské služby České republiky, zaměstnavatel, její ošetřující lékař, strážník obecní policie nebo osoby pověřené kontrolou osob, které vykonávají činnost, při níž by mohly ohrozit život nebo zdraví svoje anebo dalších osob nebo poškodit majetek.

Jedná se o zkrácené znění paragrafu. A to je vše. Pokud se tedy nejedná o hostinské, řidiče nebo někoho, kdo sám sebe mlátí či mlátí jiného nebo ničí majetek, nemá Policie žádné oprávnění "dát mu dýchnout" a už vůbec tak nemůže činit vůči nezletilým z nějakých preventivních důvodů. Ano, v podstatě, pití alkoholu mladistvými je opravdu legální, pokud u toho nečiní činnosti uvedené v § 16 cit. zákona. Můžu si o tom myslet co chci, když přistihnu svého syna ožralého, vyvodím z toho patřičnou rodičovskou zodpovědnost, ale jako právník vím, že mi do toho Policie nemá co mluvit a už vůbec nemůže jen tak vniknout do hospody a dělat ramena. Pokud stát chce, aby Policie byla k těmto činnostem oprávněna, musí k tomu přizpůsobit zákon. Praxe je ta, že všichni poslanci si myslí, že Policie k tomu oprávnění má, proč by se tedy měl zákon měnit, když to každý týden vidíme v televizi, takže, asi by se "nechovali v rozporu se zákonem". Holt, ustálená praxe. Ale tato praxe oporu v zákoně nemá, i když si o tom, zda to je či není správné, mohu myslet své.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.