DPP a odměny

Od: Datum: 29.01.14 18:36 odpovědí: 7 změna: 29.01.14 22:17

Mohl by mi prosím někdo poradit ve věci odměn za práci na Dohodu o provedení práce? Pokud bych chtěla dát takto zaměstnanému člověku 10.000,- odměnu (plat) neodvádím jako zaměstnavatel státu žádné poplatky (v případě, že zaměstnanec podepíše prohlášení poplatníka)

Ráda bych přidala zaměstnanci peníze tak, aby nebyl překročen limit, kdy nevznikají zaměstnavateli další náklady. Existuje třeba položka na stravu, nebo cestovné,atd které se nepřipočítavají k základní odměně?

Díky!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.01.14 18:45
avatar

DPP do 10.000 měsíčně a do 300 hod ročně pro 1 zaměstnavatele je bez odvodu pojistného. 10.001 a více podléhá odvodu. Pozor na povinnost sečíst odměny ze dvou a více dohod, zúčtovaných v jednom měsíci - pokud součet přesáhne 10.000 Kč, podléhají odvodu v tom měsíci všechny DPP (např. 3 DPP u jednoho z-tele, odměna 4.000, 3.000, 800 a 2.300 - součet 10.100, všechny 4 musíte přihlásit na socku a odvést sociální (o zdravotním nevím přesně, jestli to platí taky).

doplněno 29.01.14 20:28:

oprava v textu...*4* DPP u jednoho z-tele...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hajzel
Datum: 29.01.14 21:35

Děkuji za odpověď. Tohle všechno je mi jasné. Ale existuje položka, která se nemusí připočítávat k té základní odměně?

Od: petpink
Datum: 29.01.14 21:40

Já bych těm lide ráda přidala na odměně. Udělám to vždy raději, než to všechno odvádět státu...ale samozřejmě vše v rámci zákona. Divila bych, kdyby nebyla nějaká "díra" v legislativě i v tomto směru.

Příspěvky na životní připojištění, důchodové připojištění...ale to by museli nejspíš zaměstnanci na DPP předložit kopii sjednaného připojištění...

Co příspěvek na stravu, nebo na dopravu?

Datum: 29.01.14 21:51
avatar

V zásadě se dá říci, že všechno, co je předmětem daně z příjmu podle § 6 zákona o daních z příjmů, je i předmětem odvodu pojistného. Existují pouze výjimky taxativně uvedené v zákoně, jako např. odstupné (aspoň do konce roku 2014), náhrada škody podle zákoníku práce, věrnostní přídavek horníků a plnění, které bylo poskytnuto poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně po uplynutí jednoho roku ode dne skončení zaměstnání. To Vám ovšem nic nepomůže. Vyplatit lidem můžete navíc snad to, co nepodléhá dani z příjmu, ale musíte přitom splnit další zákonné podmínky a omezení. Nejsem daňař, v tomhle nepomohu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 29.01.14 19:49
avatar

Odbocim od vasi otazky, jelikoz jsem byla svedkem toho, kdy moje kolegyne, taky "dohodarka" nebyla upozornena, ze jako obzp si sama musi platit zdravotni pojisteni u dpp.tedy pokud neni evidovana na uradu prace, kdy to za ni plati stat, ale vydelat musi do 4tisic hrubeho, pardon za odboceni...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.14 22:17
avatar

V době evidence na ÚP je možné vykonávat jenom nekolidující zaměstnání s odměnou do poloviny minimální mzdy. Minimální mzda se od 1. srpna 2013 zvýšila na 8.500, odměna/mzda v době registrace tedy musí být do 4.250 Kč měsíčně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.14 22:13
avatar

Zkuste se informovat na stravenky.

jež jsou u zaměstnanců příjmem osvobozeným od daně.

------- O stravenkách toho moc nevím, tak aspoň pár informací: Vy jako zaměstnavatel můžete pro zaměstnance nakoupit stravenky. Na stravu jim můžete přispívat podle svého uvážení.

Pokud Váš příspěvek bude do 55 % ceny stravenky (45 % by si hradili zaměstnanci) a zároveň nepřekročí 70 % stravného pro pracovní cestu v rozsahu 5 až 12 hodin, můžete celý svůj příspěvek odečíst od základu daně z příjmu.

Pokud by Váš příspěvek překročil 55 % ceny stravenky nebo 70 % stravného, mohla byste stále uplatnit jenom 55/70 %, část příspěvku překračující uvedená procenta už byste musela normálně zdanit.

Problém vidím spíše v tom, že na DPP může jeden zaměstnanec odpracovat pro jednoho zaměstnavatele v kalendářním roce max. 300 hodin, což odpovídá necelým dvěma měsícům (vyplatí se kvůli tak krátké době vyřizovat stravenky?)...

------- Další nezanedbatelná věc je, že tito zaměstnanci nebudou nemocensky ani důchodově pojištěni.

Neúčast na důchodovém pojištění se promítne do (ne)odpracovaných let z hlediska nároku na důchod i na podporu v nezaměstnanosti.

Neúčast na nemocenském pojištění unamená, že nebudou mít nárok na nemocenské, ženám se tato doba nezapočte z hlediska nároku na peněžitou pomoc v mateřství.

Navíc si budou muset sami hradit zdravotní pojištění (1.148 Kč měsíčně).

Jestli pro zaměstnance chcete něco udělat, zkuste zvážit spíše jinou formu zaměstnání...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.