Invalidní důchod + přivýdělek

Od: Datum: 29.01.14 18:16 odpovědí: 9 změna: 30.01.14 09:38

Dobrý večer, má tady někdo zkušenost s ID 3. stupně? Konkrétně co znamená věta : Není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Může se pracovat na zkrácený úvazek 3-4 hod nebo vůbec ne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 29.01.14 18:27

Předpokládám, že se chcete nechat zaměstnat. Takže zaměstnavatel vás vyšle na zdravotní prohlídku pro zjištění, zdai jste zdravotně způsobilá konat danou konkrétní práci či nikoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.14 19:08
avatar

ID 3. stupně je přiznán nemocnému, který má sníženou možnost pracovního uplatnění, kvůli špatnému zdravotnímu stavu od 70 procent a výše. Tedy v žádném případě plný pracovní úvazek na 8 hodin. Důchod by byl snížen, nebo odebrán. Práce na 4 hodiny by byla asi též diskutabilní, přece jenom to je padesáti procentní pracovní úvazek, oproti 30 procentní možné schopnosti. Viděla bych to na ty dvě-tři hodiny denně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.14 22:36
avatar

Pohanko, přestože někteří posudkoví lékaři postupují tak, jak píšete, není to správný postup ani výklad. I poživatel ID III. stupně může pracovat na plný úvazek.

Současná legislativa nijak neomezuje počet pracovních hodin, nestanoví ani žádný limit pro výdělek. Jediným limitujícím faktorem je zdravotní stav.

Viz možnost práce při pobírání ID (web ČSSZ)

------- Pokud by později chtěl posudkový lékař stupeň ID snížit nebo ID odebrat, může se poživatel ID bránit. I posudkoví lékaři mají vycházet výhradně ze zdravotního stavu posuzované osoby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.14 19:16
avatar

Obecně lze říci, že při pobírání důchodu všech stupňů se skutečně může pracovat, a to i na dobu neurčitou při uzavřené pracovní smlouvě podle Zákoníku práce. Podle stávající právní úpravy není ani omezena ani výše výdělku.

Doporučováno je např. podnikání, protože si zdravotně postižený může upravit svůj pracovní režim tak, aby mu vyhovoval, vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, nebo třeba dohoda o provedení práce (max. rozsah 300 hod./rok), ale i pracovní úvazky, lépe však zkrácené.

Zejména při pobírání invalidních důchodů II. a III. stupně je důležité, aby inv.občan před nástupem do zaměstnání konzultoval svou situaci se svým ošetřujícím odborným lékařem a Probral s ním vhodný rozsah pracovního nasazení. Podstatné je, že prací si nebude zhoršovat svůj zdravotní stav.

Jen pro Vaši informaci přikládám vysvětlení co jsou to "zcela mimořádné podmínky" dle Vyhl. 359/2009 Sb., kterou se stanoví procentní míry poklesu pracovní schopnosti a náležitosti posudku o invaliditě a upravuje posuzování pracovní schopnosti pro účely invalidity (vyhláška o posuzování invalidity).

§ 6

Zcela mimořádné podmínky

Zcela mimořádnými podmínkami, za nichž je pojištěnec schopen výdělečné činnosti v případě poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 %, se rozumí zásadní úprava pracovních podmínek, pořízení a využívání zvláštního vybavení pracoviště, zvláštní úpravy stávajících strojů, nástrojů, používání zvláštních pracovních pomůcek nebo každodenní podpora nebo pomoc na pracovišti formou předčitatelských služeb, tlumočnických služeb nebo pracovní asistence.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.01.14 19:57

děkuji za odpověď. Já to chápu tak, že když je tam napsáno Není schopen pracovat za zcela mimořádných podmínek, tak nemůže pracovat vůbec. Je to tak správně?

Od: uska®
Datum: 29.01.14 20:14

Nechápete. U jakéhokoliv inv. důchpdu můžete pracovat bez omezení. Ale počítejte s tím, pokud pobíráte 3. stupeň, tak vás po čase zavolají na přezkoušení zdravotního stavu a bude vám důchod odebrán nebo snížen stupeň postižení.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 30.01.14 00:43

Nepochopila...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.14 22:44
avatar

K dotazu ohledně věty "Není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek" doporučím článek, v němž je to pěkně vysvětleno.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.01.14 09:38

děkuji moc ivzez za odkaz na článek

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.