Výpis ze zdravotnické dokumentace

Od: Datum: 27.01.14 22:58 odpovědí: 7 změna: 28.01.14 15:10

Mám otázku ohledně výpisu ze zdravotnické dokumentace. Požaduje ho po mě zaměstnavatel, mám ho přinést na lékařskou prohlídku.

Nevím, kde ho vzít. Moje původní praktická lékařka odešla před lety do důchodu, zdravotní dokumentaci neměla, možná jen nějakou základní, která obsahovala informace z očkovacího průkazu. Ono nebylo co dokumentovat, byl jsem u ní asi dvakrát nebo třikrát, vždy z nějakých administrativních důvodů. Jsem zdravý, nikdy mi nic nebylo. Před dvěma lety jsem potřeboval nějaké banální potvrzení od praktického lékaře, tak jsem si našel nového (má původní praktická lékařka odešla do důchodu, což jsem zjistil po třech letech, kdy jsem u ní nebyl) a on mi potvrzení vypsal. Teď bych po něm měl chtít výpis ze zdravotnické dokumentace, kterou on ale nemá. Co mám dělat? Je ta moje dokumentace někde uložená? Nebo je ztracená? Nikdy jsem jí v ruce neměl, neviděl jí, jak jsem pochopil, tak k ní jako občan přístup nemám. Měla ji původní praktická lékařka někam odevzdat? Měl jsem to zajistit já? Proč v jedenadvacátém století neexistuje nějaký registr, kam budou mít přístup jen lékaři a občan se nebude muset starat o tuhle administrativu okolo? Jsem zdravý, chodím akorát k zubaři a teď mám tuhle starost, která mi může způsobit potíže u zaměstnavatele? Může mě ten nový praktický lékař nějak prohlédnout a založit novou zdravotnickou dokumentaci?

Díky za reakce.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.01.14 23:12

Tohle není vaše starost. Prostě jděte ke svému obvoďákovi a požádejte ho o ten výpis. On napíše co uzná za vhodné, zaplatíte a paragon dáte k proplacení závodnímu lékaři. Ten se zasměje nad tím že váš obvoďák nic neuvedl a maximálně vás trochu proklepne.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.01.14 23:37

Ahoj. Poptej se zaměstnavatele. Někteří mají svého závodního lékaře. Kam ti šla tvoje dokumentace, když jsi dosáhnul plnoletosti a přešel jsi k obvoďákovi pro dospělé? Třeba mě ji stratili při změně bydliště do jiného města. 25 let záznamů bylo rázem v čudu. Vždycky se dají udělat nová vyšetření. Já jsem si před lety nechal zřídit IZIP-elektronickou knížku. Měl jsem v ní jen asi dva záznamy, od doktorů, co už pracovali s výpočetní technikou a tyhle věci náhodou zaznamenávali. Tak asi tak.

Datum: 28.01.14 00:01

Závodní lékař nikomu nic neproplácí.

Datum: 28.01.14 07:43

No vidíte, a u nás jo!

Datum: 27.01.14 23:59

Stále mne překvapuje, kolik lidí je ochotno na tuto "hru" přistoupit.

Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby práci vykonávali zaměstnanci způsobilí i po zdravotní stránce. Vyžaduje-li zaměstnavatel vstupní prohlídku u závodního lékaře, je zaměstnanec povinen se prohlídce podrobit.

Žádný zákon zaměstnavatele neopravňuje k požadování výpisu ze zdravotní dokumentace a žádný zákon zaměstnanci neukládá povinnost poskytnout zaměstnavateli nebo závodnímu lékaři výpis ze své zdravotní dokumentace.

Žádný zákon ani nemůže (nejen zaměstnanci) nikomu nařídit, že má důvěřovat závodnímu lékaři, nebo ke kterému lékaři má mít důvěru. Výpis ze své zdravotní dokumentace poskytnu pouze lékaři, ke kterému mám důvěru.

------- Zpět k dotazu: Jděte k závodnímu lékaři a po pravdě mu řekněte, že žádnou zdravotní dokumentaci nemáte, a že jste zdráv.

Je na něm, aby provedl vstupní prohlídku (ani on by neměl svou práci šidit), a aby Vás v případě potřeby vyslal na další vyšetření.

Výpis ze své zdravotní dokumentace nejste povinen poskytovat nikomu.

doplněno 28.01.14 08:57:

Lesi, žádný zákon nemůže nikomu nařífdit, ke kterému lékaři má mít důvěru. Důvěru prostě nařídit nelze. Vaše citace se týká vstupní prohlídky, nikoliv povinnosti zaměstnance obstarat, či dokonce předat.výpis ze zdravotní dokumentace lékaři, ke kterému nemá důvěru ...

Pokud by mi o to zaměstnání hodně šlo, dohodla bych se svým lékařem, aby napsal pouze, že jsem zdravá (ev., že mohu vykonávat tu a tu práci).

Ostatní je na závodním lékaři, který je za to placen.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.01.14 01:17

tak samozřejmě zaměstnavatel výpis ze zdravotnické dokumentace žádat nemůže, do něj mu opravdu nic není. závodní lékař ovšem to právo má. je pravda, že to nestanovuje zákon, nicméně prováděcí vyhláška k zákonu je taky platná legislativa *nevi*

par. 6 odst. 2 vyhlášky 79/2013

Zdravotní stav za účelem posouzení zdravotní způsobilosti při pracovnělékařských prohlídkách se hodnotí na základě informací zjištěných při dohledu podle § 2 písm. c), údajů obsažených v písemné žádosti zaměstnavatele o pracovnělékařskou prohlídku, závěrů lékařské prohlídky a odborných vyšetření a údajů uvedených ve výpisu ze zdravotnické dokumentace vedené registrujícím poskytovatelem v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktické lékařství pro děti a dorost.

takže závodní lékař chce výpis oprávněně a pokud budoucí zaměstnanec neposkytne při vyšetření součinnost, tak se mu lehce může stát, že ho závodní lékař neuzná schopným vykonávat práci.

jako ono je hezký říct, že si má pacienta sám pořádně vyšetřit, ale všechno jaksi nelze v rámci prohlídky zjistit, ale ve výpisu z dokumentace to uvedené bude (nebo minimálně mělo by být). například pokud žadatel o zaměstnání trpí epilepsií, tak při vstupní prohlídce je to nezjistitelné (pokud to sám nepřizná nebo pokud si zrovna nešvihne epileptický záchvat), nicméně při výkonu mnoha profesí to je na závadu a nelze takového zaměstnance uznat zdravým. a takových diagnoz je víc.

doplněno 28.01.14 15:32:

samozřejmě, že se moje citace týká pracovněprávní prohlídky. měla jsem za to, že o té se právě bavíme *nevi* pokud prováděcí vyhláška stanoví, že zdravotní stav se hodnotí i na základě výpisu od praktického lékaře, tak ho prostě lékař požadovat může. a zaměstnanec ho v takovém případě obstarat musí, protože je to součást vyšetření. a v případě pracovněprávního lékařství zákon vylučuje právo na svobodnou volbu lékaře. jistě (budoucí) zaměstnanec se může rozhodnout, že k danému lékaři nemá důvěru a nebude plně spolupracovat. pak se ale nesmí divit, pokud lékař na základě jeho nespolupráce usoudí, že nemá dostatečné podklady k posouzení jeho zdravotního stavu pro výkon práce a prostě ho zdravotnězpůsobilým neuzná.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.01.14 15:10

To IVZEZ:Ano,máte ve všem pravdu.

Lesi:pokud nemáte jiný záznam u toho předchozího lékaře,tak mu prostě přinste jen to,co Vám napíše on.Když jste u něj s ničím jiným nebyl,tak ani nemůže napsat žádný nález.S.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.