Výpověď po rodičovské dovolené a odstupné

Od: Datum: 27.01.14 19:06 odpovědí: 17 změna: 28.01.14 18:35

Dobrý den,

pomalu se chystám na vrácení se do pracovního procesu po rodičovské dovolené.Jelikož se dozvídám,že se asi nebudu mít kam vrátit.Moje otázka je:

Mám nárok na odstupné,když obdržím výpověď po nástupu do práce?

Výpověď bych dostala s dvouměsíční lhůtou?

Má zaměstnavatel právo mě jen tak výpověď dát,když ví,že se budu na svojí pozici vracet dopředu?

Předem všem moc děkuji za odpověď.

doplněno 27.01.14 19:15:

budu se vracet po dovršení dvou let mého dítěte

doplněno 28.01.14 15:22:

ano,požádala jsem písemně o poskytnutí RD po dobu do dovršení dvou let dítěte

doplněno 28.01.14 20:30:

Dobrý den ještě jednou,

jsem v součastné době na rodičovské dovolené. Svému zaměstnavateli jsem dala písemně,že se budu vracet v dovršení 2 let mého dítěte. Doslechla jsem se,že by mě mohla hrozit výpověď,proto se raději chci na vše připravit.Návrat je už jen za několik měsíců.

Již vím,že nemohu po dobu RD výpověď dostat,tudíž musím nejprve nastoupit. Potom mě možná nějaká čeká. Pročetla jsem si paragraf 52 a nejen onen. Vím,že se budou snažit v případě mé výpovědi to uhrát na dohodu :( NEPODEPÍŠU Potřebovala bych právě vědět,jaká správná formulace se má ve výpovědi objevit,abych nepřišla fikaností o odstupné.

Všm moc děkuji za pomoc,moc si toho vážím.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.01.14 19:10
avatar

Zaměstnavatel Vám může dát výpověď z důvodů, uvedených jmenovitě v Zákoníku práce (v odkazu, zaměřte se hlavně na § 52).

http://business.center.cz/bus…ny/zakonik-prace/cast2h4.aspx

Ohodnoceno: 3x
 
Od: fido
Datum: 27.01.14 19:11

Opoměla jste napsat podstatnou věc. Omáčka je zajímavá, ale nepodstatná.

Po jak dlouhé dovolené se vracíte. Toď o co tu běží.

Pokud po 3 letech je to lepší než po 4, ale to byste již musela mít výpověď v kapse. Takže pokud se vracíte a on Vám již výpověď nedal, tak hlavně nastupte aspoň na jeden den a pak máte vše o čem píšete.

A právo výpověď má, stejně jako ho máte vy. Teď jde o to získat odstupné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: znamenko*
Datum: 27.01.14 19:17

děkuji

budu se vracet po 2 letech

kdybych měla nárok na odstupné?

Datum: 27.01.14 19:39
avatar

To není váš problém. Vy se vrátíte ke dni ... a budete pracovat. Pokud vám dá výpověď, musí dodržet zákonnou lhůtu a poté odstupné. Nenechte se dotlačit k nějaké dohodě, prostě nic jiného nepodepisujte, jen dle zákoníku práce.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 27.01.14 19:53
avatar

Může podepsat i dohodu o rozvázání pracovního poměru, jenom musí trvat na tom, aby v dohodě byl uveden ten správný důvod rozvázání.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.01.14 08:49
avatar
No jasně, ale zase by přišla o dva měsíce, ty by mohla buďto odpracovat nebo by ji je musel zaměstnavatel proplatit a plus odstupné.
doplněno 28.01.14 08:51: Se dívám, ze uz to popsala lidus
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.01.14 19:36
avatar

Dobrý den, dcera nastoupila po 3 letech RD a hned dostala výpověď-místo bylo zrušeno, nepodepsala žádnou dohodu, že odejde sice s odstupným 3 měsíce, ale hned ten den. Podepsala výpověď 2 měsíční výpovědní lhůta + 3 měsíce odstupné a jelikož nový pan ředitel už nechtěl aby do práce chodila byla ty dva měsíce za 100% plat doma na překážkách.

Nepodepisujte nic, dřív než se poradíte.

doplněno 27.01.14 20:50:

"1Jana" já napsala jen příklad, aby paní rychle nepodepsala něco, co jde udělat i jinak, " ivzez" tomu rozumí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.01.14 19:38
avatar

Chcete-li přesnou odpověď, nestojíte-li o dohady (např. Fido), uvádějte vždy všechny důležité informace!

Jestli jste zaměstnavatele písemně požádala o poskytnutí rodičovské dovolené do dvou let věku dítěte, nastupte den po druhých narozeninách do práce a trvejte na přidělování práce odpovídající pracovní smlouvě. (Původní místo Vám zaměstnavatel "držel" jenom po dobu mateřské dovolené - prvních 28 týdnů.)

Nebude-li pro Vás zaměstnavatel takovou práci mít, může Vám dát výpověď. Odstupné závisí na důvodu uvedeném v písemné výpovědi nebo v písemné dohodě o roztvázání pracovního poměru. Po návratu z RD zaměstnavatelé často dávají výpověď podle § 52 písm. c) - pro nadbytečnost.

------- Jiná situace bude v případě, že jste zaměstnavateli nedoručila písemnou žádost o RD do 2 let věku dítěte. V takovém případě zaměstnavatel automaticky počítá s RD do 3 let věku dítěte a není povinen Vám umožnit dřívější návrat do zaměstnání.

V takovém případě byste dále čerpala RD a zaměstnavatel by až do 3 let věku dítěte nemusel situaci nijak řešit (v době Vaší RD Vám nesmí dát výpověď pro nadbytečnost).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: znamenko*
Datum: 27.01.14 19:45

zaměstnavatel má písemně přibližnou dobu mého návratu,tedy dovršení dvou let mého dítěte

Datum: 27.01.14 22:56
avatar

Promiňte, ale to není dostatečná informace. Ještě jednou: Požádala jste zaměstnavatele před skončením MD (prvních 28 týdnů) (= před začátkem RD) písemně o poskytnutí RD do dvou let věku dítěte nebo ne?

Informace o přibližné době návratu nebude stačit ani zaměstnavateli. Zaměstnanec/zaměstnankyně je povinen zaměstnavatele o poskytnutí RD požádat písemně.

Většina zaměstnavatelů z nedodržení formy písemnou žádostí sice nic nedělá, ale setkala jsem již i s tím, že zaměstnavatel se zaměstnankyní, která požadovanou formu nedodržela, rozvázal pracovní poměr bez odstupného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: znamenko*
Datum: 28.01.14 15:20

ano,požádala jsem písemně o poskytnutí RD po dobu do dovršení dvou let dítěte

Datum: 27.01.14 19:55

Zdravím, přesně to napsala Liduš. Moje dcera to měla úplně stejně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.14 23:00
avatar

Tady to zatím vypadá na jinou situaci: Odhaduji, že tazatelka zaměňuje RD (volno od zaměstnavatele) s RP (sociální dávkou).

Jestli tazatelka zaměstnavateli před začátkem RD nedoručila písemnou žádost o RD do dvou let věku dítěte, nemusí jí zaměstnavatel umožnit dřívější nástup do zaměstnání.

(Těžko po zaměstnavateli požadovat, aby např. vyplatil odstupné zástupu, protože se tazatelka chce předčasně vrátit z RD.)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: fido
Datum: 28.01.14 08:55

Chcete-li přesnou odpověď, nestojíte-li
o dohady (např. Ivzez),
uvádějte vždy všechny důležité informace!

Ivzez:, proto jsem tazatelku vyzval k uvedení podstatných dat. Protože jinak je to vaření z vody. Když nevím kde a co, pak to dopadá, že to sama uzavřeš slovy.

Odhaduji, že tazatelka zaměňuje RD (volno od zaměstnavatele)
s RP (sociální dávkou).

Jestli tazatelka zaměstnavateli před začátkem RD nedoručila písemnou žádost o RD do dvou let věku dítěte,
nemusí jí zaměstnavatel umožnit dřívější nástup do zaměstnání.

(Těžko po zaměstnavateli požadovat, aby např. vyplatil odstupné zástupu,
protože se tazatelka chce předčasně vrátit z RD.)

Nechápu, že se tak do mne obuješ a pak taky nevíš jaká je situace, když tazatelka nicmoc neuvede. Hypotezy jsem dělat nechtěl. Ty odpovídaš jako vždy dobře, ale odpovědět na čtvrt dotazu bez informací prostě nejde ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.14 09:28
avatar

Fido, zarazila mne Vaše zmínka o návratu po 4 letech. Zaměstnavatel může RD poskytnout max. do 3 let věku dítěte. Pak už by muselo jít o neplacené volno, nešlo by o návrat po RD.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fido
Datum: 28.01.14 16:16

ivzez: vrátit se může přece po RD třeba po 10 letech. To je induktivní logika, to, že na to nejsou právní vztahy je věc druhá.

Po RD, která je placená do 4 let lze předpokládat, že tazatelka volila nějakou variantu z 2-4 let. Proto jsem říkal, že po 3 má naději větší než po 4 když tak už jde jen o dohodu, zda ji místo podrží. Jasně, že máš pravdu, ale já taky. Když nejsou vstupní data ( informace) je vše jen na uvahách jak asi, kdyby bylo ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.14 18:35
avatar

To je právě ten problém. Návratem do zaměstnání po RD je podle mne návrat po skončení RD - volna, které na péči o dítě poskytuje zaměstnavatel max. do 3 let věku dítěte.

"Čtyřletá RD" neexistuje. Čtyři roky se váží nikoliv k RD, nýbrž k výplatě rodičovského příspěvku (sociální dávka), který lze pobírat klidně i po návratu do práce po skončení RD.

------- PS: Jinak já jsem se do Vás nechtěla navážet, pokud Vám to vyznělo jinak, omlouvám se.

Váš příspěvek jsem zmínila jenom jako příklad, jaký dopad mohou mít neúplné/nepřesné vstupní informace (tentýž problém je i v mých odpovědích na tento dotaz, i já se jen dohaduji na základě neúplných informací).

doplněno 28.01.14 18:36:

Uvidíme, jestli se tazatelka vrátí a doplní informace, třeba se pak něčeho dobereme.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.