Převodní daň - podílové vlastnictví

Od: Datum: 26.01.14 20:11 odpovědí: 4 změna: 26.01.14 21:59
avatar

Zdravím všechny rádce. Nějak jsem si nikdy nemyslela, že tohle budu muset řešit, naopak jsem žila v domnění, že se rozumně domluvíme, kdyby se nevím co dělo. Sice trochu předjímám, ale mám takový pocit, že to bude trochu jinak, a tak se chci (zatím předběžně) informovat. Než polezu do zákonů... Věděl by někdo, jak se právnicky řeší následující situace?

Spoluvlastním byt, mám v něm menší než poloviční podíl. Bohužel byt budeme nuceni prodat. Protože dohromady už pak nic kupovat nebudeme a každý si skutečně odneseme to, co nám patří, zajímá mě, zda jsem nucena platit polovinu z částky za převod nemovitosti. Chápu-li dobře, ta se vypočítává z odhadní ceny nemovitosti. Připadá mi nefér, abych platila polovinu z procent vypočítaných z celkové ceny nemovitosti - procentuálně mi pak ona částka z mého podílu udělá samozřejmě mnohem víc. To je ale můj "pocit neférovosti", nevím, jak se k tomu staví právo. Ptám se tedy, zda o tom někdo prosím nevíte víc.

Modelově: Nemovitost odhad milion, já mám podíl 25 %. Převodní daň 4 % = 40 000. Podle mě bych se na ní měla podílet 25 %, tj. deseti tisíci. Bojím se ale, aby protistrana nepřišla s tím, že musím zaplatit celou polovinu. Co na to právo, prosím, tušíte někdo?

Děkuji,


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.01.14 21:04
avatar

V případě podílových spoluvlastníků je každý spoluvlastník samostatným poplatníkem a daň platí podle velikosti svého spoluvlastnického podílu.

Pokud vás zajímá o co opřít toto tvrzení, tak je to Předpis č. 340/2013 Sb. - Zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, §2 odst.1 písm.c)

doplněno 26.01.14 21:28:

Dříve tuto problematiku řešil zák. č. 357/1992 Sb.,o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. Ten však byl ke dni 1.1.2014 zrušen a nahradilo jej zmíněné Zákonné opatření Senátu, text však zůstal obdobný.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: puŽ
Datum: 26.01.14 21:22
avatar

Takže platí moje "domněnka o férovosti", no to jsem ani nečekala... To je dobrá zpráva, děkuji moc. A děkuji také za odkaz na Předpis - přesně to jsem potřebovala. Nechci vzývat nic ošklivého, tak snad to nakonec nebudu potřebovat a domluvíme se rozumně, ale je lepší být připraven... Děkuji.

doplněno 26.01.14 21:39:

Bezva, díky za upřesnění.

Od: cunabe
Datum: 26.01.14 21:51

Dokonce se můžete v kupní smlouvě dohodnout, že daň z nabytí nemovitých věcí zaplatí nabyvatel (kupující) a pak nemusíte platit vůbec nic.

Dovoluje to par. 1, odst. 1 a výše uvedeného zákonného opatření:

"Poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí je převodce vlastnického práva k nemovité věci, jde-li o nabytí vlastnického práva koupí nebo směnou a převodce a nabyvatel se v kupní nebo směnné smlouvě nedohodnou, že poplatníkem je nabyvatel"-

Ohodnoceno: 0x
 
Od: puŽ
Datum: 26.01.14 21:59
avatar

No, pochybuji, že by kupující byl ochoten platit něco, co vyloženě nemusí - to bychom asi museli byt nabídnout za nějakou extrémně výhodnou cenu, což se nám samozřejmě nechce *nevi* Ale je dobré to vědět, díky.

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.