Nástup na rodičovskou dovolenou

Od: Datum: 25.01.14 22:40 odpovědí: 4 změna: 26.01.14 05:34

Zdravím, mám prosbu - potřebovala bych překontrolovat data nástupu na RD. Nástup na mateřskou byl 6 týdnů před porodem a to s datem 24.7. (24. jsem byla první den doma). Mateřská by měla trvat 28 týdnů, takže nástup na RD bude 5.2.2014?

O rodičovskou se žádá zaměstnavatel, že? Resp. musím mu dát vědět, pro jakou variantu jsem se rozhodla. V práci jsou dobré vztahy, říkali že sepisovat nic nemám, ale radši bych to měla písemně, nemá někdo nějaký formulář žádosti?

Musím také požádat o čerpání zůstatku dovolené, to asi přípíšu tedy rovnou do té žádosti?

Díky za pomoc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.01.14 23:05
avatar

Ano, nástup na RD by měl být od 5. února 2014.

Ale za dobu čerpání MD Vám vznikl nárok na dovolenou. Takže já bych doporučila napřed vyčerpat dovolenou (od 5. 2. 2014) a žádost o RD navázat až na skončení dovolené.

Z hlediska nároku na dovolenou se jako odpracovaná považuje MD i doba čerpání dovolené. Podle mne Vám vznikne i nárok na dovolenou za odpracované dny za r. 2014.

Žádost o dovolenou i o rodičovskou dovolenou zaměstnavateli doručte cca týden až 10 dnů před koncem MD.

O RD zaměstnavatele požádejte radši v kratším rozsahu - např. do 1 roku věku dítěte. Budete-li potřebovat RD prodloužit, můžete zaměstnavateli doručit další žádost.

Zaměstnavatel je povinen žádostem o poskytnutí (prodloužení) RD vyhovět až do 3 let věku dítěte. Kdybyste ale požádala o RD do 3 let, a pak se potřebovala do práce vrátit dříve, nemusel by zaměstnavatel dřívější návrat umožnit.

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, s jejímž pobíráním nemá zaměstnavatel nic společného O RP žádáte na kontaktním místě úřadu práce a o zvolené výši ani době výplaty zaměstnavatele neinformujete.

--- Pozor: Dovolená a RD se nesmí překrývat (nelze souběžně čerpat dva typy volna.) Žádat musíte o poskytnutí dovolené (nikoliv o proplacení dovolené). Žádost o dovolenou musí bezprotředně navazovat na MD (pak zaměstnavatel musí dovolenou pooskytnout), žádost o RD navažte až na skončení "řádné" dovolené.

Já bych napsala dvě žádosti a poslala bych je najednou jedním doporučeným dopisem s dodejkou. Případně můžete předat osobně proti potvrzení na kopiích žádostí.

O RP můžete požádat tak, aby Vám jej ÚP začal vyplácet už v době dovolené. (Souběh dovolené a rodičovského příspěvku je možný.)

Ohodnoceno: 5x
 
Od: flip
Datum: 25.01.14 23:30

Skvele, moc vam dekuji za zorientovani. A jeste jedna vec, nabizi se mi moznost privydelat si tam, jednalo by se vlastne o moji puvodni praci - vydelek na RP vliv mit nebude, ale muze me zamestnat (na DPC nebo DPP - to spise, tam se nemusi vykaxovat hodiny, nebo ne?) stejna firma na stejnou pozici? Jedna se o misto financni ucetni.

Datum: 26.01.14 01:25
avatar

Při pobírání RP můžete pracovat, v tom by problém nebyl. Hodiny se sledují i u DPP, na DPP lze odpracovat pro jednoho zaměstnavatele max. 300 hodin za rok. Ale hlavní problém bude s druhem práce.

DPP nebo DPČ lze sjednat jenom na jiný druh práce, než máte sjednán v pracovní smlouvě. Pokud byste chtěla pro stávajícího zaměstnavatele vykonávat stejnou práci, nemohla byste čerpat rodičovskou dovolenou (nelze souběžně pracovat a současně z téhož zaměstnání čerpat volno).

Toto by bylo vhodné upravit dodatkem k pracovní smlouvě.

Dodatkem bych upravila dobu, po niž bude sjednaný dodatek platit - např. do 2 let věku dítěte. Dále by se měla v dodatku upravit pracovní doba (tipuji zkrácení úvazku), případně i místo výkonu práce (pokud byste pro zaměstnavatele měla např. pracovat z domova).

Dodatek si před podpisem nechte zkontrolovat právníkem (nikoliv podnikovým) - specialistou na pracovní právo. Dodatek by měl být sjednán tak, aby byl zaměstnavatel povinen Vám po skončení doby sjednané v dodatku opět přidělovat práci v původním rozsahu (plný úvazek) a v původním místě výkonu práce.

Kdyby Vám něco ze zmíněných bodů uniklo, mohlo by to mít na další průběh zaměstnání negativní vliv (např. trvalé snížení úvazku místo plného by Vám po skončení péče o dítě nemuselo vyhovovat apod.).

---- Pro úplnost: Pokud byste nečerpala rodičovskou dovolenou, nevztahoval by se na Vás zákaz výpovědi pro nadbytečnost.

doplněno 27.01.14 00:47:

Není zač.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: flip
Datum: 26.01.14 05:34

Dekuji vam za pomoc.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.