Kdo platí potravinářský průkaz?

Od: Datum: 25.01.14 19:42 odpovědí: 8 změna: 26.01.14 12:41

Dělala jsem na brigádě, kde jsem musela utratit asi 1. tis. Kč za potravinářský průkaz 150Kč, za potvrzení asi 450Kč a ještě jsem potřebovala svoje boty 550Kč. Mám nárok na to, aby mi to proplatili? tisícovka je celkem dost, a nevíte v jakým zákoně bych o tom něco našla? odmítli mi to proplatit, protože to nedělávají ale když jim nějak dokážu, že se to má proplácet tak mi to zaplatí. Doktor říkal, že by mi to měli zaplatit, ale nevím jak jim to dokázat.

Jo a ještě mám problém s tím, že se mi ztratil paragon od botů co jsem si kupovala. Nevíte, kde bych to mohla sehnat? bylo to u větnamců a když jsem se tam byla ptat, tak mi řeli, že mi nemůžou dat jen tak paragon.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.01.14 19:52
avatar

Odpověď na vaši otázku lze najít v zákoně č. 373/2011 §59 odst.2, kde se praví: Vstupní lékařskou prohlídku hradí osoba ucházející se o zaměstnání. Zaměstnavatel hradí vstupní lékařskou prohlídku, pokud uzavře s uchazečem o zaměstnání pracovněprávní nebo obdobný vztah, nestanoví-li jiný právní předpis jinak. Věta první a druhá se nepoužije, jestliže osoba ucházející se o zaměstnání se s případným zaměstnavatelem nebo zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne jinak nebo stanoví-li právní předpis jinak.

Z toho vyplývá, že pokud by s vámi nebyl uzavřen pracovní nebo obdobný poměr z důvodu, že jste nebyla shledána zdravotně způsobilou, pak byste si prohlídku platila sama. Jestliže však pracovněprávní vztah vznikl, je povinen uhradit náklady na vstupní lékařskou prohlídku zaměstnavatel.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 25.01.14 20:56
avatar

Potravinářský průkaz je Váš (je nepřenosný), klidně jej můžete použít v dalším zaměstnání. Takže ten bych na proplacení od zaměstnavatele neviděla.

Vstupní prohlídka je něco jiného, tu by měl zaplatit zaměstnavatel.

U obuvi si nejsem jista. Záleželo by na tom, zda šlo o pracovní obuv nařízenou zaměstnavatelem (tu by hradil on), nebo jestli jste si přezutí koupila, abyste se v práci cítila lépe (hradíte Vy).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: 12345*
Datum: 25.01.14 21:51

Děkuju za odpovědi, Takže potvrzení si můžu necat proplatit a boty jsem měla povinně, takže ty taky? A nevíte jestli se dá něco dělat s tím, že nemám paragon od těch bot? Nemám ho, protože jsem ho jaksi neuhlídala když pršelo a rozmočil se a rozpadl se :( liskla bych si za to :(

Od: uska®
Datum: 25.01.14 22:04

Boty bez paragonu vám nikdo neproplatí. Sehnat nějakou známou v obuvi a vypsat náhradní paragon, jinak mě nic nenapadá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.14 23:10
avatar

Vstupní prohlídku ano, boty jedině s paragonem. Proplatí-li zaměstnavatel boty, budou jeho. Tzn., že byste mu je při skončení zaměstnání měla "vrátit".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.14 07:37
avatar

Vím, dneska už je všechno jinak, já dostala zdravotní průkaz zcela zdarma a navíc žádné prodlužování. Je tam přímo napsáno: platí na dobu neomezenou. Dnes si ho hradí pracovník, můžete s ním pak dělat kdekoliv, kde ho budou vyžadovat. Takže je to investice, která se Vám vyplatí i do budoucna.

Ty boty za 550 Kč u Vietnamců mi připadají divné. Tam se přece koupí křusky maximálně tak do 3 stovek. Za 550 snad max.nějaké zimní kozačky. A i to je hodně. Co jste si to koupila za 550 korun? Navíc, brigáda je krátkodobá záležitost, myslím, že by na ni opravdu stačily boty za 150.

Bez dokladu neproplatí. Někdy mohou proplatit jen část. Manžel si koupil černé kalhoty, které potřeboval k výkonu práce. To proto, že je hodně silný a neměli na něj velikost. Tak mu nařídili si koupit. Vietnamci měli vše malé. Kalhoty kupoval nakonec v prodejně s nadměrnými velikostmi a tam je všechno hodně drahé. Stály 900 Kč, dostal na to paragon, odevzdal ho zaměstnavateli. Dostal z toho proplaceno 500 Kč. Takže zaměstnavatel není povinnen uhradit celou cenu. Ale cenu běžnou.

Pracovala jsem půl roku jako brigádnice. Nařídili nám vlastní BÍLÁ trička bez potisku a vlastní BÍLÉ boty s bílou podrážkou /kvůli čárám na podlaze/. Bylo jim jedno, jaké. To nám, samozřejmě, neproplatili. Po půl roce jsem byla z brigády přijata jako kmenový zaměstnanec, dostala jsem pak už jejich trička i jejich obuv. S brigádníkem se počítá jen na čas, proto ho nechají, ať si uhradí pomůcky sám. Kdyby Vám je uhradili, musela byste je vracet. A přiznejte si, chtěla byste nosit Vy pak po někom obnošená trička a obnošené boty? Já ne. Navíc ty boty můžete pak po skončení brigády použít t i na běžné nošení. Takže Vám vlastně žádná škoda nevznikla.

Já si tehdy koupila bílé pantofle za 120 Kč a unosila je potom ještě i doma. Je třeba být při výběru skromnější, zvlášť když Vám to neproplatí. Jaga.

doplněno 26.01.14 07:43:

Vstupní prohlídku by měl platit zaměstnavatel. MĚL. Ale skutečnost bývá občas jiná.Manžel musí pokaždé 1 x za rok na prohlídku, zda je dosud schopný své povolání vykonávat. Je to taková byrokracie. Zaplatí za to od 300 do 450 Kč. Bylo to různé. Vždycky mu to proplatili, předloni najednou, že ne, že se to neproplácí. Loni už mu to zase proplatili. Takže jednou o ty peníze přišel. Jenže dneska každý raději drží hubu a krok. Kdo by se hádal o čtyři stovky a riskoval vyhození? Tak každý raději mlčí a smíří se s tím. A oni to vědí, tak toho občas zneužijí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 12345*
Datum: 26.01.14 12:34

Měla jsem jasný zaání, jaký boty mám mít, u větnamců jsem si sehnala kozačky za 300Kč i za 200Kč bych mohla mít, jenomže já mám trochu větší nohy než je běžný, takže mám zúženej výběr. Bylo celkem těžký sehnat boty, který by byli celý černý, spíš společenský-takže ne botasky, uzavřený a moje velikost.

Od: 12345*
Datum: 26.01.14 12:41

A navíc to jsou boty, který jinam neunosím, protože jsou kožený a jsou mi jen když mám tenký ponožky, takže nejsou na léto to by se mi uvařili nohy a v zimě bych zamrzla. Prostě mi nevyhovují kožený, ani crocsky nenosím, ( http://www.striderite.com/com…/zoom/C14022HK_1_1200x735.jpg ) třeba kozačky mám takový, že když je vítr tk ho mám i na nohách, prostě tolik netěsní a pak mi z nich nepáchnou nhy a ani je nemám rozmočený

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.