Výpočet důchodu

Od: Datum: 25.01.14 19:16 odpovědí: 8 změna: 10.05.14 20:28

Zdravím.

Do důchodu mám ještě čtyři roky po prodloužení.Přemýšlím,že bych šel dřív o tři nebo dva roky.

Kde mě řeknou jaký bych mě důchod při řádném odchodu nebo při předčasném odchodu?Děkuji za reakce.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.01.14 19:23
avatar

Můžete si to docela přesně spočítat /kalkulaček na netu je hodně/, ale musíte mít k tomu všechny potřebné podklady. Tuším příjmy za posledních 20 let?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.01.14 21:16
avatar

Ringo, důchod se počítá z vyměřovacích základů od roku 1986. V zákoně o důchodovém pojištění č. 155/1995, který platí od 1.1.1996, se uvádí, že důchod se počítá z příjmů za posledních 30 let počínaje rokem 1986, takže při odchodu do důchodu do roku 2016 to bude "počínaje rokem 1986" a půjde o příjmy do roku 2015. Kdo bude odcházet do důchodu v roce 2017, tomu se bude důchod počítat z příjmů za roky 1987 - 2016 a takto se to bude dál posouvat. To je taky dobré vědět. Může se stát, že např. kolem roku 1995 jste měli skvělé příjmy, ale odchod do důchodu se Vám posouvá tak, že na řádný důchod se Vám budou započítávat až příjmy od roku 1998, kdy už jste třeba byl bez práce... tak by možná stálo za to zvážit předčasný důchod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 25.01.14 19:51

Dobrý den. Přesné informace Vám řeknou na Správě sociálního zabezpečení. Mají informace o Vašem výdělku i odpracované době. Současně i poradí, jaké doklady je třeba ještě případně při žádosti o důchod doložit.

http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/davky/

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.01.14 21:06
avatar

Jaký byste měl důchod při řádném odchodu, to Vám mohou spočítat jen naprosto orientačně a možná ani to ne. Kdo ví, za kolik a jestli vůbec budete následující tři roky pracovat? Pro konkrétní informace zajděte na důchodové oddělení OSSZ místně příslušné Vašemu trvalému bydlišti. Referentka Vám všechno vysvětlí a možná se budete moci lépe rozhodnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.14 22:43
avatar

Dobrý večer, máte-li k dispozici potřebné podklady (výdělky a dobu pojištění), můžete si odchod do důchodu i výši důchodu spočítat sám.

------- Kalkulačky v Excelu ke stažení (web MPSV):

Věková kalkulačka (soubor XLS, 35 kB)

Důchodová kalkulačka (soubor XLS, 74 kB)

Návod k důchodové kalkulačce (soubor PDF, 839 kB)

------- Poznámky:

(1) Před vlastním výpočtem si vyžádejte informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP), který Vám OSSZ jednou v roce zašle zdarma. Musíte o něj požádat písemně, žádost musí obsahovat Jméno, Příjmení, datum narození, rodné číslo, zasílací adresu a vlastoruční podpis (nemusí být ověřen). OSSZ má na vypracování lhůtu 90 dnů.

Zjistíte-li, že v IOLDP nejsou některé doby podchyceny, budete mít čas ještě před podáním žádosti o důchod sehnat potřebná potvrzení o studiu, vojně, i o dobách zaměstnání.

(2) Výše důchodu bude pouze orientační, orientační bude i současný výpočet na OSSZ. Skutečnou výši důchodu vypočte ČSSZ až po podání žádosti o důchod.

doplněno 22.04.14 14:54:

Ještě doplním, že se dřívější výdělky přepočítávají koeficientem, který je pro příslušný (rok, kdy chce člověk odejít do důchodu) rok znám až koncem roku předcházejícího. Nyní tedy můžete získat orientační propočet pro odchod v letošním roce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.04.14 22:35

Bohužel, toto vám nikdo neřekne a nepomůžou ani zmíněné kalkulačky. Do předčasného důchodu můžete jít až za rok, záleží na datu narození, tedy možná víc, nebo míň. Koeficienty, kterými se upravuje roční příjem se k 1. lednu každý rok mění a to pak ovlivňuje základ pro výpočet důchodu. Zažádejte si o informativní list důchodového pojištění, zkontroluje zda jsou uvedena všechna zaměstnání, uvedené datumy na sebe navazují (stalo se, že známe takto vypadly celé 2 roky a byla přitom u 1 zaměstnavatele), dohledejte vysvědčení (někdy i ZŠ). V současné době víc dělat nemůžete. Odchod do předčasného důchodu je výhodnější o 2 roky dříve, tedy přesně o 719 dní. Počítat ode dne narození a připočítat možné doby , které nebyly pojištěné (nenavazující přechod mezi zaměstnáním). Takto vyzbrojen počkat na případné změny zákona o důchodech pro rok 2015 a pak počítat. Ještě upozorňuji, že poslední rok příjmu se nezapočítává, pokud není celý.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.05.14 20:28

Děkuji všem za vyčerpávající a přínosné informace.Petr

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.