Družka a byt v osobním vlastnictví

Od: Datum: 03.03.14 10:36 odpovědí: 5 změna: 03.03.14 23:19

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu v osobním vlastnictví a žiji společně se svojí družkou a synem.Byt jsem koupil já, je psaný pouze na mě, ale v případě úmrtí bych chtěl, aby v něm mohla moje družka důstojně dožít a nehrozilo jí ze strany mého syna vystěhování či jiné obstrukce, protože on bude jediný dědic. Kde bych to našel v novém občanském zákoníku? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 03.03.14 10:47

Byt je ve vašem vlastnictví, osobní padlo s komunisty. V OZ máte Dědické právo. Nejlépe bude to co chcete ošetřt sepsat u notáře.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.03.14 11:05

Ožeň se a nemusíš to řešit.

Od: zepe®
Datum: 03.03.14 11:16

přesně tak jsem to vyřešil také a kdyby nastal po tom problem s manželstvím stále byt zůstane vám a po smrti dítěti

Od: notarskaporadna
Datum: 03.03.14 12:04

Máte celou řadu možností. Jak již zde někdo navrhoval, můžete se oženit, nebo zajít za notářem a udělat tzv. pořízení pro případ smrti - což může být buď sepsání závěti nebo uzavření dědické smlouvy. Také by se mohl syn zříci dědictví - k tomu je potřeba rovněž smlouva notářským zápisem. Pokud sepíšete závěž ve prospěch družky a na syna v ní nebudete pamatovat, syn by mohl uplatnit nárok nepominutelného dědice, který činí 1/4 zákonného dědického podílu. Pokud byste chtěl, aby syn i přítelkyně dědili stejným dílem (jakoby tomu bylo v manželství), můžete v závěti určit oba za dědice a stanovit, že každý bude dědit 1/2 majetku. Můžete také zavázat syna příkazem, aby nechal přítelkyni v bytě bydlet. Poraďte se s notářem. Za sepsání závěti zaplatíte 1500 Kč + 300 Kč za záznam do centrálního registru závětí. K tomu ještě DPH 21%. Teoreticky můžete sepsat závěť i sám vlastní rukou a vlastnoručně podepsat. Každopádně to chce se poradit s odborníkem nebo to alespoň nastudovat na webu, článků najdete hodně.

Datum: 03.03.14 23:19

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.