Zneužívání závislé osoby

Od: Datum: 24.01.14 17:46 odpovědí: 7 změna: 25.01.14 05:40

Dobrý večer,

mám dotaz, který se týká zneužívání, zanedbání péče o závislou osobu. K věci: známému zemřel otec, který byl přes dva roky v péči u vzdálenějších příbuzných, protože sám mu nemohl péči zajistit. Celou dobu myslel, že vše je v pořádku - otec byl upoután na lůžko, skoro nekomunikoval, dvakrát týdně jej vozila sanitka na dialýzu. Několikrát se pokusil umístit jej do domova důchodců, vždycky mu to příbuzní vymluvili, že je mu lépe u nich, v rodinném kruhu. Nyní byl otec od začátku ledna v nemocnici, kde také zemřel. Při návštěvě úřadu, kde oznámil úmrtí a žádal o zastavení vyplácení příspěvku na péči mu bylo sděleno, že péče příbuzných byla tak špatná, že smrt uspíšila, byl podvyživený, katastrofální hygiena, s chronickou bronchitidou a opakovanými zápaly plic ležel v pokoji, kde mu netopili, zkrátka pobírali pouze jeho příspěvky na péči a brali mu také celý důchod. Sociální pracovnice provedla šetření a žádala o okamžité přijetí domov důchodců. Do nemocnice mu nedali také ani korunu. Dále zjistil, že si na něj nabrali půjčky u všech možných nebankovních společností, napsali na něj odběrné místo elektřiny. Kdyby přijmul dědictví, asi by dluhy, které na otcovo jméno nadělali, nestačil splatit ani za sto let.. Vím, že otce mu již nic vrátit nemůže, ale co může podniknout, kam dát podnět k šetření, co může udělat, aby jim ten hyenismus jen tak neprošel? Dá se vůbec ještě něco dělat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.01.14 18:51
avatar

Těžko co dělat. Je mi smutno,musím ale napsat, že Váš známý je pěkně vykutálený synáček. Je fakt, že chlap se o nemohoucího těžko postará, to beru. Ale když byl tatík přes 2 roky u příbuzných, to ho ani jednou synek nenavštívil? Určitě, kdyby přijel neočekávaně, našel by ho v nevytopené místnosti, proleženého, zanedbaného a o hladu. Určitě by tu jeho péči zařídil jinak. Moc zájmu o něj asi neměl, řekla bych, že žádný. Když za 2 roky pobytu tatínka neodhalil žádná pochybení. Příbuzní mu mazali kolem huby řeči, jak je pánovi dobře u nich mezi blízkými, on ty nedostatky ale na vlastní oči neviděl? Nebo je to nějaký truhlík, který uvěří všemu, co mu kdo pověsí na nos?

Ale myslím si, že si to za ten svůj nezájem tak nějak i zaslouží. Co teď chce dělat? Připravil starému tátovi peklo na zemi. Konat měl dřív, nyní už je pozdě. Tatínek pobíral důchod i příspěvek na péči, mohl dožít v teple a v čistotě v nějakém dobrém ústavu. Dneska už nemůže dělat nic, nanejvýš se kát. A stejně mu to bude pendrek platné. Ty výčitky svědomí bych mít opravdu nechtěla. *plac* Jaga.

doplněno 24.01.14 18:53:

Ono se dobře říká: Důvěřuj, ale prověřuj!

Kdyby tam párkrát nečekaně přijel, jistě by viděl tu "péči" a všechno mohlo být jinak. Dneska pozdě bycha honit. Snad bude mít aspoň poučení - nevěřit ani příbuzným.

doplněno 24.01.14 19:08:

Pro Ivzez a Liduš: Ano, děvčata, v tom máte pravdu, při návštěvách by syn půjčky neodhalil.

Ale zuboženého a vyhladovělého tátu určitě ano. Protože jsem taky pečující, nemohu se s tímto případem prostě smířit. Ty půjčky byly velice nemilé, ale já mám pořád před očima toho ubohého dědu. Odpusťte mi.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 24.01.14 18:53
avatar

Já bych to viděla na podání trestního oznámení Nejen ohledně péče a zneužívání dávek, ale i ohledně půjček (pokus o podvod?). Zajímalo by mne, kdo nemohoucímu důchodci půjčoval (banky to asi nebyly...)

doplněno 24.01.14 18:57:

Jago, napadlo mne něco podobného, ale tady zřejmě půjde o víc. Odhaduji, že ty půjčky, na které se náhodnými návštěvami přijít nedalo, si příbuzní brali už s úmyslem nesplatit.

doplněno 24.01.14 19:39:

Jago, já taky. Ale také tam vidím nezodpovědnost poskytovatelů pjček, možnost podvodu ze strany půjčoujících si, nedostatečnou činnost sociálky (poskytuje příspěvek, měla by podle mne i kontrolovat).

Prostě těch, kdo za dědečkovým zdravotním stavem, za tím, v jakých podmínkách žil, i za jeho předčasným skonem stojí, je víc.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 24.01.14 18:59
avatar

Ivzez máte pravdu, jedna věc je, že syn za dva roky nezjistil, že otec mrzne a je kost a kůže a druhá jsou ty půjčky, Rozhodně bych se obrátila na právníka.

doplněno 24.01.14 19:13:

Jaguš přece není co odpouštět a zrovna vám, která se stará a raděj sama nepojede do lázní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.14 19:33

Víte, on byl jeho otec celý život kost a kůže a jeho syn vždy přijel na ohlášenou návštěvu, protože nic zlého od příbuzných nečekal. A vždy, když přijel, otec jedl a zatopeno měl. Těžko říct, možná se bál stěžovat si, aby se mu potom nemstili (otec), ale i jinak ten děda moc nemluvil, byl zázrak, když odpověděl na nějakou otázku. Známý je dobrý člověk a o svého otce starost měl, o tom já osobně nepochybuji ani v nejmenším. Když se dozvěděl pravdu, zhroutil se. Ano, bohužel jim věřil.

doplněno 24.01.14 19:35:

Známý má ještě dva bratry, kteří o otce zájem neprojevili nikdy, když mu před lety zemřela matka, ani jeden nepřispěl na pohřeb, stejně jako teď, pouze se zajímali, co po něm zbylo.

Datum: 24.01.14 19:39
avatar

Pokud bylo sociální šetření musí o tom být zápis a já bych v tomto případě patrně žalovala i toho co šetření prováděl a nekonal.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.01.14 05:40
avatar

Pán dělal jednu velkou chybu a to, že jak sám píšete, pokaždé přijel na OHLÁŠENOU NÁVŠTĚVU.

Ty hyeny měly dost času dědovi zatopit, převléci postel, dát mu najíst. Aspoˇˇn jednou za tu dobu měl syn udělat přepadovku. "Jel jsem právě kolem, tak jsem se stavil podívat na tátu". A viděl by!

Proč je mezi námi tolik pitomců, kteří bezmezně věří ostatním? Oni naivně věří a starý člověk prožívá peklo! Je to odemě ošklivé, ale přála bych panu synovi jednou podobné stáří. Aby viděl, co svou nevšímavostí způsobil starému tátovi. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin1965*
Datum: 25.01.14 01:44

Z toho plyne jedno, pokud chcete dosáhnout nějakého výsledku, musíte mít vždy vše pod kontrolou. Říká se důvěřuj, ale prověřuj. A že jsou lidé lepší a horší (a ještě ti někteří si to dokáží morálně zdůvodnit) je snad všeobecně známo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.