Pripojisteni na materskou?

Od: Datum: 24.01.14 14:43 odpovědí: 1 změna: 24.01.14 15:13

Dobry den,prosim radu,jsem OSVC a zjistila sem ze nez pujdu na materskou tak musim si pripojistit na nemocenskou..Je to pravda?Duchodove si platim,chci se zeptat jak dlouho musim si tu nemecenskou platit pred materskou a kolik asi to bude at mam narok na materskou.Prosim kdo se v tom vyzna at mi poradi..Jsem cizinka dekuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.01.14 15:13
avatar

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávkou nemocenského pojištění. Tzn., že pokud byste si (pro OSVČ dobrovolné) nemocenské pojištění neplatila, nesplnila byste podmínky pro přiznání PPM.

První podmínkou je účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech, z toho minimálně 180 kalendářních dnů v posledním roce před nástupem na PPM.

Výši nemocenského pojištění si OSVČ určuje sama. Pozor, výši nemocenského pojištění musí odpovídat i důchodové pojištění. (Platíte-li důchodové pojištění v minimální výši, nelze platit vyšší nemocenské pojištění.)

------- Odkazy:

Účast OSVČ na pojištění

Nemocenské dávky OSVČ

Příklady dávek nemocenského pojištění OSVČ

Zákon o nemocenském pojištění

doplněno 24.01.14 16:18:

Do 31. prosince 2013 mohly být nemocenského pojištění účastny pouze OSVČ hlavní. Od ledna 2014 se mohou k nemocenskému pojištění přihlásit i OSVČ vedlejší, a to i v případě, že v předchozích letech neplatily sociální pojištění (měly nízký zisk).

------- Změny v nem. pojištění OSVČ od r. 2014

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.