Je sodovka zdraví škodlivá?

Od: Datum: 23.01.14 19:04 odpovědí: 15 změna: 24.01.14 14:45
avatar

Ahoj,

není škodlivé pití nadměrného množství (ca 3 l denně) sodovky ( pitná voda sycená)? Máte s tím nějaké zkušenosti? Děkuju za odpovědi. Marcela.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zabu
Datum: 23.01.14 19:06
Není. Proč by to mělo být škodlivé? Jedině, že by jste byla citlivá na kysličník uhličitý.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.14 19:07
avatar

Ten plyn, který sodovka obsahuje, je zanedbatelný. Podstatná je voda, z které je sodovka vyrobena.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.14 19:11
avatar
Asi jediné co se nedoporučuje je, pít bublinky při dietě, kdy se člověk snaží dodržovat pitný režim, protože kysličník uhličitý má diuretické účinky - urychluje vylučování tekutin z těla. Nic jiného závadného na tom nevidím..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.14 19:20
avatar

Zrovna jsme tento problém řešili i v přítomnosti zdravotnicky vzdělaných spolustolovníků.I mezi odborníky ve zdravotnictví jsou dost rozporné názory.Co je nesporné,pro udržení pH vnitřních orgánů jsou důležité v potravě látky,regulující pH,tak zvané "pufry".Ty mají takovou vlastnost,že v prostředí,kam se dopraví větší množství kyselých iontů,udrží po značně dlouhou dobu stejnoměrnou hladinu pH.A jednou sloučeninou je také kyselina uhličitá - roztok oxidu uhličitého ve vodě.Pokud dojde k překyselení žaludku kyselinou solnou,za přítomnosti uhličitanových iontů udrží pH ve snesitelných mezích.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.14 21:57
avatar

Je logický nesmysl cpát si do těla oxid uhličitý, kterého se naše tělo snaží zbavovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.14 00:13
avatar

Jakákoliv sycená voda má diuretické účinky. Tedy místo aby organismus zavodnila, jej odvodňuje, takže čím víc se pije "sodovka", tím větší je žízeň. Ono by to tak ani nevadilo, vodu do sebe člověk doplní, jenže s tím "odvodňováním" odcházejí i cenné minerály, kterých má většina lidí nedostatek a to už je problém.

Co se týká pufrů, působí sice jako jakýsi tlumič a "snaží" se ph držet v rozumných mezích (u většiny lidí jde především o kyselé prostředí, málokdo se dostane k ph krve, tedy někde okolo 7,4) ale vždy je to něco za něco! Rezervy pufrů máme v kostech a zubech, vazivu a pojivových tkáních, po jejich vyčerpání nastává artroza a osteoporoza. Takže na pití je vhodnější čistá voda, nejenže nevyplavuje nadměrně minerály, ale taky má neutrální ph.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 24.01.14 09:56

stirecek - absolutní souhlas, zcela vyčerpávající odpověď *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.14 11:49
avatar

Tohle samozřejmě platí i pro kyselinotvorné potraviny. 80-90% všech civilizačních chorob je způsobeno nevhodnou stravou, těch 10-20% patří vlivům, které nemůžeme až tak ovlivnit - okolní záření, vdechovaný vzduch atd.

bmbx: tys na mě zapomněl s tím propojením. Myslíš, že bude fungovat tohle?

http://audio-video-kabely.heu…-ze-scart-na-vga/specifikace/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.14 13:43
avatar

Děkuju za všechny odpovědi, zřejmě jsem se správně obávala kyseliny uhličité v sodovce (pufrující účinek mají její soli), ale doufala jsem, že je to jen malé množství, které by nemuselo až tak moc vadit. Obyčejná voda mi totiž moc "nejede". Zřejmě si ale budu muset zvyknout. Ještě jednou moc děkuju. Marcela.

Datum: 24.01.14 14:32
avatar

mně taky nikdy nejela, ale já jsem si tak zvykl, že poslední dva roky nic jiného nepiju, tedy občas kromě valašské slivovice Po ránu je dobrá voda s vymačkaným citronem, občas přidám šumivý vitamín c, většinou ale v tabletách, takže čistou vodu nebo ovocné šťávy - nemyslím ty kupované. Zajímavý článek je zde

http://www.vitalia.cz/clanky/prekyseleni-organismu/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.14 13:50
avatar
Nedělal bych to, občas neuškodí, ale pravidelně a hodně to ne.
Časté pití nápojů sycených kysličníkem uhličitým prý může zvýšit riziko rakoviny jícnu, což je nemoc mající většinou fatální důsledky.
http://zdrava-vyziva.doktorka…ti-perlivych-napoju-rakovina/
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.14 13:57
avatar

Zdravím, přidám svůj názor, podle mě by se to tak nemělo řešit, co je zdravé, co je dobré pro naše tělo. Co všechno nemůžeme a tak. Člověk žije jenom jednou, chcete tady být sice do stovky, ale s tím, že by jste se omezovali ve všem, co kdyby mi to zkrátilo život, co kdybych onemocněl. Je to vůbec život? To raději žít kratší, naplněný život, který si užijite s tím, co máte rádi. Nemám pravdu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.14 14:06
avatar
Tak určitě, ale trávit posledních 5 let života v bolestech nebo v posteli v nemocnici, to bych taky nemusel... To se raději v jidle/pití omezím.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.14 14:40
avatar

anizonka - člověk nemusí žít proto, aby jedl, ale musí jíst proto, aby žil.Když si dáte rohlík se sýrem, možná své chutové buňky oklamete tím, jak jste se dobře najedla, ale buňka v těle křičí, že má taky hlad, nemá žádné minerály, okolo ní pobíhají volné radikály a nemá se jak bránit. Jedna moje sestřenka má důchod na artrozu, moje sestra též operované koleno a důchod, nemůže chodit, osm hodin v práci ji zcela vyčerpá. Myslíte, že to je plnohodnotný život? Vždyť jejich věk je okolo 40let...Sám potkávám cyklisty šedesátníky, kteří mají lepší kondici než já - to je plnohodnotný život. Ne klamat sama sebe...a své tělo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.14 14:45
avatar

V žádném případě jsem nechtěla říct to, abychom jedli nějaké "šunty". Ale říkat si, dám si ten chleba se sádlem a cibulí nebo ne? Ale raději ne, není to zdravé. Nebo mám si dát to víno, ale, ne všichni mi říkají, že je to škodlivé. Takhle to myslím, ne cpát se nekvalitními nahražkami skutečného jídla.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.