Dědictví pro syna a dceru?

Od: Datum: 24.01.14 00:43 odpovědí: 7 změna: 24.01.14 10:37

Dobrý den,

obracím se na Vás opět s prosbou, tentokrát za mojí kamarádku. Má bratra-nevlastního. On se zajímá jen o dědictví, přestože rodiče ještě žijí, už v tom má jasno. Jeho jsou rodiče oba, kamarádky jen matka. Nevlastní otec jí vychovával od mala. Nevíte jak je to s dědictvím? Bude dědit jen bratr nebo má nárok i kamarádka? Je to někde zákonem danné? Všude se píše jen děti, nepíše se podrobně, jestli jsou vlastní či ne. Jde hlavně o to, bratra usadit nebo prostě čekat, jestli se milostivě nerozdělí. Nebo prostě rodiče to nevrátí, tak ať si ten majetek nechá. Děkuji za názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 24.01.14 00:48
S novym obcanskym zakonikem se toho dost zmenilo. Kdyz rodice napisi zavet, tak se bude dedit podle ni. Zkuste zadat do vyhledavace. Ale nejlepsi reseni je prevest majetek komu chteji jeste za zivota. Ale bude potreba, aby jim to kamaradka vysvetlila.
doplněno 24.01.14 00:50: http://business.center.cz/bus…vo/zakony/obcanzak/cast7.aspx
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.01.14 01:00

Děkuji za odpověď. Nenapadá mě nic, jak by mohla říct rodičům, že chce taky dědit. Trapas ne? Nebo mě napadá odpověď rodičů- a)neboj se, bratr se s tebou rozdělí, b) tvoje starosti na naší hlavu, to tě zajímá jen kdy už umřeme? atd. Nebo taky ne, její rodiče neznám, ani nevím, kolik jim je.

Datum: 24.01.14 01:40

kamarádka bude dědit po své matce a po svém biologickém otci.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.01.14 07:53
avatar
Takže je docela podstatné kdo zemře jako 1.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: naoko
Datum: 24.01.14 07:58

Nově je řada způsobů jak upravit dědictví. Kamarádka by si měla s rodiči (min. s matkou, která by to pak měla dohodnout se svým manželem) na tohle téma promluvit. Už proto, že když má takového čilého bratra mohla by na ní zbýt pouze 1/4 zákonného podílu (předpokládám, že je zletilá). Je naivní se domnívat, že bratr by se s ní pak ještě dělil.

Tady máte možnosti ve zkratce a přehledně http://www.nastarakolena.cz/n…2014-a-zmeny-v-dedictvi-1093/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 24.01.14 09:58

Ano, je to v zákonu, nastudujte si, kamarádka OZ od § 1475, ano děti, mám-li dítě tak je to mé dítě a bude po mně dědit (až na vyýjímky) a je fuk od které ženy. Dostane bratr co mu náleží od rodičů.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavla2014
Datum: 24.01.14 10:37

Pokud by z rodičů zemřela jako první matka, pak by se nejprve vypořádalo SJM - polovina majetku by připadla jejímu manželovi a druhá polovina by byla předmětem dědictví - dědili by manžel a její děti (kamarádka a její bratr) všichni rovným dílem. T.j. Kamarádka by zdědila 1/6 majetku a po nevlastním otci by pak již nic nedědila.

Pokud by zemřel jako první nevlastní otec kamarádky, rovněž by předmětem dědictví byla polovina společného majetku manželů a dědila by matka se svým synem rovným dílem. Matka by tak měla 3/4 majetku a po její smrti by kamarádka dědila s bratrem rovným dílem - t.j. 3/8 majetku.

To vše za předpokladu, že nebyla závěť. Nevlastní otec může situaci změnit pokud sepíše závěť a v ní stanoví například, že svůj majetek odkazuje manželce, Váší kamarádce a svému synovi - všem rovným dílem.

Můžete se poradit s notářem a nebo použít notářskou poradnu na webu:

http://linkuj.cz/?id=show&viewnr=4&typ=0&par=184414

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.