Manželství a exekuce?

Od: Datum: 22.01.14 15:13 odpovědí: 12 změna: 06.06.14 19:47

Zdravím,

s přítelem jsme se začli bavit o možné svatbě a narazili jsme na problém exekuce. Má pozastavený účet a splátky mu strhávají z platu, ale bojím se chvíle kdy se vezmeme. Mohou exekutoři pozastavit i můj účet?

Děkuj za odpovědi

M.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 22.01.14 15:18

Ideální je načíst si exekutorský zákon jaká oprávnění exekutor má. Záleží, kdy dluhy vzniknou. Ovšem pak majetek ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 15:39
avatar

Také zdravím. Pokud dluhy vznikly před uzavřením manželství (tedy před vznikem SJM) nemá exekutor právní důvod k tomu, aby blokoval Váš účet (nebo mzdu). Může ale postihnout majetek, který bude spadat do SJM. Tak na to pozor!

doplněno 22.01.14 16:48:

Liduš, máte pravdu a já se omlouvám. *zed*

doplněno 22.01.14 16:51:

Jen pro zajímavost: Jestliže se spolu manželé dohodnou, mohou zcela SJM obejít a dohodnout se na odděleném jmění.Viz.:

http://www.investia.cz/dluhy-manzelu-po-roce-2014

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 15:45

no a do SJM spadá i mzda druhého z manželů nebo finanční prostředky na jeho účtě, pokud vznikly za manželství *nevi*

v případě dluhů vzniklých před manželstvím může exekutor zabavit jenom tu část SJM, která by připadla na dlužníka (tedy v běžném případě polovinu SJM) a nelze to obejít ani předmanželskou smlouvou se zúžením SJM.

doplněno 22.01.14 17:08:

nj, jenže režim odděleného jmění při exekuci NEpomůže, protože i tak se v tomto případě na majetek vzniklý za manželství pohlíží tak, jako kdyby byl společný. viz exekuční řád, par. 42, odst. 1:

Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 16:33
avatar

Naštěstí je spousta lidiček šikovnějších než já.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 17:09
avatar

Kapko on to šikovný právník dokáže obejít ale to musí jít o dluhy na tzv. zhýralý život jednoho z partnerů a vždycky musí padnout rozhodnutí soudu. Rada obcházet věřitele aby potvrdili, že partner o dluhu nevěděl je téměř k ničemu, žádný věřitel co chce své peníze zpět to nepodepíše a pokud je věřitelů víc, stačí aby to jeden nepodepsal a je to neplatné.

Vidím to tak, že na univerzitě třetího věku, začnu co nejdříve studovat rodinné právo. A stanu se tvrdým zastáncem soužití na psí knížku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 15:44
avatar

V den kdy si řeknete ANO už máte exekutory za krkem. Doporučím načíst nový OZ, předmanželská smlouva se lehce stane jen cárem papíru. Být já vaše matka tak vám sňatek se zadluženým člověkem rozmluvím. Minimálně si udělejte rozdělené SJM a nejlépe se poraďte už před svatbou s právníkem. Věta "nejdřív k notáři a pak k oltáři" už tu jednou zazněla. Zní to tvrdě ale kdybych to všechno věděla, ušetřila bych si spoustu problémů.

doplněno 22.01.14 15:52:

Kapkonaděje, kéž by to byla pravda, novela exekučního řádu mluví jinak.

doplněno 22.01.14 16:11:

Pokusím se vložit naskenované, když se to nezadaří, omlouvám se.

doplněno 22.01.14 16:23:

Druhýpokus a vzdávám to.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 22.01.14 15:56

Od letoška dluhy vzniklé jedním z manželů před manželstvím se týkají i druhého manžela ihned po svatbě .Nevdávat, nevdávat a nevdávat se !

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 22.01.14 16:47
avatar

Tak tak...nový zákoník je opět vylepšený! Určitě ne v zájmu dolních deseti milionů...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 22.01.14 16:01

par. 42 exekučního řádu před novelizací:

§42

(1) Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze provést také tehdy, jde-li o vymáhání závazku, který vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

... a po novelizace:

§ 42 (1) Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

http://www.podnikatel.cz/zako…-dalsich-zakonu/f2184877/#p42

Takže od 1. ledna 2014 si žádný z manželů nebude moci být jist tím, že jemu bezdomovectví nehrozí (jako tomu bylo dosud). Naopak, zaplatí i staré dluhy svých nových partnerů, beze zbytku. Předmanželská smlouva ani oddělený bankovní účet vás nezachrání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 16:07
avatar

Souhlasím tu se všemi.. Myslím, že obzvláště od letnošního roku, bude o to více párů, žít na psí knížku.

Vy o dluzích partnera víte, takže je to o to horší a ihned po svatbě, mohou exekutoři i na Vás. Po novele exekučního řádu, Vám nepomůže ani zúžení SJM tak, jak už tu také bylo popsáno.

Nový občanský zákoník umožňuje omezit rozsah postižení společného majetku pouze tehdy, když druhý z manželů o dluhu nevěděl a ihned poté, co se o dluhu partnera dozví, informuje věřitele, že dluh vznikl proti jeho vůli. To není Váš případ.

Tu svatbu si prosím raději rozmyslete...

doplněno 22.01.14 16:07:

http://www.novinky.cz/finance…o-daru-cekejte-exekutora.html

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petr01
Datum: 06.06.14 19:11

Dobrý den,manželka má exekuci z doby kdy podnikala a mi se ještě neznali.Před svatbou jsme si udělali předmanželskou smlouvu a mysleli si že je vše v pořádku a bylo do letošního ledna kdy začal platit nový o.z. V lednu mi exekutor zablokoval dva účty a penzijní připojištění a to bez varování.Naštěstí jsem si četl co bude nový zákoník obsahovat a pro jistotu jsem tam nic neměl.V prosinci jsem podal žádost o rozvod a za pět měsíců nás rozvedli a teď jsem exekutorovi poslal žádost o zastavení exekucí na mou osobu.Zůstáváme s bývalou manželkou pořád spolu ale v tomto státě už ne jako manželé.Chci jen případné zájemce o manželství ze svých zkušeností upozornit že když svatba tak bez dluhů z minulosti,protože vám exekutor zablokuje účty a budete mít zbytečné problémy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 06.06.14 19:47

Ještě byste si mohla zvolit mužské pohlaví a se svým partnerem uzavřít registrované partnerství.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.