Dovolena - prace

Od: Datum: 06.04.14 18:26 odpovědí: 7 změna: 09.04.14 01:16

Ahoj,

v pondeli se jdu zeptat, zdali dostanu dovolenou. Ptam se s predstihem, protoze chci dovolenou na 5 dni v cervenci. Muze mi to zamestnavatel zamitnout i presto, ze se ptam s tak velkym predstihem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cuca®
Datum: 06.04.14 18:42
avatar

Zamestnavatel muze zamítnout kde co.

Pokud se s nim domluvíte, nechte si to radeji pisemne potvrdit..

Pokud jde o fabriku, byva to jeste složitější. Mivaji celozavodni dovolenou, a nemůžou nechat dovolenou vsem v podobnem termínu, kdo by pak vyráběl. ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.04.14 18:45
avatar

Dovolenou určuje zaměstnavatel. Bohužel.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.04.14 20:36
avatar

Čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel. Vyplňte si žádanku o dovolenou na požadovaný termín a dejte ji schválit zaměstnavateli. Dokud nebudete mít od zaměstnavatele dovolenou potvrzenu písemně, nic neobjednávejte (na ústní slib nemůžete spoléhat, případné storno byste hradil sám).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ruze®
Datum: 06.04.14 21:18
avatar

Záleží na tom,kde pracujete.Máte odbory? Kolektivní smlouvu?Záleží na domluvě.My dostaneme v prosinci ,,Plán dovolené,,na další rok ,tak si ji rozplánujeme,jak potřebujeme.Zaměstnavatel pak plán schvaluje i s odbory a většinou nebývá problém.Jinak to bývá tak,že půlku si naplánujete sám a druhou půlku vám může nařídit zaměstnavatel-např. celopodnikové dovolené.Zaměstnavatel vám může dát dovolenou vcelku,rozhodně nemá právo vám ji dávat po 1, 2,3 dnech,aby vám doplnil pracovní normu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.14 07:09
avatar

Bohužel, dříve platilo, že si zaměstnanec určuje polovinu své dovolené, tou druhou půlkou disponuje zaměstnavatel.

Dnes už je to tak, že zaměstnavatel rozhoduje o celé dovolené sám. Má jedinou podmínku - aspoň 10 dní dovolené v kuse /tedy 14 kalendářních dní/.

Pokud na Vámi zvolené období máte zajištěný a zaplacený nějaký pobyt, podejte si žádost písemně a žádejte rovněž písemnou odpověď. Pokud Vám bude dovolená písemně přislíbena a pak ji z nějakých důvodů nedostanete, sice na dovolené nebudete, ale firma Vám nahradí, co jste za pobyt zaplatil.

Známá si na loňské léto zařídila turistickou dovolenou v Alpách. Složila 8 tisíc, v práci si domluvila dovolenou. Ale jenom ÚSTNĚ. Bohužel. Pak když měla odjet, začaly stonat Ukrajinky, její kolegyně, 2 jely domů na Ukrajinu, ty pustit museli. Neměl kdo být u nádobí a tak ji nepustili. Protože neměla nic písemně, dovolenou jí neproplatili. Cestovce se nepodařilo sehnat náhradníka na dovolenou, tak známé celá částka propadla. Dodnes řádí, když si na to jen vzpomene.

Takže všechno písemně, jinak se nedomůžete ničeho. Je to hloupé na obě strany:

1/ Když si včas zařídíte dovolenou, nevíte, zda Vás na daný termín pustí.

2/ Když Vám dají dovolenou, těžko se na poslední chvíli shání nějaký pobyt podle vlastních představ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 23:32

Mýlíte se v tvrzení: "dříve platilo, že si zaměstnanec určuje polovinu své dovolené, tou druhou půlkou disponuje zaměstnavatel."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.14 01:16
avatar

I v minulém režimu určoval podle zákoníku práce (z r. 1965) čerpání dovolené zaměstnavatel. S většinou zaměstnavatelů se ale i tehdy dalo o čerpání dovolené domluvit. Výjimkou byla celozávodní dovolená, jejíž termín byl dán pro všechny stejně. Ovšem celozávodní dovolená byla jenom u některých zaměstnavatelů.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.