Sirotčí důchod

Od: Datum: 17.01.14 13:50 odpovědí: 5 změna: 18.01.14 16:39

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat jsem na vysoké škole a nejspíše nebudu připuštěn do dalšího semestru tím pádem bych přišel o status studenta a tím pádem i na nárok sirotčího důchodu po otci.

A naskytuje se mi otázka jestli když další rok nastoupím opět do školy zda budu mít důchod ve stejné výši jako doposud, či mi bude důchod snížen.

Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.01.14 15:03
avatar

Dobrý den, jakmile jednou ukončíte studium, již nemáte nárok pobírat sirotčí důchod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.14 15:10
avatar

Jednou z podmínek nároku na sirotčí důchod je nezaopatřenost dítěte (studenta). Za nezaopatřené se považuje dítě do skončení povinné školní docházky a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání (dále též v případě, zjednodušeně řečeno, pokud se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání, ev. vykonávat výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů).

Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje také doba od ukončení studia na vysoké škole do dne, kdy se dítě stalo studentem téže nebo jiné vysoké školy, pokud studium na téže nebo jiné vysoké škole bezprostředně navazuje na ukončení studia na vysoké škole, nejdéle však doba tří kalendářních měsíců následujících po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole. Zahájením studia od října dochází tedy zpětně k situaci, kdy nárok na pozůstalostní dávku nezanikl. Nadále pokračuje, a to až do dosažení 26 let, popřípadě do ukončení studia. Sirotčí důchod náleží i za dobu prázdnin. K uvolnění výplaty a zpětnému doplacení postačí zaslat ČSSZ dopis s žádostí o uvolnění výplaty sirotčího důchodu a potvrzení o studiu, které vydá nová vysoká škola.

doplněno 17.01.14 15:14:

Je možné, že to Vaše ukončení studia nebude tak horké. Pokud to bude možné, neukončujte studium, dokud to nebude úplně nutné, a možná Vám to vyjde tak, že mezi ukončením a novým zahájením studia nebude víc než ty tři měsíce.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: tomis*
Datum: 18.01.14 16:38

Na mojí vysoké škole je to tak, že bych měl být studentem do konce března a poté si musím vyzvednout papíry o tom že jsem byl vyhozen, tím pádem si myslím že když bych se přihlásil na vysokou školu od září tak aza prázdniny už asi peníze zpětně nedostanu.

Od: tomis*
Datum: 18.01.14 16:39

Moc vám děkuji za odpověď, ale naskytuje se mi další otázko, jestli je možné přejít na nějaké účiliště abych si zachoval status stundenta.

Maturitu mám, zda je to možné díky.

Datum: 17.01.14 23:02
avatar

Budete mít nárok na sirotčí důchod. Také jsem ukončovala studium, a po návratu do školy mi byl obnoven ve stjené výši. :)

doplněno 17.01.14 23:03:

Mezi starým a novým studiem jsem měla roční pauzu - žádné problémy s důchodem potom nebyly.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.