Neoimpresionismus = pointilismus?

Od: Datum: 15.01.14 19:05 odpovědí: 2 změna: 15.01.14 19:25

Dobrý den. Potřebovala bych radu nejlépe od skutečného znalce, člověka zběhlého v umění, který má jisté znalosti v tomto oboru. Lze nazvat umělecký směr neoimpresionismus pointilismem? Jedná se tak pouze o jeden směr? Rozumím tomu tak, že pointilismus je technika, pomocí které tvořili umělci v neoimpresionismu svá díla. Zároveň by mne zajímalo, zda se tento směr projevuje pouze v malířství.

Předem děkuji za odpovědi, případně za stránky, z nichž bych mohla ohledně tohoto směru čerpat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.01.14 19:19
avatar

Nahlédl jsem do své knihy Mrázová, Mráz: Encyklopedie světového malířství, kde se m.j. píše: Podstatou neoimpresionismu je náhrada míšení barevných pigmentů na paletě optickým míšením na divákově sítnici. Výsledkem je plátno pokryté drobnými tečkami světlých barevných tónů, odvozených z barev slunečního světla, jež dávají přesvědčivější představu o světelné povaze barvy, nežli tomu bývá při míšení barev na paletě. Proto se neoimpresionismu někdy také říká divizionismus (rozklad barev na jejich elementární prvky) nebo pointilismus (le-point - fr. tečka).

Heslo je mnohem obsáhlejší, ale myslím, že pro vaši potřebu to bude postačovat.

Heslo pointilismus v knize odkazuje na heslo neoipresionismus.

doplněno 15.01.14 19:25:

V knize Toulky světem malířství se píše o Georges-Pierre Seuratovi: Vynalezl metodu, kterou nazýval optická malba; je známa též jako divisionismus či pointilismus, a to vše v kapitole postimpresionismus.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pi*
Datum: 15.01.14 19:25

Děkuji mnohokrát! Já bohužel vlastním pouze knihu Dějiny výtvarného umění (jedná se spíše o učebnici) a k mému překvapení je zde tneto směr jaksi vynechán. Výše zmiňovaná encyklopedie by se mi tedy jistě nesmírně hodila v celém svém rozsahu o neoimpresionismsmu, to je však jistě příliš troufalé, nevhodné, nemohu Vás nutit k opisování textu či skenování. Pokusím se tedy informace nalézt i jinde, mám však jistou nedůvěru vůči mnoha internetovým zdrojům. Zřejmě se vydám do knihovny. Děkuji ještě jednou.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.