Sociální a zdravotní pojištění

Od: Datum: 14.01.14 11:24 odpovědí: 6 změna: 14.01.14 21:22

Dobrý den,jsem již druhým rokem vedena na ÚP a pobírám částeční invalidní důchod č.2.Měla bych si platit nějakou finanční částku na soc. nebo zdravotní pojišťovně?Nebo nejsem poviná nic platit?Je mi 52let.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.14 12:00
avatar

Nemusíte platit nic. Pokud jste evidována na ÚP, zdravotní je za Vás hrazeno státem. I kdybyste už dávky nepobírala, ale dokud jste na ÚP, zdravotní za Vás platí.

Sociální neplatíte žádné, to platí pouze zaměstnaní. Lidé na ÚP nemají sociální platit z čeho /není výdělek/. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.01.14 12:12

Děkuji za odpověď.

A co když budu nemocná,dostanu od někoho nějakou korunu?Také si platím úrazové pojištění,v případě úrazu-nemoci dostala bych něco,když nebudu platit? Je pro mě nějaká výhoda být vedená na ÚP,když pobírám částečný invalidní důchod?

Děkuji

Od: pt®
Datum: 14.01.14 13:01
avatar

Být v evidenci ÚP není povinnost. Sama posuďte, zda nějaké výhody máte. Pokud hledáte zaměstnání, je výhoda v tom, že by zprostředkovetelka měla s Vámi spolupracovat a pokud se nějaké místo, vhodné pro Vás objeví, tak Vás tam ihned poslat. - pt

doplněno 14.01.14 13:02:

Když zrušíte pojistku a nebudete ji dále platit, tak nemůžete čekat, že Vám někdo úraz bude kompenzovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.01.14 20:14
avatar

Doba evidence na ÚP není nemocensky pojištěna, na nemocenské od státu Vám tedy nárok nevznikne. Pokud přestanete platit komerční úrazovou pojistku, nedostanete nic ani od pojišťovny. Doba strávená na ÚP je v omezené míře náhradní dobou důchodového pojištění, to znamená, že se Vám počítá aspoň něco pro nárok na důchod. Doba pobírání podpory se započte celá a doba bez podpory do věku 55 let 1 rok a nad 55 let dva roky - započítává se 80%. Je to lepší než nic.

Zdravotní pojištění byste jako poživatelka invalidního důchodu neplatila, ani kdybyste nebyla v evidenci ÚP.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.14 12:13
avatar

Jen doplním, než půjdete do důchodu tak si zjistěte zda vám nechybí odpracované roky, rok soc, pojištění si můžete doplatit.

doplněno 15.01.14 10:59:

Vždyť to píši-rok soc. pojištění si můžete doplatit.

doplněno 15.01.14 11:01:

Ivzez vy tomu rozumíte jistě lépe než já, já jen vím, že si manžel nechával spočítat odpracované roky-on vyšel v pohodě ale kamarádovi bylo řečeno aby si rok doplatil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.14 21:22
avatar

@ Liduš, to je špatná informace. nejen, že není možné "si doplatit rok sociálního pojištění", není ani možné se k sociálnímu pojištění dobrovolně přihlásit!

Dobrovolná účast je možná pouze u důchodového pojištění (u jedné ze tří částí sociálního pojištění). Důchodové pojištění si člověk může hradit max. 10 let, z toho lze od data podání přihlášky zpětně doplatit jeden rok důchodového pojištění.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.