Prodej spoluvlastnického podílu pozemku

Od: Datum: 14.01.14 09:37 odpovědí: 1 změna: 14.01.14 10:18

Dobrý den všem. Pokud byl v loňském roce prodán pozemek ve spoluvlastnictví bez nabídky prodeje spoluvlastníkovi, i bez jeho sozhlasu s prodejem, v podstatě bez jeho vědomí - (podle zákona, který platil do konce roku 2013 - předkupní právo), byla by možnost nyní napadnout kupní smlouvu žalobou? Vztahuje se na tento případ starý nebo nový zákon? Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.14 10:18
avatar

Pokud nešlo o převod podílu osobě blízké, měl druhý spoluvlastník předkupní právo. Jestliže neměl možnost toto právo uplatnit, byl porušen zákon č.40/1964 Sb. v platném znění (občanský zákoník) a lze toto napadnout žalobou. Převod se stal v době, kdy byl účinný "starý" občanský zákoník a proto bude věc posuzována podle zákona tehdejšího. Např. v trestním právu platí, že čin se posuzuje podle ustanovení zákona, který je pro pachatele výhodnější. Tuto zásadu však v občanském právu uplatnit nelze.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.