Úleva na dani/přídavek - na děti ZAMĚSTNANEC

Od: Datum: 13.01.14 21:34 odpovědí: 4 změna: 15.01.14 00:08

Dobrý den,

prosím o radu ohledně daňových úlev - na dítě a přídavků na dítě. Uvedu v obraz: Jsem zaměstnaný, s přítelkyní (zatím nejsme vzití) máme 1 dítě a za měsíc máme termín na druhé a bydlíme ve společné domácnosti. Přítelkyně pobírá přídavek na dítě 500,-/měs, já jsem o žádně úlevy na daních zatím nežádal.

Potřebuji poradit:

- Když budu mít úlevu na dani na děti, může přítelkyně pobírat i nadále přídavky na děti?

- Úleva na dani je odečítána ze záloh na daň (měsíčně), nebo je to řešeno (jednou ročně) po odvedení daní?

- Kdybychom byli manželé, je v tom nějaký rozdíl, výhody/nevýhody? p.s. ne že bych se chtěl ženit kvůli tomu, jen chci být v obraze co mám případně očekávat.

MOC DĚKUJI za případné odpovědi a RADY


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: xy
Datum: 13.01.14 22:24

slevu na dani na dítě můžete uplatnit ze záloh na dan. měsíčně. překročí- li výši daně ( např. u více dětí ), dostanete ještě tzv. bonus. - ten rozdíl.

o slevu na první dítě jste nežádal? slevu na poplatníka ( na sebe ) uplatňujete? Máte podepsané růžové prohlášení?

Pokud byste byli manželé, můžete si uplatnit ještě slevu na manželku bez příjmů ( pokud její příjmy nedosáhnou 68.tis za rok, do toho se nezapočítává rodičovský příspěvek. Mateřská - peněžitá pomoc v mateřství se do těchto příjmů počítá ) můžete si uplatnit i slevu na manželku bez příjmů

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 13.01.14 22:43

zajděte za mzdovou účetní, a doplňte dítě do růžového prohlášení poplatníka, za rok 2013 vám slevu ještě vrátí v ročním zúčtování, které se bude dělat teď v únoru. za předchozí roky ( 2012 ..) byste si už musel sám podat dodatečné přiznání, kde slevu uplatníte a dostanete zpět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mikes
Datum: 14.01.14 17:35

Moc děkuji za odpověď, jen se ještě zeptám. Úlevu na dani na dítě jsem si ještě nežádal, jelikož měla přítelkyně vyřízený přídavek na dítě a nebyl jsem uváděn jako posuzovaná osoba (báli jsme se, že včetně mého platu bychom na příspěvek neměli nárok).

Nemůže být nějaký průšvih, když si tedy zažádám zpětně za rok 2013 úlevu na dani za dítě, když přítelkyně pobírala přídavky na dítě? Neboli vím, že podepisovala nějaké papíry o tom zda byla nějaká úleva na dani na dítě, či něco takového podobného.

Moc díky

Datum: 15.01.14 00:08
avatar

Podle mne v tom problém nebude, maximálně by přítelkyně musela vrátit přídavky na dítě. Ale stejně to pro Vás bude výhodnější: Přídavek na dítě máte 500 Kč měsíčně, úleva na dani bude činit 1.117 Kč měsíčně.

Pro přiznání přídavku na dítě pro školní rok 2013/2014 jste dokládali příjmy za rok 2012, do nichž se daňová úleva zpětně nepromítne (ledaže byste podal daňové přiznání za rok 2012 a uplatnil úlevu zpětně - letos by to bylo možné i za rok 2011).

Zajděte si na kontaktní místo úřadu práce, tak Vám poradí, jak nejlépe postupovat. Já si myslím, že je pro rodinu daňová úleva výhodnější, protože je vyšší.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.