Co na uvolnění napětí, křečovitosti

Od: Datum: 12.01.14 11:45 odpovědí: 3 změna: 13.01.14 11:09

Dobrý den, hledám něco na uvolnění napětí, křečovitosti.

Ve spoustě v celku běžných věcí, co dělávám, se snažím aby to co dělám bylo perfektní. Nemám často praxi, zkušenost s něčím, prostě to nemám v ruce... a snažím se aby to pokud možno bylo perfektní napoprvé.

Doslova se děsím si něčo jen tak zkoušet, abych získala praxi. Dovolit si abych byla v tom nedokonalá. Snažím se aby to bylo perfektní. Cítím přitom napětí, křečovitost. Většinou dochází k nepříjemné situaci, že raději nedělám to co bych ráda dělala protože to neumím tak pěkně, jako jiní co to umí. A stydím se za nedokonalý výsledek své práce.

Potom ačkoliv bych ráda něco z toho dělala, raději to nedělám, protože se bojím že to neumím pořádně.

Je mi jasné že toto je především psychyký problém, proto bych ráda slyšela rady, jak by šlo přísnou mysl uvolnit.

Děkuji za rady

Pavla


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 12.01.14 13:04
avatar

Dobrý den, máte to v hlavě takto nastaveno a je to povahou nebo to je psych. nemoc.

Jste perfekcionalistka, detailistka a puntičkářka. Výhoda tohoto je ta, že práci odvedete perfektní, bez chyb a nemusíte se vracet. Nevýhoda je to, že budete asi pomalejší, v hlavě se k tomu vracíte a kontrolujete se. Jedna možnost je, říkat si vždy, že to co dělám, není zase tak důležité.

Např. u mytí oken si můžete chybu nebo nedokonalost dovolit, ale v účetnictví ne. Rozdělit si tedy věci na podstatné a nepodstatné. A naučit se věci i "odfláknout". No, a když to nepomůže, tak navštívit psychologa.

Zdravím!

doplněno 12.01.14 22:37:

Možná bych doplnil, že někdy je tato vlastnost užitečná a není důvod se jí zbavovat. Pouze v případě, že by Vás to svazovalo a zdržovalo tak, že už by nezůstal prostor pro normální fungování. Toto má dost lidí a už je to choroba, která jim pro veškeré rituály a sebekontrolu znemožňuje fungovat normálně. Tak se podívejte viz odkaz, jestli i toto není Váš problém.

http://www.psychicke-zdravi.c…edantne-kompulzivni-porucha-6

doplněno 13.01.14 02:12:

Toto by také mohlo pomoci problém zvládnout nebo zmírnit: http://www.novinky.cz/kariera…mus-je-nebezpecnou-iluzi.html

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.01.14 07:53
avatar
Zkuste hledat v knize ..emocni alchymie..od Tary Benett.Tusim.ze se da stahnout.
Anebo kniha ctyri zakladni formy strachu...nevim z hlavy.kdo to napsal...
Jiste je knih na vase tema spousty-je potreba hledat..ja radim jen ty.co mam prectene...
Je treba si uvedomit vzorce vaseho chovani.jeho priciny a potom systematicka prace na odbouravani techto vzorcu.Je to dlouhy proces.Necekejte rychle zazraky. Uz tim.ze jste si uvedomila vas problem jste udelala prvni krok!
Gratuluju a preju hodne stesti!
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.01.14 11:09
avatar

Pavlo, něco vám prozradím. Včera chvíli před polednem jste udělala něco nedokonalého a nic strašného se nestalo. Naopak.

Včera jste sem napsala tento dotaz. Je milý v tom, že zdravíte, děkujete, dokonce přidáváte své křestní jméno. Ale není dokonalý. Je v něm pár chybek v interpunkci. No a co? Přes těch pár chybek je v projevu příjemnější než mnohé jiné. A dostáváte na něj odpovědi.

Nikdo nikdy nebude dokonalý. A všimněte si, že ti, co se k dokonalosti blíží, případně si to o sobě myslí, jsou ve společnosti poměrně neoblíbení.

Snažte se být co nejlepší v tom, co vás živí. A to ostatní? Co je na tom, že někdy převrhnete loďku nebo špatně plácnete do míče? Co na tom, že třeba chvíli zápasíte s nějakým novým přístrojem? Já už jsem docela stará. Popletla a pokazila jsem toho v životě hodně. Chvíle studu obvykle byla vhodná i nutná, ale aby se tím člověk dlouho trápil, to ne.

Rada - zkuste jógu.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.