Střídavá péče

Od: Datum: 11.01.14 11:24 odpovědí: 6 změna: 11.01.14 15:03

Zdravím, chtěla bych se zeptat zda je pravda že pokud rodič zažádá o střídavou péči a dítěti už bylo 12 let může se samo rozhodnout zda to přijme nebo ne? Díky za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.01.14 11:30

Zdravím, ve věku 12 let soud přihlíží k názoru dítěte a to většinou v jeho prospěch. Proti nařízení soudu se lze odvolat, ale dítě samo o něm rozhodnout nemůže, resp. je povinno se rozhodnutím soudu řídit.

doplněno 11.01.14 13:07:

Athenaise - to máte pravdu, není to tak vždy:( Proto píšu "většinou"..známý dělá na soudě, k názoru dítěte se přihlédne, pokud není dítě třeba zmanipulované, což se dá dokázat psychologickým vyšetřením a svědeckými výpověďmi, nicméně jsou s tím velké potíže a kdžý případ je jiný. Je neuvěřitelné, jaké páky jsou schopni rodiče nasadit, aby dítě připadlo jim jen z důvodu pomsty, a jak jsou schopni s dítětem minupulovat. Hnus.

doplněno 11.01.14 13:29:

Klárko, pomsta nebyla myšlena na tebe, ale jen jako příklad, co jsou lidé schopni udělat. Pokud se otec chová, jak se chová, neboj se všechno u soudu řekni. Ale popravdě, žádné domýšlení a přehánění. Myslím, že pokud se za 15 let ozval jen pár telefonáty, tak je docela bez šance.:)

Ohodnoceno: 3x

Datum: 11.01.14 12:22

Ano, soud od věku 12ti let přihlíží k názoru dítěte, ale ne vždy v jeho prospěch. Jak je psáno ...je to "dítě" a jako takové i myslí. Nemá zkušenost a prozíravost dospělých. Př.: Mladší syn, když mu bylo 11-12let chtěl k tátovi do výchovy. Podotýkám, že to byl jeden ze synů. Co se stalo. ... Protože byl vždy adaptabilnější jeho otec (který se po 3 roky o ně nezajímal) se rozhodl "přetáhnout syny k sobě a tak mu nasliboval různé vymoženosti, které doposud neměl a to jak cestu k moři, počítač a jiné. Kluk samozřejmě udělal, co mu tatínek radil. Stalo se to, že jeden den nepřišel ze školy domů. Po mém hledání až do večera, jsem vše nahlásila na policii, aby mi ho pomohli najít. A co se nestalo? Kluk byl se svým tatínkem a ráno došli na dětského kurátora, který mi sdělil, že syn chce bydlet u otce a abych nedělala problémy. Nedovedete si představit, jak je mámě. I s ohledem na deset let manželství a narušeným člověkem(dodnes se léčí na psychiatrii). A tak jsem synka sbalila a on ještě týž den odjel. Nikomu nebylo divné, proč otec obou dětí chce jen jednoho---ani soud a sociálku to nezajímalo a nebylo divné. A protože bývalý manžel chtěl mít všechno na papíře, zažádal ještě soud o opatrovnictví.To trvalo cca 3/4 roku. Za synem jsme se starším jezdili na návštěvu (120km) pravidelně. A co se nestalo. Jen byl soud u konce a byly velké prázdniny, já dojela za ním a přivezla jsem ho k nám na 3 týdny, které mi milostivě bývalý muž určil. A na konci třetího týdne začal být ten mladší divný, nespal, moc nejedl a pod. Nakonec z něho v pláči vypadlo, " maminko prosím tě nevracej mě k tátovi, já tam už nechci". Srdce mi mohlo puknout, ale nedalo se nic dělat. Ať jsem zkoušela všechno, bylo to marné. Syn musel k tátovi, odkud mi tajně psal srdceryvné dopisy. Nakonec jsem se obrátila na ombudsmana. A pak teprv mohl být po dalších útrapách syn u nás zpět.

Toto nepíšu, aby mě někdo litoval, ale jen jako vysvětlení k tomu "názoru dítěte" u vzkazu martinaa.

Ohodnoceno: 2x

Od: klara159
Datum: 11.01.14 13:24

Mluvíte o pomstě, mě je 15 táta se ke mě chová hnusně k mámě taky. Všechno začelo tím když letos jsme zažádali o zvíšení alimentů soudně. Nejdřív vydíral a teď začel konat. Přijde mi to jako blbost aby mě k němu dali po tom co si 15 let vystačil s pár telefonáty kde mi za něco jen vynadal a návštqvou na svátky.

Datum: 11.01.14 13:32

Kláro, pokud k tátovi nechceš, je Ti 15 let, pak neměj obavy. Nikdo, ani soud Tě nebude nutit, pokud by Ti to v žádném případě neprospělo...On si o střídavou péči zažádat může, na to má právo, ale určitě to neznamená, že mu soud vyhoví. Takže klid a nestresuj se...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.01.14 15:03

Klári, je mi to líto, ale tak to někdy bývá. Otec synků taky ani nevzpoměl na narozky, svátky a ani Vánoce. A pak tohle. Pak se diví, že k němu kluci nechtěli. Ten starší byl prozíravější, ten poznal, ale zas měl potom problémy s psychikou. Nemohl pochopit, proč ho táta nechce a bráchu jo :(. Docházel v pubertě k paní doktorce psycholožce, ale stejně se z toho nikdy pořádně nedostal. Za to bych svého bývalého manžela nejraději "roztrhla". To mi věř.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.01.14 11:38

V ustanovení § 31 odst. 3 je zakotveno právo dítěte (s ohledem na stupeň jeho vývoje) vytvořit si vlastní názor a posoudit dosah opatření jeho se týkajících, tedy obdržet potřebné informace a svobodně se vyjadřovat ke všem rozhodnutím rodičů týkajících se podstatných záležitostí jeho osoby, a zejména právo být slyšen v každém řízení, v němž se o takových záležitostech rozhoduje. Zákon v souladu s mezinárodními normami a v souladu s Úmluvou o právech dítěte, zajišťuje nezletilému dítěti, možnost v této míře se aktivně podílet na rozhodování o svém vlastním osudu.

Samo se rozhodnout nemůže a soudní rozhodnutí musí respektovat.

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.