Změna příjmení - lze tomu zabránit?

Od: Datum: 10.01.14 16:18 odpovědí: 9 změna: 21.01.14 14:17

Krásný den,jdu k vám pro radu,jestli s tím máte někdo zkušenost. Nevím jak to popsat,tak píšu příklad:

Jedná se o věc, že paní (dejme tomu) Nováková má syna s panem Okurkou a jejich syn nese jméno po otci. Paní Nováková se z ničeho nic rozhodne,že se přejmenuje bez svolení rodiny,jen kvůli tomu,že její jméno se jí nelíbí (doslova černá minulost,což je pravda) a že by to bylo lepší pro syna aby se jmenovala stejně. Jenže rodina které si vzala příjmení si to nepřeje a odmítá to, protože ho ničí na veřejnosti a ve společnosti. Je možné podat stížnost nebo žalobu aby si své příjmení změnila na své které měla dříve? Uvádím ještě, že nebyli spolu oddání a nežijí.
Předem děkuji,jestli někdo poradí.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nu*
Datum: 10.01.14 16:26

Já bych chtěl, aby jste se jmenovala Kuo Lao Hua. Je jedno že jste svéprávný plnoletý odpovídající sám za sebe, rodina si to neořeje, já to nechci a veřejné mínění také snad také ne...

ŽIjeme sice ve svobodné zemi, ale v tomto případě vaše právo nikoho nezajímá. jsme rodina a chceme to co chceme my.

Takže podáme žalobu?

Je to normální?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luke237
Datum: 10.01.14 16:41

Zmena jmena se probira v teto casti zakona.

Chapu to dobre, ze pi. Novakova se chce jmenovat Okurkova, ale rodina pana Okurky s tim nesouhlasi, protoze pani Novakova je ve spolecnosti neblaze znama a ted, kdyz se bude jmenovat Okurkova, tak bude vrhat spatne svetlo na celou rodinu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 10.01.14 16:47

Procitam ten puvodni dotaz jeste jednou a vypada to, ze pani Novakova uz se prejmenovala na Okurkovou a rodina pana Okurky chce proti tomu podat namitku a donutit ji, aby se jmenovala Novakova.

At ty paragrafy ctu jak chci, nevidim tam nic, co by davalo tretim stranam moznost zasahovat do tohoto procesu, ktery je pouze mezi obcanem a matricnim uradem.

V nejhorsim se tazatel muze dojit zeptat primo na mistni matricni urad, jestli si nejsou vedomi nejake moznosti, jak rozhodnuti zvratit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 18:04
avatar

Jestli je to tak, jak to shrnul luke237, matrika pravděpodobně ve správním řízení vydala rozhodnutí o změně příjmení na základě předložených podkladů a nejspíš to shledala právně možné, jinak by žádost zamítla. Kdokoliv jiný není v tomto případě účastníkem řízení a tudíž nemůže podávat odvolání. Leda by se tohoto práva být účastníkem řízení domáhal a správní orgán pod tíhou důkazů tento status přiznal. Účastníky řízení jsou další dotčené osoby pokud mohou být rozhodnutím přmo dotčeny ve svých právech Jinak snad jediná možnost je podání stížnosti proti postupu správního orgánu (tedy matriky) podle § 175 správního řádu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: naoko
Datum: 10.01.14 17:40

Tak hlavně si pan Okurka neměl nic začínat s profláknutou paní Novákovou, když se k ní teď nechce znát :). Nováková si ale může změnit jméno kdykoliv na jakékoliv, pokud jí to zákon dovolí. Okurkovic do toho nemají co remcat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 10.01.14 17:44

No a vzhledem k černé minulosti paní Novákové by třeba mohl pan Okurka zvážit testy otcovství . Třeba by se mu to na příštích x let mohlo vyplatit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 18:34
avatar

Nováková není hanlivé příjmení, takže ji to nebude dovoleno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elisek1988*
Datum: 21.01.14 14:17

Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod. Možná se jedná o ten vážný důvod a hlavně nepředpokládám, že se ta paní opravdu jmenuje Nováková :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 19:31

"rodina které si vzala příjmení si to nepřeje" - to podle mne mylný předpoklad.
Prostě se bude jmenovat Okurková jako x jiných Okurkových.
(viz též údaje o četnosti příjmení na webu min. vnitra)
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.