Kdo platí daně z nemovitosti?

Od: Datum: 09.01.14 20:34 odpovědí: 5 změna: 09.01.14 22:47

Dobrý den,

chystám se prodat část zděděného domu společně se zděděnými pozemky (pole, louky) svému bratranci. Potřebovala bych poradit, jaké všechny poplatky se budou muset zaplatit a komu. Budou se daně platit z odhadu nemovitosti anebo z peněz, které obdržím za prodej? Kdo má pltit tyto poplatky -(já-prodávájící nebo on-kupující)? Kde a na jakém úřadě se má co nahlásit, zaznamenat?

Předem děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zabu
Datum: 09.01.14 20:43

Daň ze zisku(z prodeje nemovitosti) platí prodávající, tedy ten který obdržel peníze. Nicméně kupující je stále ručitelem. Daň se vypočítá buď z odhadu nebo z kupní ceny, podle toho, která je vyšší.
Kromě toho zaplatíte za vklad na katastr nemovitostí, do loňska to bylo za500, teď je to za víc(?1000-1500?Nevím). Dále zaplatíte pravděpodobně nějakému právníkovi za sepsání kupní smlouvy, notáři za úschovu peněz, po dobu mezi podpisem smlouvy a zápisem do katastru. Určitě jsem na něco ještě zapoměl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 09.01.14 22:03

Prodávající bude od daně ze zisku z prodeje nemovitosti osvobozen, pokud nemovitost vlastní nejméně dva roky a má tam bydliště a nebo pokud nemovitost vlastní nejméně 5 let.

Prodávající zaplatí daň z převodu nemovitosti, jsou to 4% z odhadu nebo z kupní ceny, podle toho, která cena je vyšší. Pro nemovitosti k bydlení nebo rekreace již od letoška nemusí být odhad, finanční úřad ohodnotí nemovitost 3/4 ceny v místě obvyklém. U této daně již může být dohoda např. že zaplatí daň kupující a nebo 50:50 nebo jiná. Zrovna tak se můžete dohodnout kdo zaplatí 1000,- Kč za vklad do katastru nemovitostí.

Oba dva podáváte daňové přiznání z nemovitosti na FÚ a to je zdarma. Kupující zaplatí na další období daň z nemovitosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lendak*
Datum: 09.01.14 22:06

Daň z nemovitosti platí ...Od nového roku se mění zákon tuším...dan z prodeje bude platit kupující...dosud to byl prodávající...oproti tomu "dan z přijmu" platit nebudete pouze v případě,že jste dědic první linie...to znamená :syn,manžel, atd...

doplněno 09.01.14 22:09:

dan z převodu bude nově platit kupující ...pardon

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 09.01.14 22:27

A kde to je napsané, ta povinnost pro kupce?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lendak*
Datum: 09.01.14 22:47

http://poradna.aktualne.centr…vodu-nemovitosti-v-roce-2014/ aha tak bohužel...tento návrh zákona mu zamítli...ale z toho si nic nedělejte...vy jako prodávající platíte dan z převodu ...ale o tuto částku musíte navýšit cenu za nemovitost...v případě že by tuto dan platil kupující,strhl by vám ji z ceny ..takže to vyjde na stejno.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.