Pravnik zdarma, právní rada

Od: Datum: 09.01.14 19:58 odpovědí: 9 změna: 11.01.14 21:42
avatar

Dobrý večer všem dobrým lidem, mám na Vás dotaz kdo víte nebo jste zažili případ jak mít právníka zdarma na kterýho nemám peníze a jestli to jde.Stalo se mi následující: Zaměstnavatel mi dal okamžitou výpověd kam si vymyslel hrubé por.prac.kázně a já se chci proti tomuto bránit třeba i soudně ,ale nemám tisíce na soud...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pravnik
Datum: 09.01.14 20:15

místní organizace charity

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.14 20:19
avatar

Obraťte se na oblastní inspektorát práce, ten má v kompetenci pracovně-právní vztahy, a jelikož je to státní orgán, je to pro klienty zadarmo.

Kontakty si najděte v přiloženém odkazu podle místa Vašeho bydliště:

http://www.suip.cz/

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.01.14 20:22
avatar

Radu zdarma Vám dají v občanské poradně. Pracují tam i právníci. Ale před soudem nezastupují. Přidávám odkaz na občanské poradny, vyberte si tu, kterou máte nejblíže svému bydlišti:

http://www.obcanskeporadny.cz/index.php?Itemid=8

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.01.14 00:40
avatar

"Okamžitá výpověď" neexistuje a kokamžitému zrušení pracovního poměru by musel zaměstnavatel mít pádný důvod, který by byl schopen v případě potřeby prokázat před soudem.

Nepište zaměstnavateli, že se zrušením pracovního poměru nesouhlasíte a současně mu v dopise sdělte, že trváte na dalším zaměstnávání.

Do dvou měsíců ode dne, kdy mělo zaměstnání skončit, musíte neplatnost okamžitého zrušení napadnout soudně.

Nezdržujte se hledáním bezplatného právníka, na ty se dost dlouho čeká, takže byste nemusel stihnout včas doručit žalobu.

Sežeňte si právníka - specialistu na pracovní právo. Budete-li u soudu úspěšný, bude Vám muset zaměstnavatel náklady na právní zastoupení uhradit (nezapomeňte je zahrnout do žaloby).

--- Se zaměstnavatelem vše řešte písemně, zasílejte vše doporučenými dopisy s dodejkami, od všeho uchovávejte kopie, podací lístky i dodejky s potvrzenými daty převzetí, budete je potřebovat pro soudní řízení.

doplněno 10.01.14 00:43:

Nespoléhejte příliš ani na inspektorát práce, který se zabývá porušováním zákoníku práce, ale neřeší problémy jednotlivých zaměstnanců.

Inspektorát kontroly plánuje, určitě nezareaguje ihned po Vašem podnětu. I v tomto případě hrozí nebezpečí prodlení.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 10.01.14 09:27
avatar

Dobrý den děkuji za vyčerpávající odpověd ,ale také nevím jak se odpor sepisuje abych tam na nic nezapomněl než to dám k soudu... a kolik zhruba ten advokát co by mě eventuelně zastupoval stál? já měl jeden menší průser za 5 let ani se nebojím ,že bych to prohrál

Datum: 10.01.14 15:50
avatar

Přepište druhý odstavec shora z mé první odpovědi v 1. osobě č. j. ("Nesouhlasím, ... Trvám ...") a zašlete zaměstnavateli doporučeným dopisem s dodejkou.

Se sepsáním žaloby už Vám pomůže právník (vyberte specialistu na pracovní právo). Můžete zkusit i občanskou poradnu, kde byste to měl zdarma, ale pokud byste musel čekat delší dobu, radši za právníka zaplaťte (abyste stihl žalobu včas podat)..

Ceny se dost liší, takže doporučím hledat prostřednictvím internetu, ve webových prezentacích byste měl najít i ceny.

Zbytek ve vnitřní poště.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: hawatt*
Datum: 10.01.14 21:20
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 21:53
avatar

Ještě jeden odkaz:

Potřebuji právníka

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cert®
Datum: 11.01.14 21:42

Pokud si zaměstnavatel skutečně hrubé porušení pracovní kázně vymyslel, není čeho se obávat. Musel by to u soudu dokázat.Samozřejmě všeobecně platí, vždy vyslovit písemný nesouhlas ihned proti prac.kázni a současně s výpovědí a trvání na zaměstnání.Následuje pokus o smír a dále žaloba do dvou měsíců.

Ve větších městech jsou zdarma občanské poradny, v Praze dokonce radí i ministerstvo práce.Ovšem "jenom" radí cca 45minut.

Bohužel zjišťuji, že ve vedoucích pozicích podniků, zdravotnických zařízeních a úřadech sedí lidé opojení mocí a legislativa je moc nezajímá.Soudy potom mohou rozhodnout spíše ve prospěch i slabšího jednotlivce.Ve dvou stáních jde o 40 000-50 000 Kč, kolek 2000 Kč ihned.V případě vyhrání sporu platí skoro všechno zaměstnavatel.Soudní spor se může protáhnout i na více než rok, je potřeba se finančně zajistit.Když to zjednoduším nesmíte pracovat, protože Vás zaměstnavatel může naoko zavolat znovu do zaměstnání a nový zaměstnavatel Vás nemusí pustit.Tím je spor prohraný, protože již na zaměstnání netrváte.Jestliže si nebudete hledat práci a nepřijmete nabídku úřadu práce, budete obrán o část ušlé mzdy soudem na žádost zaměstnavatele.Tato absurdita vznikla pro zabránění krachu živnostníků.

Inspektorát práce zkoumá pouze porušování zákoníku práce, diskriminaci, vnitrofiremní předpisy, kolektivní smlouvu a další ptákoviny.V mém případě zkoumal jiný podnět než jsem zadal.Teprve po rozsudku bylo zjištěná fakta zkoumána a to na základě stížnosti Státní inspekci v Opavě.

Takže bude nutná trpělivost, dobrá psychokondice, sociální dávky a boj až do konce.Ne každý na to má.

Ostatním doporučuji právní pojištění DAS.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.