Jak postupovat

Od: Datum: 09.01.14 13:14 odpovědí: 5 změna: 09.01.14 14:41

Pronajmula jsem garsonku koncem prosince 2013 skončil pronájem a za měsíc prosinec jsem nedostala zaplaceno. Nájemce podepsal dne 16.12.2013, že zaplatí do 30.12. 2013 a odejde z bytu.

Toto nesplnil a dne 2.1.2014 odešel z bytu na náš příkaz, že je tam neoprávněně a podepsal, že do 6.1. 2014 zaplatí dlužné nájemné a odveze si nábytek v bytě. Dluží mi Kč 5.500,-.

Toto nesplnil - nevím jak mám postupovat - v bytě mám nábytek on si nevyzvednul, nezaplatil dlužné nájemné a já mám byt blokovaný nábytkem a on mi napsal emailem, že dle zákona je tento nábytek v zástavě a že on tím odbydlel prosinec a žádá mě o doplatek za tento nábytek, a požaduje 100% nákupní ceny - nábytek je starý asi 3 roky. Já o nábytek neměla zájem a nikde nebylo písemně uvedeno, že dluh bude vyrovnán nábytkem. Přesto, abych tento dluh vyrovnala, bych od něj nábytek odkoupila a ukončila tento spor.

Jak mám dále postupovat - nemám peníze na to, abych se o tyto peníze soudila, dávala nábytek do úschovy a sepisovala nábytek soudním vykonavatelem - vím, že bych z něj nic nedostala, protože má dluhy. Mohu nábytek sama prodat? Dále se mnou již nekomunikuje, neodpovídá, telefon má vypnutý, na uvedené adrese nebydlí.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.01.14 13:18

Aspoň, že vám tam nechal něco svého Na Aukru je to běžná praxe prodej spotřebičů a vybavení po původních nájemcích. Někdy je to bonus pro projímatele a někdy jen zaplácání dluhu :(

Ohodnoceno: 0x

Od: kami95
Datum: 09.01.14 13:26

A kauci vám nedával? Já když nezaplatila poslední měsíc, vzali mi normálně kauci..

Od: zabu
Datum: 09.01.14 13:31

jsou dvě možné cesty. Pokud Vám nábytek stojí za ty peníze, tak písemná kupní smlouva. On nebude mít dluh, vy budete moci volně disponovat s nábytkem.

Druhá možnost, pokud nábytek nechcete, může Vám posloužit jako nátlakový, trochu nepohodlně velký, prostředek.
OZ obsahoval a pravděpodobně i ten nový obsahuje paragrafy hovořící o zadržení věci(tzv zdržovací právo). Ve starém OZ do prosince loňského roku to bylo kolem §175 OZ. ve stručnosti: Napíšete oznamovací dopis, že zdržujete věci, a ty budou vydány proti zaplacení jím uznaného dluhu. Popíšete jak, kam a do kdy musí zaplatit, dopis pošlete do 14ti dní na jeho adresu na doručenku. Věci jsou sice stále jeho, ale vy je můžete uskladnit tak aby nedošlo k jejich zničení, ALE musíte se o ně starat, aby nebyly poškozeny. Bohužel nevím, jak dlouho tento "vyčkávací" stav, jestli zaplatí, trvá.
Koukněte do toho OZ, Není toho moc ke studování. V tom novém nevím, ještě jsem na něj neměl čas.

Datum: 09.01.14 14:34

Požadovat může co chce Nábytek si neodvezl, hodit ho ven a byt pronajímat dalšímu zájemci. Jste moc měkká...

doplněno 09.01.14 15:07:

asd: ukončený pronájem je ke dni 30.12, tedy ještě loni. Naopak, požadoval bych náhradu za blokování bytu.

Od: asd*
Datum: 09.01.14 14:41

To jí pak poškozený nebo ukradený nábytek může naúčtovat s plnou parádou...

Měnil se OZ, jsou i bezplatné právní poradny.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.