Věci dítěte po rozvodu rodičů

Od: Datum: 08.01.14 19:11 odpovědí: 22 změna: 11.07.14 12:27

Před rokem a půl jsme se s manželem rozvedli a mám pětiletou dcerku ve své péči. Bývalý manžel se nyní domáhá některých věcí, které dostala dcerka za doby trvání manželství třeba od jeho rodičů pod stromeček nebo k narozeninám. Argumentuje tím, že už má věci třeba malé (oblečení, lyže) a že je tedy už nepoužívá a chce abych mu je vrátila. Já s tím nesouhlasím protože si myslím, že to jednou dostala, tak je to tedy její. Zajímá mě Váš názor.Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: olaf71*
Datum: 08.01.14 19:15

na to se snad ani nic říct nedá. moje bývalá tchýně se v tomto směru také pěkně předvedla, směji se tom ještě dnes

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.14 19:16
avatar

Zdravím, samozřejmě jsou věci její, když je jednou dostala. Bývalý chce ty věci proč? Jen tak, aby škodil a otravoval? V tom případě sdělte, že žádné věci vracet nebudete, a více se tím nezabývejte.

Pokud by třeba ony lyže chtěl pro své další dítě, nebo dítě kamaráda, pak to zvažte (pokud je dcera skutečně nepotřebuje a jen leží někde uložené).

doplněno 08.01.14 19:45:

V tom případě ať si trhne nohou, nejste povinná mu cokoli dávat:).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ester1980
Datum: 08.01.14 19:25

Chce je proto aby je mohl asi prodat. Žádné další děti zatím nemá, ale myslím, že ho jeho nová přítelkyně nabádá, aby to chtěl zpět až jednou budou mír děti...Jenže já taky chci ještě děti. Navíc kdybych třeba ty lyže prodala, koupila bych za to dceři větší. Jde mu jen o to, že když to dcera dostala od členů jeho rodiny tak že proč bych měla mít z toho užitek já pro své další děti.

Datum: 08.01.14 19:21
avatar

Byly to dárky dětem, tudíž jim patří. Domáhat se může, dostaly to děti, ne on. Vůbec bych se tím nezabývala, nemá na to právo, chtít cokoli, co patří dětem..

Ohodnoceno: 3x
 
Od: naoko
Datum: 08.01.14 19:40

To bude požadovat zpět i dárky které jí on kupuje nyní, třeba až vyroste ze svetru? Její to samozřejmě je, ale na druhou stranu, co vy s tím budete dělat , když jí je to už k ničenu? Budete to skladovat nebo chodit po sekáčích a nabízet?

Nepožaduje babička ty věci pro nějaké jiné dítě z její přízně a on jen takhle blbě argumetuje? Pak se s ním dohodněte, vždyť to jsou jen věci , žádná životní památka. Prodejte mu. Řekěte jo, lyže po mě chce kolegě , nabízí 500,ale klidě je prodám tobě .

(tedy já osbně bych mu to dala zadarmo, ale je to na vás)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ester1980
Datum: 08.01.14 19:55

No vtipný právě je, že od rozvodu vše co ji koupí (třeba k Vánocům) si nechává doma. Nikdy jí to nedá s sebou. Ani oblečení, nic, nic. Vše může užívat jen když je u něho což je tak jednou za měsíc

Od: naoko
Datum: 08.01.14 20:06

ester, nezměníte to a hlavně nezměníte jeho. Zbytečně se nervujete, chápu že vás , jako mámu ,tyhle naschvály štvou, ale buďte nad věcí.

Až si požádáte o zýšení alimentů,nemůže operovat tím, že holce kupuje dárky a věci. To by je musela mít možnost užívat. Takže kupuje, ale leží víceméně na ukázku u něj doma ve skříni. Taková finanční výpomoc ve starosti o dítě je vám totiž celkem k ničemu a soudci zas tak úplně blbý nejsou -)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.14 19:40
avatar

Já vím, že slovo muže bude znít jako ze špatné strany, ale já se na věci dívám objektivně z obou stran.

Zajímalo by mne jak by rádci reagovali, kdyby tohle psal muž, s tím, že to chce jeho bývalá žena.

A te´d k věci.

Majetek dětí: Existuje nějaká právní uprava čí je co? Vždy jde o SJM a děti, alespon o tom nevím, nemají žádné majetky, krom těch které mají ze zákona, třeba dědictví. Dle zákona o Rodině, dle už dle NOZ jsou rodiče povini krom jiných věcí se starat o jmění dítěte.

Ted uváha, když dáte dítěti NB, je to jeho majetek? Není, je to pouze něco, co jste dohodou dali jemu k užívání a kdykoli mu ho smíte vzít. Kdyby to byl jeho majetek , tak bychom jednali protiprávně.

Takže veškerý majetek ( tedy věci, které dítě od rodičů získá) je pořád společným majetkem rodiny.

Pokud jste rok a pul rozvedeni, a pokud byl už soud s vyrovnáním vecí a majetku ukončen, tak tady shledávám, že tyto věcí už jsou součástí nové rodiny, tedy matky a dcery a druhá rodina ( tedy osamocený muz) již na tyto věci nemá nárok. Pokud si myslí, že ano, necht kontaktuje soud.

Ted jde o to, proc to chce: Bud to chce prodat nebo Vás prostě jen naštvat,popřípadě Vám vytvářet potíže s tím, že budete muset pořizovat nové věci.

Pokud jste s manželem ve stavu, že spolu již jako bývalí manželé nevycházíte, tak byt Váma, nereaguji na to.

Takže na Vaší otazku: čí jsou věci: Věci jsou rodičů, kteří mají dítě svěřené.

Pokud o věci měl zájem, měl to s Vámi projednávat před rozvodem. Rozvodem jsou majetkové věci vyrovnány.( až na vyjímky)

Takže jsem vlastně ani muže ted nechránil, nebo´t jeho jednání shledávám jako chybné, jako činnost někoho kdo se bud s rozvodem stále nevyrovnal, popřípade se potřebuje mstít, nebo chce na majetku manželky(která má ve své správe věci dítěte) pouze a sprostě vydělat.

Přeji pěkný den

doplněno 08.01.14 20:06:

Pustte to z hlavy. Je to špatný člověk, který nemá svou dceru rád. Pokud něco koupim, tak ji to prostě dám. Pokud ji to dovoluji pouze když je u mne, tak je to hrozně divné. Kašlete na něj. Prostě jsou otcové, co nedají ani korunu nad rámec alimentů.

Pokud je tak velký blb, tak bych být váma využíval všech chvil, kdy z něj můžete dostat jakoukolikorunu navíc.

Blíží se zima, holka potřebuje boty, požádejte soud o uhradu pulky ceny.

Dcera chodí do kroužku? pulku soudn po otci.

Dcera má právo žít dle finančních možností rodičů. Z takového špatného otce bych pár korun vytáhl.

Třeba ty lyže :) Požádejte soud, že dcera potřebuje novou drahou lyžařskou soupravu. Soud vydá rozhodnutí, že otec musí přispět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 08.01.14 19:44

čím delší máte odpověď, tím víc stojí za ho...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ester1980
Datum: 08.01.14 20:01

Děkuji za odpověd´. Od té doby co má manžel přtelkyni (kvůli které nás opustil) je hrozně materiálně zaměřený a nechce dát dceři vůbec nic nad rámec alimentů. Jak jsem již psala, vše co jí dá byt´k narozeninám, si nechává u sebe doma. Nikdy jí to nenechá si vzít s sebou domů... Myslím, že je doma velmi očkován v tom smyslu, aby myslel na to, že až bude mít jednou děti s novou paní, bude se mu vše hodit...Takže chce vše zpět. Ale já mu to nedám a jsem ráda, že více méně se mnou souhlasíte.

Od: olaf71*
Datum: 08.01.14 20:07

nemusí to být zrovna tím, že se mu to bude hodit. chce být lepší. tohle je jedna z věcí, kterou si rodiče po rozvodu snaží přitáhnout děti na svou stranu. "tohle jsem ti dal,tak to budeš mít tady,protože tvoje matka ti tohle nikdy nedá a u mě se budeš mít lépe"

Ohodnoceno: 1x
 
Od: naoko
Datum: 08.01.14 20:08

dobrou krknu si našel. Přejte mu ji. Sám pozná...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ester1980
Datum: 08.01.14 20:13

No víte, soudů už mám dost. Až do listopadu jsme se tahali o výši alimentů...To že jí nic nedá domů je strašně ubohé. a ještě to zdůvodňuje tak, že jí to nedává aby to mohl mít pro své budoucí děti. Nikdy takový nebyl. Až ted´jak je s tou 20-ti letou holkou...Dcerce je líto, že když dostanu od něho nějakou hezkou hračku, smí si s ní hrát tak jednou za měsíc. Žádné peníze navíc třeba na zimní věci mi nedá, to mám prý zahrnuto v alimentech...Nevadí, nebudu se už trápit a rozhodně mu nic nedám...

Datum: 08.01.14 20:16
avatar

Klídek:), ona hlavně dcerka za pár let pozná, jaký je tatínek pomstychtivý a nepřejícný.

doplněno 08.01.14 20:27:

Tak dcera, jak jsem pochopila, žije s Vámi, on Vám musí platit, zřejmě jste docela spokojená... to vše mu může být trnem v oku. A zřejmě ho proti Vám štvou i jeho rodiče.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ester1980
Datum: 08.01.14 20:19

Blbý je, že se nemá za co mstít. To on od nás odešel kvůli mladé holce...

Datum: 08.01.14 20:18
avatar

Není pravda, že to je již v alimentech. Tam máte peníze na věci se kterými se dopředu počítá. Jidlo, běžné výdaje.

Plně věřím, že takový bývalý manžel je na zabití. Chápu, že máte soudů plné zuby. Je to ubožák. Chtít dva roky zpětně něco po malém dítěti, které z toho nemá rozum muže praktikovat jen dezcitný otec. Kdo ví, jak vubec měl svou dceru rád. Asi vubec. Netrapte se, smiřte se s tím, a koukejte dopředu do života, abyste našla někoho lepšího pro sebe i pro svou dceru. Je dost mužů, kteří mají rádi i své nevlastní děti, více než jejich původní "tatínci"

doplněno 08.01.14 20:44:

Lidus, ono se říká, že děti které nejsou moje krev nejsou moje děti doopravdy. Není to tak. Když někdo má rád děti, a má rád tedy všechny, maminku i děti, tak už je pak časem jedno zda jsou moje díky mým spermiím nebo díky zákona. Jde jen o to najít toho správného muže. A pak klidně může dcera dál žít štastným zpusobem života a mnohdy mnohem lépe než tomu bylo dřív.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ester1980
Datum: 08.01.14 20:20

Děkuji za podporu

Datum: 08.01.14 20:29
avatar

Rozvedli jste se, SJM máte vyrovnané, orgán péče o dítě svěřil děti vám, soud určil výši alimentu?, patrně ano a v tom případě se s "otcem" dětí vůbec nepouštějte do sporů, pravda je na vaši straně a nejlépe když případný spor budete řešit právní cestou.

Nejsem právník ale pokud dobře chápu OZ tak do SJM nespadají věci, které "podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů". Jedná se o věci, které byly za trvání manželství pořízeny ze společného majetku, ale přesto jsou výlučným majetkem toho manžela, k jehož osobní potřebě slouží, např. obuv, oblečení, kosmetika...Předpokládám, že osobní věci dítěte jsou tudíž jeho.

Fidonete kdyby se na totéž zeptal muž, budu reagovat stejně. A dík za vaše slova, právě se mi rozvádí dcera které zůstanou dvě holky, mám trochu strach, že už do smrti zůstane sama jelikož žádný chlap nebude chtít dvě cizí děti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 08.01.14 20:54
avatar

To nás chlapi trochu podceňujete. Pokud má chlap ženskou rád, má rád i její děti, byť je má s někým jiným.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: helikk
Datum: 11.07.14 12:27

Věci dítěte jsou jmění dítěte a nevztahují se k SJM. O jmění dítěte rozhodují oba rodiče se setjnými právy, bez ohledu na formu péče. Je to svázano s rodičovskou odpovědnosti, která se pro rodiče nemění ani když má dítě v péči druhý rodič Rodičovskou odpvědnost může omezit, nebo zrušit pouze soud a musí to být v rozsudku jasně napsané. a takových případů je naprosté minimum.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.14 20:53
avatar

Nechci přilévat olej do ohně, ale až ho budete chtít nas..., řekněte mu, že dceru k němu nepustíte, protože nemá v čem jít. Věci které jste jí koupila vy, ať nosí u vás stejně jako věci co on koupil jí musí nosit jen u něho doma. Ne, je to blbost, jen hec. Jak už zaznělo buďte nad věcí a s dcerou mluvte vždy otevřeně a pravdivě i kdyby to bylo pro vás nepříjemné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stanka
Datum: 16.05.14 16:59

Myslím si, že dost záleží na tom, v jaké výši alimenty dostáváte. To co dcera dostala je její, nepatří to nikomu jinému. Ať to byly věci před, nebo po rozvodu. A podle mě na tu jeho novou přítelkyni moc žárlíte. Vypadá to, že jste neunesla, že odešel za mladší. Měla byste se s tím smířit a věnovat se svému životu. Uvědomte si, že pokud si je vědoma toho, že na ni žárlíte, tak ji to musí moc hřát na srdíčku. A to byste chtěla? Vím, o čem píšu, není to dlouho, co jsem byla v podobné situaci jako vy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.