Ochranná přilba pro elektromontéra, proč?

Od: Datum: 06.01.14 20:19 odpovědí: 10 změna: 08.01.14 17:09

Dobrý den.Pracuji jako elektromontér na trakčním trolejbusovým vedení.40 roku jsem nepotřeboval přilbu protože nám byla na obtíž protože když člověk pracuje mezi trolejemi v křižovatce pod napétím tak potřebuji mít prostorové vidění abych viděl na živou část popřípadě se mohl v této spleti pohybovat.Přilba nás velmi omezuje v pohybu i při práci.mohl by nám někdo vysvětlit na co ty přilby máme?Je to pro nás novinka od nového roku a ten kdo to nařídíl nemá vůbec ponětí o naší práci.Můžete zjistit zda má pravdu vedení nebo na to není povinnost.Děkuji Slosjár/práce v přilbě se nám zdá za těchto podmínek nebezpečná/


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: asdd
Datum: 06.01.14 20:51

Spojte se a vytvořte tlak na vedení že přilba je víc škody než užitku. Pokud to neprojde, tak si přilbu upravte tak aby nezasahovala do zorného pole, např. nahřát horkovzdušnou pistolí a naohýbat podle potřeby, vlk se nažere a koza zůstane celá... Když o tom přemýšlím - pokud zvládnete pracovat v čepici, tak přilba na tom bude podobně a jde jen o zvyk, samozřejmě nesmí to být "zednická" se štítkem, ale např. Petzl Elios a podobné.

Přilbu máte na to, když z jakéhokoliv důvodu spadnete od troleje a hlavou řachnete o dlažbu - tam je rozdíl s přilbou nebo bez ní hodně velký. Že si kvůli špatnému výhledu sáhnete na trolej a ta vás zabije ještě před spadnutím je zase nevýhoda. Takhle nějak to předložte vedení - že chápete užitečnost přilby při pádu, ale i jen částečně zakrytý výhled výrazně zvyšuje riziko úrazu proudem, nechte šéfa ať si to vyzkouší v reálu s přilbou a bez ní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ve
Datum: 08.01.14 16:49

Děkuji za radu ale d

nes sem zjistil že to nebude tak jednoduche.Musím argumentovat nějakým dodatkem ve směrnici.

Od: axus®
Datum: 06.01.14 20:58
avatar

Prostudujte si NV 495/2001 Sb. Vcetne priloh.

...(1) Ochranné prostředky musí

a) být po dobu používání účinné proti vyskytujícím se rizikům a jejich používání nesmí představovat další riziko,

a dale pak ...

(4) Způsob, podmínky a dobu používání ochranných prostředků stanoví zaměstnavatel na základě četnosti a závažnosti vyskytujících se rizik, charakteru a druhu práce a pracoviště a s přihlédnutím k vlastnostem těchto ochranných prostředků.

V priloze 1 je uvedena tabulka pro vyhodnocovani rizik, podle ktere by mela byt rizika zvazena a podle toho se zvolili vhodne ochranne pomucky.

V priloze 3 jsou uvedeny vyslovne cinnosti, kde je prilba potreba.

-

Tlacte na sve nadrizene, at tlaci na sve nadrizene, aby se pouziti ochrannych pomucek prehodnotilo.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ve
Datum: 08.01.14 17:00

Děkuji za radu ale dnes sem zjistil že to nebude tak jednoduche.Ale skusím něco najít v té vyhlášce

Od: olaf71*
Datum: 07.01.14 07:05

předpokládám, že jste prošel školením BOZP. každý, kdo přilbu používá, tak mu překáží. také jí v práci musím nosit (ale porušuji to) a rozhodně by mi nepomohla, když mi na hlavu spadne z devíti metrů 800 kg.paleta. až Vás něco praští do hlavy a nebudete mít helmu, tak to odnese Váš nadřízený, který má kontrolovat dodržování BOZP

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 07:13
avatar

jj, nejste sám, důvod hledejte v paragrafech. Představte si tuto situaci. Jste pojištěný zaměstnanec v nebezpečném provoze kovodělné firmy a spadne vám na nohu kus železa. V té chvíli se pojišťovna zeptá, jestli jste byl správně a předpisově ustrojen. Když jste měl na hlavě přilbu, byl jste řádně ustrojen, dostanete pojistné. Spadne vám na nohu kus železa a vy jste neměl na hlavě přilbu, pak jste nebyl řádně ustrojen a pojistku vám pokrátí nebo rovnou nedají. Toto není vtip, ale skutečnost. Vaši otázku nasměrujte na vašeho technika bezpečnosti práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 07.01.14 07:41

pokud dojde k úrazu, tak samozřejmě prac.pomůcky "byly použity".přece si zodpovědná osoba na sebe neušije bič.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 08:03
avatar

@ve,

klidně bych mohl psát taky pohádky, že když vám přejede paleťák nohu a vy jste neměl pracovní rukavice, že Vám bude náhrada krácena, ale to jsou opravdu jen pohádky. Tak to není, i když se na to spoustu věcí svádí. To by Vám sdělili znalci na školeních.

Nosit přilbu nařídil nějaký technik, na základě nějakých skutečností ve Vašem výkonu práce. Někdo to musel i schválit. Toto osoby Vám to nejlépe vysvětlí. Vy se můžete bránit jedině dlouhým jednáním a dokazováním, že tento nový prvek ve Vaší ochraně nezpůsobuje ochranu, ale zvyšuje bezpečnostní riziko, tak jak uvádíte. Je to ale dlouhý boj, páč proti Vám bude stát člověk, který musí uznat svoji chybu. To se mu nebude vůbec líbit...

(co ostatní podobné firmy, používají přilby?)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ve
Datum: 08.01.14 16:56

Děkuji za radu ale dnes sem zjistil že to nebude tak jednoduche.Musím argumentovat nějakým dodatkem ve směrnici.Jak jste dobře odhadl tento technik je zadarmo drahý.To co on už navymýšlel tak každému normálnímu člověku je jasné že délá všechno aby se udržel u funkce.Já bych ho poslal na psychotesty.

Od: albireo*
Datum: 08.01.14 17:09

firma se asi chce jistit , pro případ možného úrazu pádem.. není moc pravděpodobné, že od toho ustoupí

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.