Výpověď pro nadbytečnost,nárok na nemocenskou

Od: Datum: 05.01.14 12:23 odpovědí: 6 změna: 06.01.14 01:42

Dobrý den,

dostal jsem výpověď pro nadbytečnost 31.8.2013 s dvouměsíční výpovědní lhůtou podle §53 písm.c) odstupným za tři měsíce. 29.10.2013 tedy ještě ve výpovědní lhůtě jsem onemocněl. Zaměstnavatel mi tvrdí že nemám nárok na proplacení prvních třech týdnů neschopnosti zaměstnavatelem. Je to prosím pravda? Děkuji za Váš čas


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.14 15:13
avatar
Je to pravda, nemocenskou bude platit ossz az od 22 dne nemoci. Lístek dáte zaměstnavateli.
doplněno 05.01.14 15:14: Jen mi nejde do hlavy, proč se ptáte az teď...?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.14 15:46
avatar

Je to pravda. Náhrada mzdy náležela v roce 2013 po dobu prvních 21 kalendářních dní nemoci, s výjimkou prvních 3 pracovních směn, ovšem jenom po dobu trvání pracovního poměru. Pokud netrval pracovní poměr, neušla Vám mzda, čili není co nahrazovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.14 15:54

tak chápu to dobře?

- výpověď jste obdržel 31.8.2013, tedy pracovní poměr měl skončit 31.10.2013

- výpověď byla opravdu pro nadybtečnost, tedy par. 52 c

- 29.10.2013 jste nastoupil na neschopenku

- předpokládám, že neschopnost jste si nepřivodil úmyslně ani nevznikla jako následek opilosti nebo zneužití návykových látek

pokud je to tak, tak se nástupem na nemocenskou výpovědní doba zastavila a přerušení trvá až do doby uzdravení. teď jsou dvě možnosti:

1) sdělil jste zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrváte --> potom ano, první tři zameškané směny jsou neplacené a poté už jste nebyl v pracovním poměru, takže vám náhrada mzdy od zaměstnavatele nenáleží a nárok byl až po třech týdnech nemoci od OSSZ

2) bod jedna neplatí, a potom váš pracovní poměr trvá až do ukončení neschopenky + 3 dny navíc (náhrada za 29+30+31.10.) a náhrada mzdy vám náleží i v prvních třech týdnech nemoci

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 05.01.14 19:54
avatar

Souhlasím s odpovědí Lesi2311. Odpovědi Štírečka a Inzynyrky se vztahují k rozvázání pracovního poměru dohodou, případně k uplynutí sjednané doby v případě pracvovního poměru na dobu určitou.

Pokud jste zaměstnavateli po začátku nemoci před skončením výpovědní doby nesdělil, že netrváte na prodloužení, zastavil se 31. 10. běh výpovední doby a pracovní poměr skončí až odpracováním zbytku výpovědní doby po skončení nemoci.

V takovém případě máte samozřejmě nárok i na náhradu mzdy od zaměstnavatele (s výjimkou prvních tří směn) za pracovní směny naplánované do 21. dne nemoci.

Jestli jste zaměstnavateli nesdělil, že na prodloužení netrváte, náleží Vám náhrada mzdy za pracovní směny naplánované na 1. až 18. listopadu 2013 včetně.

Náhrada mzdy za první tři pracovní směny (29. až 31. 10.) Vám nenáleží. Pouze v případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání by ztrátu na výdělku doplatila pojišťovna z povinného pojištění zaměstnavatelů.

--- Odkažte zaměstnavatele na zákoník práce.

Zákoník práce, § 53, odst. 2

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nicke
Datum: 05.01.14 21:59

Klobouk dolů jak dobře se dámy orientujete.Chápu to, nárok na zaplacení od zaměstnavatele tedy mám a po ukončené neschopnosti si opracuji tři dny po kterých pracovní poměr skončí. Ochranu dobou §53, odst.2 Zákoníku práce je myšlena dvouměsíční výpovědní lhůta? Děkuji Vám

Datum: 06.01.14 01:42
avatar

Ochrannou lhůtou je míněna doba nemoci zaměstnankyně/zaměstnance, těhotenství zaměstnankyně, mateřská dovolená zaměstnankyně, rodičovská dovolená zaměstnankyně/zaměstnance, doba vojenského cvičení, apod.

Vám dal zaměstnavatel výpověď před začátkem nemoci, tedy před začátkem ochranné lhůty.

doplněno 06.01.14 01:43:

A nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele máte.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.