Společné bydlení

Od: Datum: 04.01.14 13:34 odpovědí: 12 změna: 05.01.14 19:30

Jsem vdaná, ale s manželem už nám to neklape jako dřív. Bydlím v jeho bytě, který si koupil před manželstvím. Děti nemáme. Jakou má šanci mě odtud vystrnadit. Musíme se nejdřív rozvést? Já bych od něj klidně odešla, ale v okolí nic nenajdu /ani podnájem/ a přišla bych tím o práci.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.01.14 14:00

Těžko poradit,Jde o to jak Váš manžel má velký zájem o jeho byt.Začala bych se vším znova- hledat práci jinde a hledat podnájem jinde.Tím si ušetříte plno starostí a hádek.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.01.14 14:13
avatar

Pokud pán koupil byt už před sňatkem, je jen v jeho vlastnictví. Tudíž Vám může říct, abyste se vystěhovala. Navíc byste neměla nárok na žádné vyrování z bytu, neboť byl zakoupen před manželstvím a je majetkem manžela.Jsou dvě možnosti:

1/ Hledat si nějaký podnájem, raději už hned, aby Vás pak jeho rozhodnutí nezaskočilo. Pokud neseženete v blízkém okolí, hledat kdekoliv, hlavně aby byla práce a bydlení. Výhodou je, že nemáte děti, bude se Vám hledat i stěhovat snáz. Bez dětí máte také větší šanci na práci.

2/ Nevím, co mezi Vámi a pánem je, ale máme nový rok. Co takhle to staré, co bylo, smazat a zahodit jako rok 2013 a začít znovu s čistým stolem? Jsme jenom lidi, občas se stane, že si partneři přestanou rozumět. Ale nechá s to zase spravit, když se dokáží domluvit, naslouchat, netrucují a neblbnou.

Ale to záleží jenom na vás dvou. Jaga.

A to, že v okolí nic nenajdete, je pouhá výmluva. Kdo skutečně potřebje, najde vždycky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vis*
Datum: 04.01.14 14:18

Pokud je byt veden jako SJM, měl by vás vyplatit (nikoliv na holou). V případě, že je byt jeho, můžete nárokovat návratek z vašich investic do bytu, které jste v průběhu manželství zajisté učinila, na to zákon pamatuje. Za ideální považuji rozumnou dohodu a postupné úsilí na definitivním odchodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kami95
Datum: 04.01.14 15:53

Tak si našetři a najdi podnájem i práci jinde..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.14 13:18
avatar

A myslíš, že je lehké najít jinou práci? Ono se o tom dobře mluví, nejvíce o tom křičí ti, co nikdy nepoznali, jaké je být na pracáku a zoufale hledat něco, co uživí tebe a utáhne nájem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenkaliba
Datum: 04.01.14 17:27

No já myslela spíš jestli mě dostane rychle z bytu. Někde jsem slyšela, že manželé jsou povinni si poskytovat tyhle služby. Takže pokud budeme manželé, tak se asi stěhovat nemusím. Na nějaké udobřování je pozdě. Už jsme si toho hodně řekli. A je to tu vesnička o pár číslech, takže jiné bydlení opravdu neseženu. Už jsem to zkoušela. To ani tady řešit nechci.

Od: arwi®
Datum: 04.01.14 19:27

Ted vešel v platnost nový zákon,podle kterého vás nemůže manžel vystěhovat ze svého bytu ani domu,ani po rozvodu.Nesmí bez vašeho svolení ani prodat např.pračku,ledničku.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zdenkaliba
Datum: 05.01.14 00:38

Nebyl by nějaký odkaz prosím?

Datum: 05.01.14 02:12
avatar

Nový občanský zákoník zahrnuje některá ustanovení o bydlení manželů. Viz:

§ 743

(1) Manželé mají obydlí tam, kde mají rodinnou domácnost.
(2) Žádá-li manžel z vážných důvodů o přeložení rodinné domácnosti, má mu druhý manžel vyhovět, ledaže důvody pro setrvání převažují nad důvody pro tuto změnu.
(3) Manželé se mohou dohodnout, že budou bydlet trvale odděleně. Dohoda manželů o odděleném bydlení má stejné právní účinky jako opuštění rodinné domácnosti s úmyslem žít trvale jinde.

§ 744

Je-li obydlím manželů dům nebo byt, k němuž má jeden z manželů výhradní právo umožňující v domě nebo bytě bydlet, a je-li to jiné právo než závazkové, vznikne uzavřením manželství druhému manželu právo bydlení. Vznikne-li jednomu z manželů takové výhradní právo za trvání manželství, vznikne tím druhému z manželů právo bydlení.

§ 745

(1) Je-li obydlím manželů dům nebo byt, k němuž měl jeden z manželů ke dni uzavření manželství nájemní právo, vznikne uzavřením manželství k domu nebo bytu oběma manželům společné nájemní právo; při pozdějším uzavření nájemní smlouvy vzniká oběma manželům společné nájemní právo účinností smlouvy. To platí obdobně i v případě jiného obdobného závazkového práva.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, ujednají-li si manželé něco jiného.

§ 746

(1) Mají-li manželé k domu nebo bytu společné nájemní právo, jsou zavázáni a oprávněni společně a nerozdílně.
(2) Manžel, který má právo bydlení, má postavení ručitele svého manžela.

§ 747

(1) Má-li alespoň jeden z manželů právo nakládat domem nebo bytem, ve kterém se nachází rodinná domácnost manželů nebo rodiny, a tohoto domu nebo bytu je k bydlení manželů nebo rodiny nezbytně třeba, musí se zdržet všeho a předejít všemu, co může bydlení znemožnit nebo ohrozit. Manžel zejména nesmí bez souhlasu druhého manžela takový dům nebo byt zcizit nebo k domu, jeho části nebo k celému bytu zřídit právo, jehož výkon je neslučitelný s bydlením manželů nebo rodiny, ledaže zajistí manželovi nebo rodině po všech stránkách obdobné bydlení s bydlením dosavadním.
(2) Jedná-li manžel bez souhlasu druhého manžela v rozporu s odstavcem 1, může se tento manžel dovolat neplatnosti takového právního jednání.

§ 748

(1) Mají-li manželé společné nájemní právo k domu nebo bytu, ve kterém se nachází rodinná domácnost manželů nebo rodiny, platí §747 odst.1 věta první obdobně. Manžel nesmí bez souhlasu druhého
manžela nájem ukončit, nebo jej omezit právem, jehož výkon je neslučitelný s bydlením manželů nebo rodiny.
(2) Jedná-li manžel bez souhlasu druhého manžela v rozporu s odstavcem 1, může se tento manžel dovolat neplatnosti takového právního jednání.

Více info, které by se Vám mohlo hodit najdete zde, zkuste pročíst...: http://www.uplnezneni.cz/zako…/89-2012-sb-obcansky-zakonik/

doplněno 05.01.14 02:32:

Ještě přidávám dva odkazy na články:

http://www.ceskatelevize.cz/c…ym-obcanskym-zakonikem-tezsi/

http://zpravy.ihned.cz/obcans…4830-spolecne-bydleni-manzelu

Ohodnoceno: 4x
 
Od: zdenkaliba
Datum: 05.01.14 13:04

To je skvělá odpověď. Moc vám děkuji.

Datum: 05.01.14 19:30
avatar

A je stejné nebo podobné ustanovení i pro partnery nesezdané? Mohou mě po dlouhé době bydlení a investování do bydlení "vyhodit" děti partnera (když partner zemře), protože dům zdědily?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.01.14 13:27
avatar

Dobrý den, můžete si i pustit tento záznam pořadu, kde je to řešeno i s výkladem. Zdravím!

http://www.ceskatelevize.cz/p…lkovou/213411030520024/video/

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.