Hmotná zodpovědnost - povinnost?

Od: Datum: 03.01.14 21:02 odpovědí: 10 změna: 09.01.14 20:19

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jsem zaměstnán jako zaměstnanec a od nového rukou máme podepisovat hmotnou zodpovědnost na materiál.

Chtěl bych se zeptat, zda je mou povinností jej podepsat? Či jak to udělat? V práci je totiž v materiálu strašný chaozz a mám tušení, že bych poté zcela jistě doplácel, jelikož bychom měli sklad materiálů více lidí.

Neporadí mi někdo jak se tomu vyhnout, tedy pokud je to možné?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 03.01.14 21:46

Uzavírání dohod o hmotné odpovědnosti najdete v zákoníku práce. Před uzavřením musí být provedena inventarizace. Lze od ní odstoupit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.14 22:24
avatar

Pokud budete chtít dodržovat vše podle zákoníku a pravidel o hmotné zodpovědnosti, tak to všem tak znechutíte, že od toho odstoupí sami. Je potřeba to ale nastudovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.14 23:28
avatar

Opravdu na materiál? To po Vás zaměstnavatel nesmí požadovat, přenášel by tak na Vás riiziko z podnikání.

Dohodu o odpovědnosti nelze uzavřít na materiál, výrobní prostředky zaměstnavatele, služební vozy, ...

Vyžaduje-li po Vás zaměstnavatel uzavření dohody o odpovědnosti, musí Vám pro její dodržování vytvořit podmínky.

___ Viz zákoník práce (§§ 252 až 254).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lukkin
Datum: 04.01.14 10:41

Děkuji za informace,

prosím tedy na materiál nesmí zaměstnavatel vystavovat zodpovědnost? Pokud vystaví jak se tomu bránit? I v případě, že by se něco stratilo a já ji měl podepsanou, nemusel bych to platit?

Jsem z toho jelen, poradíte mi prosím? Nerozumím těm paragrafům, děkuji

Datum: 05.01.14 01:13
avatar

Zaměstnavatel Vám "nemůže vystavit zodpovědnost", to není možné. Jde o dohodu o odpovědnosti, kterou obě strany (zaměstnavatel i zaměstnanec) uzavírají dobrovolně. Dohodu lze uzavřít pouze v případě, že s ní souhlasí obě strany.

Pokud by po Vás zaměstnavatel vyžadoval uzavření dohody na materiál, můžete odmítnout ji uzavřít. Uzavření dohody můžete odmítnout i v případě, že by Vám zaměstnavatel nevytvořil vhodné podmínky.

K hodnotám, za něž byste měl odpovídat, byste měl mít přístup pouze Vy sám.

--- Pročetl jste si odkazované paragrafy? Čemu v nich nerozumíte? Klidně se ptejte dál.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 05.01.14 11:37

Je jasné, když odmítnete podepsat, tak zaměstnavatel si najde jiný důvod a přijdete o práci. Zahrajte si na Švejka...

ano, pane šéf, hned vám to podeíši jen jak uděláme inventuru, materiál bude v samostatné místnosti - skladu a klíče od něj budu mít jen já. Kdo bude vypisovat výdejky? Vy a nebo já? Pokud já, tak mi nějakou kačku na výplatu přidáte, že jo? Budu vlastně dělat i skladníka. Určitě to bude dobré i pro vás, bude v materiálu pořádek a věřím tomu, že se i ušetří, nebude se tolik krást a znehodnocovat matariál. Měl jste dobrý nápad, pane šéf. Jdem na to. Jak to bude hotové - hned vám to podepíši .

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lukkin
Datum: 05.01.14 13:35

Dobrý den,

děkuji za podporu, nepochopil jsme v pragrafu 252 bodě č. 1 že zodpovídám i za materiál.

Bylo mi tu psáno, že za materiál nesmí zaměstnavatel mi dávat hmot. zodpovědnost. Jak tomu prosím je?

Myslím si však, že pokud nepodepíši to co mi zaměstnavatel dá k podepání, tak že dostanu padáka :(

Od: uska®
Datum: 05.01.14 14:04

Klídek - to jen naše ivzez klame svými správnými výroky tazatele.

Zaměstnavatel vám nemůže dát odpovědnoust za cokoliv, odpovědnost obě strany uzavírají dobrovolně. .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.14 19:05
avatar

Pokud by měl zaměstnanec pracovat ve funkci/na pozici, pro niž je nutné uzavřít dohodu o odpovědnosti, může zaměstnavatel se zaměstnancem, který tuto dohodu odmítne uzavřít, rozvázat pracovní poměr bez odstupného (zaměstnanec by nesplnil předpoklady, takže by zaměstnavatel jiný důvod nepotřeboval).

--- Dohody o odpovědnosti je možné uzavřít na "věci" (nebudu všechny vyjmenovávat), které je zaměstnanec povinen vyúčtovat.

Možná, že jsem se ve své první odpovědi unáhlila (nevím, proč mi dotaz vyzněl jako dotaz zaměstnance ve výrobě):

Slovo "materiál" jsem brala pouze jako materiál, z něhož se má něco vyrábět. Nedovedu si představit, že by zaměstnanci ve výrobě meli materiál po celou dobu, po kterou by za něj měli odpovídat, pod svou kontrolou.

Že by jej měli např. uzamčený ve skříňkách, do nichž nemá nikdo jiný přístup, z nichž by postupně odebírali (skříňky by byly stále zamčené) ...

Neuvědomila jsem si, že by mohlo jít o zásobu materiálu ve skladu (za niž by odpovídal pravděpodobně skladník). Neuvažovala jsem ani prodejnu materiálu, kde by za materiál jako za zboží odpovídali prodavači.

Jestli jsem svými odpověďmi někoho zmátla, omlouvám se, to jsem neměla v úmyslu.

---

Trvám však na tom, že každou dohodu uzavírají obě strany dobrovolně. Dohodu nemůže jedna strana "předložit" či "nařídit" straně druhé. Jedna strana může druhé straně uzavření dohody navrhnout a na druhé straně je, zda návrh přijme nebo odmítne.

Pokud je ve firmě v materiálu chaos, řekněte zaměstnavateli, že dohodu podepíšete, až Vám k jejímu dodržování vytvoří podmínky. A nedoporučuji podepsat dohodu, s níž nesouhlasíte, nebo dohodu, k jejímuž dodržování zaměstnavatel nevytvořil podmínky.

---

Pokud byste se rozhodl dohodu o odpovědnosti podepsat (zdůrazňuji, že by šlo o dobrovolně uzavřenou dohodu), vyžádejte si písemně (!) předávací inventuru, a to před podpisem dohody! Jinak byste odpovídal za případný schodek od předchozí inventury (třeba před několika týdny/měsíci).

Obdobně pro ukončení dohody nebo zaměstnání - nevyžádáte-li si písemně předávací inventuru k datu ukončení, budete odpovídat za případný schodek zjištěný nejbližší další inventurou (třeba po půl roce).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lukkin
Datum: 09.01.14 20:19

Děkuji,

jste moc chytří tady a dali jste mi mnoho rad.

Děkuji mockrát

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.