Do kdy proplatit nevyčerpanou dovolenou?

Od: Datum: 03.01.14 11:06 odpovědí: 6 změna: 05.01.14 14:09

Dobrý den. Od června jsem na nemocenské, která mi teď bude lékařem ukončena a nastoupím rovnou na mateřskou. Z roku 2013 mi zůstala skoro všechna dovolená. Je zaměstnavatel povinen dovolenou v celém rozsahu proplatit? A do jaké doby? Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.01.14 11:12

proplatit ne. po vyčerpání mateřské dovolené si požádáte o čerpání dovolené a teprve poté o čerpání rodičovské dovolené. za loňský rok budete mít dovolenou s největší pravděpodobností pokrácenou, protože jste byla docela dlouho na nemocenské.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: fifinka*
Datum: 03.01.14 11:34

Na mateřské budu 37 týdnů, tj. skoro do konce září. Pak mám zažádat a čerpat pokrácenou dovolenou za 2013? Tzn., že budu s dětmi doma při "dovolené"? Známá na tom totiž byla podobně a dovolenou za předchozí kalendářní rok, jí proplatili. Na nemocenské byla v r. 2012, v únoru 2013 přešla na mateřskou. Tak nevím, jestli to předtím bylo jinak nebo to záleželo na zaměstnavateli. Moje firma rozhodně není z těch, které by vyšly člověku vstříc. Tak se raději dopředu informuji.

Datum: 03.01.14 12:15
avatar

Dovolenou zaměstnavatel proplácí pouze v případě skončení pracovního poměru. Což není Váš případ. Vy si zažádejte o nevyčerpanou dovolenou tak, aby navazovala na konec mateřské dovolené. Až po jejím vyčerpání byste nastoupila na rodičovskou dovolenou. Viz. Zákoník práce . Čerpání dovolené

§ 217

(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

Přidávám i odkaz na celé znění § : http://www.sbirkazakonu.info/…e-urcuje-zamestnavatel-p.html

Ohodnoceno: 3x
 
Od: fifinka*
Datum: 05.01.14 14:09

Moc vám děkuji za odpověď i odkaz.

Datum: 03.01.14 15:40
avatar

To, že Vaší známé zaměstnavatel proplatil dovolenou, je špatně, správně měla být čerpaná. Zaměstnavatel je POVINEN vyhovět ženě, která žádá o dovolenou BEZPROSTŘEDNĚ po skončení peněžité pomoci v mateřství. Takže opravdu budete s dětmi doma při dovolené. Pak teprve nastoupíte na rodičák.

Pokud byste o dovolenou nepožádala tak, jak uvádím, byl by Vám loňský nárok krácen o neodpracované dny rodičáku, takže byste ošidila sama sebe.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fifinka*
Datum: 05.01.14 14:09

Také děkuji za užitečnou odpověď.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.