Stavba a prodej

Od: Datum: 01.01.14 23:09 odpovědí: 3 změna: 02.01.14 01:03

Zdravím,

chtěl bych vědět vaše názory ohledně stavby roddiného domu a jeho následný prodej do soukromého vlastnictví.

Zajímá mne, zda je to dnes rozumné. Domek postavím s kamarádama nebo jen jedním kamarádem, materiál se slevou, pozemek se slevou...je to dobrý byznys? Nikdy jsem nad výdělkem nepřemýšlel, ale s kamarádem už chcem dlouho domky stavět


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.01.14 00:14
avatar

Poměrně zásadní faktor je lokalita, kde chcete domky stavět. Třeba u nás, na Chrudimsku, je mnoho zasíťovaných pozemků, ale i hotových domků k prodeji, ale jsou v podstatě neprodejné. Tady byl vždy chudý kraj a v současnosti se k této tradici velmi rychle zase vracíme, spousty firem se ruší, zaniká veliké množství pracovních míst, následkem čehož se potencionální kupci nemovitostí přemisťují do jiných lokalit.

Prostě a stručně - pokud je v okolí taková situace, že se někomu vyplatí koupit si tam barák a přestěhovat se za prací, tak ano. V místech, kde práce není je dost riskantní se do takových akcí pouštět, byť by byly slevy na pozemek i matroš.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.01.14 00:52
avatar

Dá se říct, že chcete postupovat podobně jako velcí developeři. Stejně jako oni si nejdříve zjistěte zájem kupců o danou lokalitu. Obecně se dá říct, že čím blíže velkému městu, tím větší naděje na brzký prodej. Ale jsou i jiné faktory - lokalita, dopravní dostupnost (blízkost vlaku), občanská vybavenost lokality. Každopádně si to dobře promyslete a propočítejte, porovnejte výsledek s cenami novostaveb v daném okolí - zainvestovat třeba 2 miliony a potom stavbu prodat za míň, to je nanic. Třeba by se dalo i zeptat v realitkách, jak to vypadá se zájmem. Btw. máte veškeré nutné stavební vybavení? Cokoliv půjčovat může stavbu zbytečně prodražit. Betonárku, zdroj surovin v blízkosti? Dostatečně kvalitní projekt? Možná byste mohl zkusit vzít tento první projekt jako "ukázkový" a později nabízet stavby domů pod hlavičkou svojí stavební firmy - vzorové projekty i projekty na přání zákazníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fiam®
Datum: 02.01.14 01:03

Velice obsáhlá otázka s minimem informací k fundované odpovědi. Ptáš se v podstatě na schválení podnikatelského záměru. Pokud nemáš dostatek volných financí pro takovou stavbu, půjdeš do banky a budeš muset stejně detailně svůj záměr obhájit a přesvědčit bankéře, že tvůj záměr je reálny a ziskový dostatečně na eliminaci nezapočítatelných rizik. Pokud peníze máš a chceš je investovat, navíc ti možná ani nejde o velký zisk, tak jo, můžeš to zkusit, ale prostuduj si skutečné ceny a kolik by byla ta sleva, kolik času tomu můžete oba věnovat, a hlavně si alespon prostuduj cenovou mapu nemovitostí pro zamýšlenou oblast stavby. Taky bych ti doporučil promyslet si, pro jakou cílovou skupinu budete stavět, tedy jaká by měla být výsledná cena. Pak bych se podíval po konkurenčních nabidkach právě v této kategorii - ve všech je dosti silná konkurence s nejrozmanitější nabídkou.

Taky bych si dovolil upozornit na rozdílnost ceny v případě stavby na klíč podle přání kupce a cenou u již hotové stavby, kde bude cena pravděpodobně nižší už jenom z důvodu mutnosti dalších úprav od nového majitele, oproti stavbě na klíč, kde se staví už rovnou podle jeho představ. Je to jako s autem - když odjedeš s novým autem od prodavače tak po prvním kilometru jej už nikdy neprodáš za původní cenu. A každým dnem i bez ježdění, cena klesá.

Statisticky je stavebnictví v útlumu, ceny nemovitostí kolísají kolem historických minim (nenech se zmást kecma realitních maklérů) a jít v takovém prostředí do výstavby domků "na kšeft" se mi zdá dosti vysoké riziko. Ta činnost, kterou chcete s kamarádem provozovat, se jmenuje developink a vrhají se do něj lidi, kterí mají nadbytek financí a nechtějí je nechávat nenažraným bankéřům, ale "schovávájí" je do nemovitostí, lhostejno jestli nových nebo starších, jako relativně málo rizikovou investici. Velice často se takhle perou ne moc čisté peníze a tedy na zisku pak nezáleží vůbec, jde o jiné priority jako je zisk.

Každopádně držím palce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.