Odhlásit se na jeden den z důch. zabezpečení?

Od: Datum: 27.12.13 17:38 odpovědí: 4 změna: 27.12.13 18:53

Ahoj. Právě mě volala sousedka co je PRDUCH. Pracující důchodce, a že ji volal známý právník a radil ji něco co se v médiích už někdy probíralo. Že se má na jeden den odhlásit z důchodového zabezpečení a tím získá spátky do výplaty asi 2 tis. Kč. o které přichází po zrušení jakéhosi dřívějšího daňového zvýhodnění měsíčně. Neví, jak se správně rozhodnout, protože manžel jí to zakázal a právník to zas doporučuje. Víte o tom něco? Za sousedku díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 27.12.13 17:55
avatar

Nesleduju to, ale před časem (vloni s platností od letoška?) zrušili důchodcům odpočet z daně. Ale asi to platí jen pro "už dlouho" důchodce, tzn. pro ty, kdo už jsou od začátku roku v důchodu. A někoho napadlo, že když se na jeden den odhlásí, že podmínka "celý rok v důchodu" splněná nebude a tedy že dostane odpočet na platbu z daně, tzn. zaplatí menší daň z příjmu. Asi to tak je, ale zřejmě bych hodně váhal, než bych ten fígl udělal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.13 18:40
avatar
Zatím je to u ústavního soudu, takže platí, to co platí a co radi právník. Kalousek uz tu nevládne, takže pokuty rozdávat nebude... nakonec i kdyby, je možné poté slevu v daňovém přiznání neupatnovat, takže žádná pokuta nemůže být uplatněna. Nejlepší na tom je, ze důchodce prodělá cca 300 Kč za jeden den, kdy nebude v důchodu, ale může získat az 24840 Kč.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 27.12.13 18:48

publikováno dne 13.12.2013

Někteří poplatníci - pracující důchodci, ve snaze zachovat si nárok na slevu na dani, využili možnost danou zákonem o důchodovém pojištění a ještě v roce 2012 si přerušili výplatu starobního důchodu k 1. 1. 2013 na jeden nebo více dnů. Generální finanční ředitelství poté zveřejnilo, že pokud byl tento krok učiněn jen za účelem získání slevy na dani, potom to bude finanční správa posuzovat jako zneužití práva a uplatněná sleva na dani bude dodatečně doměřena.

V průběhu roku 2013 finanční správa v aktuálně vedeném sporu (odvolacím řízení) tento názor opustila. Nezákonnost uplatnění slevy na dani pracujícím důchodcem s přerušenou výplatou důchodu k 1. lednu spatřuje v tom, že důchod připadající na 1. ledna byl reálně vyplacen a poplatník jej vrátil až následně; důchod je totiž vyplácen dopředu. Soulad tohoto postupu s naším právním řádem nyní posuzuje soud.

Do konečného rozhodnutí soudu dáváme v zájmu daňové optimalizace ke zvážení, zda přerušit výplatu důchodu na den 1. 1. 2014. Na miskách vah leží obětovaný důchod za jeden den v průměrné výši 400 Kč a zatím stále nejistá sleva na dani ve výši 24.840 Kč. Žádost o přerušení výplaty důchodu musí být podána do 31. 12. 2013 na formuláři dostupném zde. V oddílu 5 (Ostatní) stačí vyplnit např. "Žádám o zastavení výplaty od 1. 1. 2014 a zároveň o jeho uvolnění od 2. 1. 2014".



Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.12.13 18:53
avatar

To může být i trestné jako, já nevím přesně, daˇnový únik nebo tak, prostě zneužití zákonů. Jde o to, že v pro loňský rok bylo zrušeno pro pracující důchodce daňové zvýhodnění (daňová sleva), pladné pro ostatní pracující, kdy se od daní (už přímo od daní, ne od daňové ho základu) odčítala pevná čístka (okolo 25 tisíc). Tohle zvýhodnění bylo zrušeno pro ty, kteří pobíralidůchod od počátku roku, a tak ho někteří odhlašovali na prvního ledna. Ono ovšem není jasné, jestli to není postižitelné, mluvilo se o tom, že takové případy berňák zažaluje a budou nejen vracet, ale ještě platit pokuty. Jestly se to dělo, nevím, já to nezkoušel a tak jsem to nesledoval.

Jinak, podméínkou toho, abyste ty peníze dostala zpět, by samozřejmě bylo podání daňového přiznání, a týkalo by se to loňska, ovšem to už jste stejně prošvihla. Jak to bude letos, nevím, sice současní vítězové voleb mluví tom, že zvýhodnění zase vrátí, ale těžko na rok 2014, takže by to smysl mít mohlo. Já bych do toho nešel.

Ale nejsem daňový expert, možná jsem smíchal dohromady něco, co k sobě nepatří, a nepochopil záměr toho vašeho právníka.

doplněno 27.12.13 18:56:

No, uska uvádí fundovanější a podrobnější dopověď, snažil jsem se. Zdá se, že jsem nepsal úplné blbosti, ale uska je samoozřejmě lepší.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.