Pracovní Smlouva na dobu určitou a nemoc

Od: Datum: 23.12.13 09:53 odpovědí: 10 změna: 27.12.13 18:57

Dobry den , chci se zeptat . Mám pracovní smlouvu do konce roku , s tím ze jsem v neschopnosti s úrazem. Zaměstnavatel mi napsal , ze je nutné podepsat ukončení pracovního poměru s datem 31.12. Chci se zeptat nemá byt dnem ukončení pracovního poměru den ukončení nemoci? Děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.12.13 10:17
avatar

Dobrý den. Pracovní poměr na dobu určitou skončí automaticky uplynutím sjednané doby, tzn. 31.12. A to bez ohledu na to, zda jste nemocný, či ne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.12.13 11:47

Dobrý den, to znamená , ze není proplacení nemocenská od zaměstnavatele po dobu cele nemoci?

Datum: 23.12.13 13:51
avatar

Zaměstnavatel platí v průběhu prvních 21 kalendářních dní nemoci náhradu mzdy, pokud v těch dnech zaměstnání trvá. Náhrada se platí za pracovní směny, které byste odpracoval, kdybyste nemarodil, s výjimkou prvních tří směn. Pokud v průběhu těchto 21 dní zaměstnání skončí, dál marodíte zadarmo. Od 22. kalendářního dne, pokud nemoc dále trvá, vyplácí OSSZ nemocenské dávky. Všechny doklady, které dostanete od lékaře, kromě lístku se žlutým pruhem, předáte zaměstnavateli, i když byste u něho již nepracoval.

Pro osvětu dodávám, že nemoc, která začne po 31.12.2013, se vrací do režimu 14 dní náhrada, od 15. dne dávky. Nemoc, která začala před 1.1.2014, se vyplácí v režimu platném do konce roku 2013, tedy 21 dní náhrada, od 22. dne dávky.

doplněno 23.12.13 13:53:

Od 1.1.2009 nevyplácí žádný zaměstnavatel nemocenské dávky, pouze náhradu mzdy v prvních týdnech nemoci podle předchozích odstavců.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.12.13 18:47

Děkuji , započato vy list mám dostat k 31.12 nebo k datu uschopneni?

Datum: 23.12.13 18:50
avatar

K ukončení zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.13 10:57

podle jakého zákona?

Datum: 27.12.13 11:11
avatar

Dobrý den, Podle Zákona o nemocenském pojištění. Ale zapoměňte na to že po novém roce budete dostávat nemocenskou. Nemocenská je náhrada mzdy po dobu nemoci. Tedy po ty dny, kdy jste měl podle rozpisu směn mít směnu. Jinými slovy, jelikož jste bez práce, tak jste neměl mít směnu. tedy nemáte již na nemocenské dávky nárok. V podvědomí občanů je zakořeněný starý systém vyplácení dávek, který ale již není delší dobu platný. Nyní když půjdete na nemocenskou před ukončením pracovní smlouvy tak nic nezískáte. Navíc nebudete mít ani podporu v nezaměstnanosti, neboť tu budete dostávat až po ukončení stavu nemocenské.

jedná se o zákony, které již stejně nebudou v platnosti, neboť nastupuje nový zákon, "Nový" Občanský zákoník s platností od 1.1.2014

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.12.13 17:35

a jen pro zajímavost, jak to bude podle nového zákoníku?

Datum: 27.12.13 18:57
avatar

Fido, nepleťte prosím náhradu mzdy a nemocenské dávky. Zákon o nemocenském pojištění zůstává v platnosti přesto, že začíná platit NOZ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.13 13:29
avatar

Zápočtový list nebo Potvrzení o zaměstnání (to je totéž) byste měl dostat v den ukončení zaměstnání, a to podle zákoníku práce, § 313.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.