Do kdy budu mít vdovský a sirotčí důchod?

Od: Datum: 22.12.13 12:38 odpovědí: 1 změna: 22.12.13 14:17

Dobrý den. Potřebuji poradit, nebo spíše vědět jak to pak bude. Beru svůj invalidní důchod částečný a k tomu vdovský a sirotčí. Jak dlouho to mohu užívat a co mě přesně vše zůstane. Do jakého roku mého syna. Něco okolo toho všeho. Nutně to potřebuji vědět. Děkuji K.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.12.13 14:17
avatar

Přesně by Vám odpověděla každá z referentek důchodového oddělení Vaší OSSZ. Ke správné odpovědi na Vaši otázku je třeba vědět víc údajů, např. nelze odpovědět, do kolika let Vašeho syna budete pozůstalostní důchod pobírat, protože záleží spíš na jeho zaopatřenosti (tzn. jestli studuje a dokdy bude studovat). Vdovský důchod má taky svoje pravidla, je třeba znát víc okolností. I pobírání invalidního důchodu (ať už 1., 2. nebo 3. stupně) závisí na různých okolnostech.

Kontakty:

http://www.cssz.cz/cz/kontakty

doplněno 22.12.13 19:27:

Důchody řeší zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

Vdovský důchod náleží rok po úmrtí manžela. Po uplynutí této doby bude vdovský důchod náležet dál, pokud vdova splní aspoň jednu z následujících podmínek:

- pečuje o nezaopatřené dítě (tzn. jedná se o studující dítě)

- pečuje o postižené dítě (závislé na péči jiné osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti)

- pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti

- je invalidní ve třetím stupni, nebo

- dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší (tady vidíte, že je potřeba znát i Váš věk pro posouzení, zda Vám může být vyplácen dále vdovský důchod)

Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z podmínek uvedených v předchozích odrážkách do pěti roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod.

Nárok na vdovský důchod zaniká uzavřením nového manželství. Zanikne-li nárok na vdovský důchod podle předchozí věty, náleží vdově částka ve výši 12 měsíčních splátek vdovského důchodu.

Nárok na sirotčí důchod trvá po dobu nezaopatřenosti dítěte.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.