Můžu brát dřevo ze soukromého lesa?

Od: Datum: 20.12.13 17:05 odpovědí: 16 změna: 09.03.15 08:43
Dobrý den, chci nosit z jednoho lesa u nás na chatě dříví, myslím tím jen spadlé větve stromů na zemi, ne posekané dříví. Problém je, že les je od minulého,nebo předminulého roku soukromý. Je vůbec možné aby vám někdo mohl zakázat sbírání dříví z lesa, který tu byl ještě dávno před námi? Díky! :)
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.12.13 17:13
avatar

Odpověď lze najít v zák.č. 289/1995 Sb., lesní zákon. V § 19 odst. 1 se praví: Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 20.12.13 17:33
avatar

ještě upřesním, že za tu klest se považuje to, co má na tlustším konci max 7 cm.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.12.13 17:56

A já zdůrazním - na zemi ležící.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.12.13 17:33
avatar

Nejlépe se domluvit s majitelem lesa.Nožná by byl rád že mu les udržujete v pořádku. Ze zákona to musí majitel.Vám by se taky nelíbylo kdyby si lidé cokoliv brali z vašeho pozemku a zdůvodňovali to tím že pozemek tu byl už před vámi.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.12.13 18:00
avatar

Maryčko, mrzne a není co jísti...
Na horách, na horách plno je dřeva...
Burmistr Hochfelder viděl tě sbírat,
má mlčet, Maryčko Magdonova?

Cos to za ženicha vybrala sobě?
Bodák má k rameni, na čapce peří,
drsné má čelo, ty jdeš s ním do Frydku,
půjdeš s ním, Maryčko Magdonova?

Z těchhle veršů je patrné, že není radno sbírat dřevo, byť na zem spadlé, v cizím lese. Nicméně si myslím, že to v sočasnosti problém nebude, zvlášť když se s majitelem domluvíte.


Tento text byl zkopírován ze serveru: http://www.cesky-jazyk.cz/cit…zske-pisne.html#ixzz2o2FCoIHU
Ohodnoceno: 2x
 
Od: fisa*
Datum: 20.12.13 19:55
A jak zjistím majitele?
Od:
Datum: 20.12.13 20:24
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 20.12.13 20:31
avatar

Na katastru nemovitostí. Jde to i přes net.

Předpokládám, že číslo parcely nebudete vědět. Takže tady si najděte obec a katastrální území, kde je ten les. Dejte otevřít okno s mapou. Najděte ten les zjistěte číslo parcely a tady si najděte majitele.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fisa*
Datum: 20.12.13 22:12

To jsem našel, ale nevím parcelní číslo. Je to václavské ve prostřed obrazovky :)

doplněno 20.12.13 22:20:

Dobrý už jsem to našel, díky ! :)

Od: fisa*
Datum: 20.12.13 22:17

To jsem našel, ale nevím parcelní číslo. Je to václavské ve prostřed obrazovky :) Katastrální území by mělo být Velká Rovná (okres Pelhřimov);792942

Datum: 09.03.15 08:34
avatar

Magdone, přesně na Maryčku jsem si vzpomněla hned, jak jsem otázku uviděla.

A také na Jana Nerudu /Dědova mísa/:
Dřevo ukradl jsi v panském lese,

komu děláš z něho koryto?

Dědovi, již se mu ruka třese,

nádobí už všechno rozbito.

doplněno 09.03.15 08:43:

Že jsme ale tenkrát opravdu dávali pozor, když si to pamatujeme ještě za několik desetiletí! :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 20.12.13 18:24

Kdybyste místo ptaní se šel zeptat vlastníka, že mu les vyčistíte co na on to. Vše je u nás nějak upraveno.

doplněno 20.12.13 22:30:

Když odklepnete na katastrální mapě (czuk) místo, tak se otevře další okno a tam je vlastník. Žádné číslo nepotřebuji.

Ohodnoceno: 2x
 

 

Datum: 20.12.13 20:19

Klestí sbírat můžete, lesní plody taky. Chovat se tiše, nerušit přírodu. Stejně v soukromém jako ve státním.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ondrasek
Datum: 20.12.13 20:43

můžete si vzít co chcete... jen vás při tom nesmí chytit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 20.12.13 21:16

Tak asi. Být bdělý a ostražitý a umět utííkat. .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: huhulu
Datum: 09.03.15 08:07

To já beru vše. Stačí se nebát a mít dobrou výbavu. (infrák, vysílačky a kvalitní maskáče).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.